Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Mooving stabla  (Posjeta: 2939 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline rerom

Mooving stabla
« : 20-09-2015, 12:27:30 »
Skupljam frustracije obzirom da mi je gotovo nemoguće pronaći grab, bukvu, glog...itd. sa lijepim muvingom debla...sve neke svijeće, ili imaju ok nebari, ili solidno raspoređene grane, ali ni m od muvinga. Obzirom da u kontinentalnim šumama i šumarcima nema bure ni jakih vjetrova, interesira me što još pridonosi da priroda formira interesantno, vijugavo kretanje debla listopadnih vrsta?
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline LONICERA

Odg: Mooving stabla
« Odgovori #1 : 20-09-2015, 13:55:58 »
U šumi se gotovo ne isplati tražiti, eventualno po rubovima šuma i traktorskim putevima. Dakle mi na kontinentu moramo tražiti degradirana zemljišta  uglavnom nastala djelovanjem ljudskog faktora. Na primjer pri izradi prometnica često se velik pojas nasipava šutom šljunkom i ostalim materijalima nepodobnim za vitalan rast stabla, ali neke sjemenke tu proklijaju i kroz dugi niz godina nastane kržljavo drvce koje se borilo za život. U lošim godinama je možda odbacilo vršnu granu i sljedeća je preuzela njenu funkciju. Eto muvinga. Također potraži u usjecima uz ceste gdje se zbog preglednosti na cesti povremeno malčira ta površina. U svakom slučaju tražiš mjesta gdje drvo ima nepovoljne uvjete za rast. U svakom slučaju želim ti puno sreće u potrazi za zakopanim blagom.( najčešće je ono najbolje na stablu ispod zemlje pa ako ne kopaš niti ne znaš što si propustio).

Offline rerom

Odg: Mooving stabla
« Odgovori #2 : 20-09-2015, 15:00:15 »
Eh da, uz prometnice...ne bi ništa rekao da ne napravim godišnje cca 8000 km na biciklu, i do sada 0 bodova  :jezik:
U principu i tražim po rubovima šuma - recimo danas, šetnja uz sam rub šume gdje uz neki potok/kanal rastu mladi grabići. Ima ih stvarno mnogo, no nijedan sa muvingom...možda samo nemam sreće  tuzic
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline LONICERA

Odg: Mooving stabla
« Odgovori #3 : 20-09-2015, 16:11:28 »
Evo da pojasnim kako izgleda na malčiranim površinama. Za primjer stavljam dvije slike.
Dakle skoro 30 godina prolazim kroz jednu škarpu, ma možda 30 m od moje kuće. Povremeno prođe malčer možda svake 2-3 g. Ove godine nisam bila u mogućnosti ići u potragu za jamadorijima dalje, pa sam se ograničila na svoju okolicu od kud drvo mogu i u tačkama dovesti. I tako ja krenem na tu škarpu, neki štapići euonymus europaeus vire iz zemlje. Na prvi pogled ni malo zanimljivo. No znaš i sam kako ti je, ideš čačkati da bilo kaj nađeš. Kopam ja tako, a ispod zemlje novi svijet. Osjećala sam se kao da sam našla zakopano blago. Doduše susjedi su me u čudu gledali onako blatnu;puno pitanja tipa "Suseda, kaj je to neki ljekoviti korijen" Mora da sad u selu slovim ko neka čudakinja.
Evo slika. 80% ovoga je bilo pod zemljom. Možda nije nešto osobito, ali u odnosu na ono što ima u šumi meni super.

Offline LONICERA

Odg: Mooving stabla
« Odgovori #4 : 20-09-2015, 16:16:59 »
U ovoj temi možeš vidjeti jedan od glogova koji je rastao na šljunčanom tlu. http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=3449.0

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Mooving stabla
« Odgovori #5 : 20-09-2015, 20:21:20 »
To je to.To su drvca sa karakterom,samo treba imati dobro oko,biti uporan i imati viziju kako će drvce kasnije izgledati. :great:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline alexhor

Odg: Mooving stabla
« Odgovori #6 : 20-09-2015, 21:28:56 »
Ovaj moj grab je iz šimširove živice. Njega je nekoliko godina za redom gazda rezao jer je visio na put i nije se uklapao u živicu. No svaki put je mogao odrezati samo debljinu novog vrha koju zahvaćaju ručne škare, dakle svaki put izrastao je novi vrh, i tako se deblo nadograđivalo, nenamjerni "cut&grow" skriven negdje unutar grma šimšira. Toliko o temi pripreme bonsaija u prirodi koju smo razglabalu na drugom mjestu.

Evo izgleda debla graba:
http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=3388.msg52043#msg52043

Offline Helio

Odg: Mooving stabla
« Odgovori #7 : 21-09-2015, 19:03:16 »
Ja obično nemam problema s movingom,za sad me veličina zaj....,hm jel te?  :whistle: