Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bonsai posude iz HR  (Posjeta: 17498 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alexhor

Bonsai posude iz HR
« : 26-09-2015, 15:41:15 »
Evo da si pripremim temu, danas sam utvrdio dogovor s umjetničkom keramičarkom oko izrade bonsai posuda, dao joj par uzoraka, a prve primjerke ću imati negdje u drugoj polovici listopada pa ću objaviti ovdje par fotki.
Ideja je da probamo prvo s kalupima, a onda kasnije i umjetničke verzije, pa čak i one koje bi bile posebno za pojedno drvo (što će reći po želji).
Jel ima možda još zainteresiranih, imate li prijedloga, pitanja itd.?

Offline Adrian

Bonsai posude iz HR
« Odgovori #1 : 26-09-2015, 19:25:01 »
I ja sam si sam počeo raditi armirano betonske posude po mjeri, al onak, na grubo za prvi prihvat drveta na par godina.

Offline DonQuijote

Bonsai posude iz HR
« Odgovori #2 : 26-09-2015, 20:18:13 »
Razmišljao sam o tome prije nekoliko godina. Imam neke poznate u Školi primjenjene umjetnosti u Zagrebu, tamo imaju odjel keramike i svu potrebnu opremu, materijale, peči.  Učinilo mi se da bi moglo biti zanimljivo da oni rade keramiku koja bi se mogla prodati  tj da osim umjetničkih predmete proizvedu i neke uporabne kao recimo bonsai posude.
Već smo skoro sve dogovorili no onda je netko od njih odlučio da bi se na tome mogla zaraditi ozbiljna lova, a ne samo đeparac za klince,  pa sam se osjetio suvišnim i maknuo iz svega. Koliko znam nikada nije zaživjelo, valjda su se međusobno posvadili :nono:

Offline DonQuijote

Bonsai posude iz HR
« Odgovori #3 : 26-09-2015, 20:19:11 »
E da,  moraš joj naglasiti da nije u pitanju obična glina ako to već i sama ne zna.

Offline alexhor

Bonsai posude iz HR
« Odgovori #4 : 26-09-2015, 20:19:52 »
E da,  moraš joj naglasiti da nije u pitanju obična glina ako to već i sama ne zna.
Nije?

Offline zen

Bonsai posude iz HR
« Odgovori #5 : 27-09-2015, 08:13:27 »
Kolikih dimenzija bi bile posude?

Offline DonQuijote

Bonsai posude iz HR
« Odgovori #6 : 27-09-2015, 08:55:15 »
E da,  moraš joj naglasiti da nije u pitanju obična glina ako to već i sama ne zna.
Nije?
Nije. Riječ je o nekoj posebnoj vrsti gline, ne mogu se sada sjetiti u čemu je razlika, Marija je jednom objašnjavala ako se ne varam,  i peče se na bitno višoj temperaturi od uobičajene, što znači da se troši bitno više energije.

Offline zen

Bonsai posude iz HR
« Odgovori #7 : 27-09-2015, 10:19:15 »
Za bonsai posude je najbolja smjesa gline koja se zove KAMENINA ili na eng. STONEWARE, temperatura bikvitnog paljenja je 1250 Celzijanera. Glazure sa oznakom cone 6 i 7 daju odlične rezultate, ali ni one nisu jeftine jer se pale  na tem. od 1165°C do 1210°C.

Offline suntzu

Bonsai posude iz HR
« Odgovori #8 : 27-09-2015, 10:35:38 »
   Evo i mene malo da se javim :yupi:,može se koristiti šamotirana glina (raku) bilo koje granulacije ali može se koristiti i obična glina(koja će popucati nakon dve-tri godine) ili neće ako je dovedena do procesa sinterovanja -prelazak površine gline u staklastu i nepropusnu masu ali...
   Sve gline,raku,crvena,bijela,crna(koju sa sitnom granulacijom zovu i kamenina)dovedene do takve temperature postaju nepropusne za vodu i poslije toga ih se ne može glazirati što ne znači da ona neće popucati od leda(neće se razlistati).
   Naravno,uvijek ono ali ostaje....temperature sinterovanja je  teško utvrditi jer svaka glina ima svoje talište koje donosi probleme pri takvom pečenju.....razlika u doslovno pet stupnjeva deformira oblik modela pa dolazi(ako pretjeramo) i do topljenja,razljevanja i ključanja pri čemu se poprilično uništavaju elementi (nosači) u peći i dno peći.Znači treba puno proba napraviti da bi se došlo do takve temperature a to košta.....
    Osobno sam probao peći tri vrste gline u jednom pećenju(zbog uštede koja to na kraju nije bila)...crvena obična glina je na 1000 stupnjeva postala tekuća(ova koju ja koristim-znači,ne peku se sve crvene gline na istoj temperaturi)...bijela raku je ostala kako treba s tim da sam u nju stavio par figurica ud crne raku gline a ona je zakipila i povećala volumen i ostala u obliku pjene....
     Lijepo sam se zabavljao sa čišćenjem peći oko mjesec dana(dobra škola i greška koju nisam i neću ponoviti).
     Ako se želite baviti keramikom dobro naučite tajne zanata jer banalne greške uništavaju sav vaš trud i zato slobodno pitajte za savjet da vas ne košta učenje kao mene . Teško je doći do nekih konkretnih podataka a uzrok toga je nedostatak majstora grnčara i keramičara... oni koji su ostali rijetko će podijeliti iskustva.
      Da ne zaboravim bitnu informaciju.pečenje gline ne znači samo dovesti glinu do točke pečenja...ovisno o vrsti gline i debljini elementa se radi zadrška što znači da pečenje mora biti cijelo vrijeme pod kontrolom bez obzira bila to peć na struju ili plin-upravo ta zadrška je jako bitna kod sinterovanja!!
     O isplativosti nećemo jer je vezana uz veličinu peći.....mala peć-nikakva zarada,veća peć-mala zarada...jedino ako je peć jako velika-ok...ali..... :chinaman:

Offline suntzu

Bonsai posude iz HR
« Odgovori #9 : 27-09-2015, 10:43:41 »
  Pečenja iznad 1200 stupnjeva zahtjevaju drugačije materijale(peć i termoelement) što strahovito diže cijenu i vrijeme istoga.
    Imam posudu od crvene gline pečenu na 980 i glaziranu na 960..tri godine je vani i ne vidim na njoj utjecaj atmosferalija..što ne znači da ih neće biti...

Offline LONICERA

Bonsai posude iz HR
« Odgovori #10 : 27-09-2015, 10:47:01 »
http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=2210.0
Evo i linka na temu koju je suntzu postavio prije više godina. Sigurno će pomoći.

Offline zen

Bonsai posude iz HR
« Odgovori #11 : 27-09-2015, 11:17:06 »
  Pečenja iznad 1200 stupnjeva zahtjevaju drugačije materijale(peć i termoelement) što strahovito diže cijenu i vrijeme istoga.
    Imam posudu od crvene gline pečenu na 980 i glaziranu na 960..tri godine je vani i ne vidim na njoj utjecaj atmosferalija..što ne znači da ih neće biti...

 :great:

Offline alexhor

Bonsai posude iz HR
« Odgovori #12 : 27-09-2015, 11:18:11 »
Moja suradnica se već godinama umjetnički bavi keramikom i prenijet ću joj ove informacije. Nije dibidus u keramici pa se nadam da će biti ok. Vidjet ćemo, hvala na onfo.

Offline suntzu

Bonsai posude iz HR
« Odgovori #13 : 27-09-2015, 11:21:56 »
Evo slikica

Offline zen

Bonsai posude iz HR
« Odgovori #14 : 27-09-2015, 11:23:22 »
Alexhor, jel možeš pitati suradnicu  koliko velike posude bi mogla peći?