Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Mladi juniperus iz rasadnika step by step  (Posjeta: 9688 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline rerom

Mladi juniperus iz rasadnika step by step
« : 03-10-2015, 16:04:59 »
Naletio danas i odnio ga kući gotovo zabadava. Znam da je to beba koju imam namjeru odgajati da jedan dan postane bonsai stablo. Dakle pomoć, molio bih što mi je činiti step by step, godinu za godinom, počevši već danas  :mdr:?
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline rerom

Odg: Mladi juniperus iz rasadnika step by step
« Odgovori #1 : 03-10-2015, 16:51:53 »
Ja sam mislio najprije presaditi u pliću teglu u substrat. Interesantna mi je samo ova skroz deblja grana desno, ostale bih uklonio, a tu granu bih žicom pokušao saviti ulijevo da dobijem muving...ono što me muči je dal da te sve radnje napravim danas/sutra ili je to malo previše za odjednom ...  ?
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline alexhor

Odg: Mladi juniperus iz rasadnika step by step
« Odgovori #2 : 03-10-2015, 19:12:03 »
Ja mislim da je previše presadnja, rezanje, žicanje i savijanje odjednom, ali bih pametnije sugestije ipak radije prepustio forumašima koji bolje razumiju igličavce.

Offline Helio

Odg: Mladi juniperus iz rasadnika step by step
« Odgovori #3 : 03-10-2015, 19:27:19 »
Fino izgleda, ono što bi se reklo ima potencijala.
Sad juniper, tu češ sa svakim pitanjem naletit na bar 5 raznih mišljenja, isto ko za supstrat.
Ali najbitnije, snaga junipera je u lišču, a ne korijenju, ako reduciraš to što si nacrtao presadnja u isto vrijeme nije najbolji izbor, teško će se obnovit. I nekako ti sad nije najbolje dio sezone za bilo što radit na njemu,osim žicanja.
 A juniper je podložan napadu svakakvih gljivica i dok ne vidiš kako mu ide ja bi zasad ostavio tu  granu kao back up. Ako imaš ga gdje stavit u nadkriveno da ga kiša ne natapa, voli suho, pogotovo ako ostane u toj zemlji, onda ti je to sve za ovu godinu.
Kad na internetu pročitaš obično juniperusa preporučuju početnicima ali ne zato šta mu možeš radit što te volja.Upravo suprotno oni podrazumijevaju da mu ništa ne moraš radit.

Pristup broj dva: kažeš zabadava,udri pa testiraj, imat češ upute iz prve ruke šta možeš radit na slijedećem.
Ja obično uzmem dvi biljke jer ponekad one znaju krepat same od sebe bez obzira šta radiš na njoj
i onda misliš da si dobio krive upute ili negdje griješiš, a stvar je u toj jedinki. Dobro je imat za usporedbu,tako sam dobiješ najbolje odgovore.

Ja onako čisto nabacio,pa ako ti bude od pomoći,super.


Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Mladi juniperus iz rasadnika step by step
« Odgovori #4 : 03-10-2015, 19:44:55 »
Ako želiš da ojača onda treba ostaviti što više zelene mase.Eventualno samo ožicati da dobiš nekakav muving.Druge godine ga presaditi i opet ostaviti da raste.Ako ga sada i godine nakon toga ideš jaće rezati ostat će takav skoro zauvijek.Debljanje skoro nikakvo.I inaće to može biti samo mali shoninček.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline zen

Odg: Mladi juniperus iz rasadnika step by step
« Odgovori #5 : 03-10-2015, 21:17:07 »
Juniperus će najbolje zadebljati ako ga posadiš direktno u zemlju u vrtu. Za rezanje uvijek stigneš, jer i kad se kasnije odlučiš na rezanje grana, od batrljka koji ostane od odrezane grane možeš napraviti zanimljive suhe dijelove drveta.

Offline alexhor

Odg: Mladi juniperus iz rasadnika step by step
« Odgovori #6 : 03-10-2015, 21:43:48 »
Juniperus će najbolje zadebljati ako ga posadiš direktno u zemlju u vrtu. Za rezanje uvijek stigneš, jer i kad se kasnije odlučiš na rezanje grana, od batrljka koji ostane od odrezane grane možeš napraviti zanimljive suhe dijelove drveta.
Dobra napomena oko suhih dijelova, skroz sam zaboravio na to. Vidi se da su mi zimzeleni van fokusa :)

Offline rerom

Odg: Mladi juniperus iz rasadnika step by step
« Odgovori #7 : 09-10-2015, 08:11:23 »
Ok, za rezanje nije nikad kasno, no nitko nije napisao što je žicom? Kada staviti žicu i do koje debljine grane se žica uopće može koristiti u svrhu savijanja grana na juniperusu? Postoji li neka tehnika za savijanje debljih/čvrščih grana, ili kad dovoljno zadeblja bye bye?  :molitva:
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline alexhor

Odg: Mladi juniperus iz rasadnika step by step
« Odgovori #8 : 09-10-2015, 09:13:29 »
Aha, koliko znam postoji tehnika s rafijom i drugim trakama, ali to je za savijanje stvarno debljih grana. Ovaj primjerak iz rasadnika nema te probleme jer ro nisu predebele grane i siguran sam da je jako savitljiv bez posebne tehnike.
E, što se tiče tajminga, našao sam oprečna mišljenja, a vlastito iskustvo nemam, zato imamo ovdje ponešto više forumaša...

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Mladi juniperus iz rasadnika step by step
« Odgovori #9 : 09-10-2015, 10:46:14 »
Za deblje grane treba deblja žica a za tanje tanja.Granu probaš saviti sa rukom i onda procjenjuješ koliki pruža otpor.Prema otporu onda procjenjuješ koja debljina žice ti je potrebna da granu drži u onom položaju u kojem ti želiš.Ako je drvce posađeno u pvc posudi,možeš na rubu izbušiti rupe i sa žicom grane preusmjeriš prema dolje.Ožicati možeš i sada.Malo si pogledaj filmiće i fotke da vidiš kako se žica.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline rerom

Odg: Mladi juniperus iz rasadnika step by step
« Odgovori #10 : 09-10-2015, 11:25:17 »
Alex, većina grana na mom juniperusu je bez problema podložno savijanju, osim ove desno dolje. Ta je debela, i nisam siguran hoću li bez velike sile išta napraviti po tom pitanju, pa zato i pitam, dok je još koliko toliko moguće. Gledao jedan video od Maura Stembergera gdje pokazuje tehniku kojom savija friško napravljeni debeli jin - kliještima presjeca samo sredinu uzduž grane tj. jina i time povećava fleksibilnost i sprečava pucanje...samo to je jin, a ne grana...uostalom evo, interesantan i poučan video ( oko 39:00 min. ):   
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline Helio

Odg: Mladi juniperus iz rasadnika step by step
« Odgovori #11 : 09-10-2015, 12:44:14 »
Klasična bonsai uputa je zamotaš sa trakom,ožicaš i savijaš jako sve dotle do onog
trenutka taman  prije nego što pukne . :hihihi:
Rafija,električarska traka,teflon traka, dosutra možeš razglabat ko šta upotrebljava i zašto. A onda se to nastavi sa debljinom žice i naravno vrstom žice,svako sa svojim  razlozima-ožiljci,cirkulacija u grani itd.Uglavnom debata kao koji je auto bolji.
Nema ti odgovora dok sam ne probaš i vidiš šta kod tebe najbolje radi. Svima su pucale grane pa i masterima dok nisu naučili,samo se nitko s tim ne hvali.

A onda imaš i ovu tehniku, ali to je za najhrabrije,kužiš ideju



Offline jurica

Odg: Mladi juniperus iz rasadnika step by step
« Odgovori #12 : 09-10-2015, 12:57:13 »
Ovu tehniku što ti je Helio stavio slike WP i ja smo primjenili na dva moja bora , i mogu reći da funkcionira savršeno. Oba su živa i zdrava i odlično napreduju već drugu godinu.
Nešto slično možeš i kliještima za cijepanje (kao što si napisao da je Mauro oslabio jin pa savijao ) pogotovo di misliš napravit neki jači pokret debla.
Bitna stvar po meni je da to podnose samo igličavci a da budem iskren na listopadnim drvima nisam ni pokušavao.
Ali ko što kaže Helio skupi hrabrost i sam probaj , bit će gubitaka ali tako ćeš najviše naučiti što smiješ i do koje mjere a što se nikako nesmije  :mdr: .

Offline jurica

Odg: Mladi juniperus iz rasadnika step by step
« Odgovori #13 : 09-10-2015, 13:10:11 »
http://walter-pall-travelogues.blogspot.com/2014/04/international-bonsai-academy-in-istria.html
Evo ovdje imaš slike na Walterovom blogu kako smo to odradili na mojim borovima .

Offline rerom

Odg: Mladi juniperus iz rasadnika step by step
« Odgovori #14 : 09-10-2015, 13:23:06 »
Jurice, ima li veze u koje godišnje doba se primjenjuje ta tehnika ili je svejedno? Btw, sviđa mi se dvorište i drva.... :smile:
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi