Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: GLJIVE NA DRVETU  (Posjeta: 11828 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Goran

GLJIVE NA DRVETU
« : 25-10-2015, 12:15:10 »
Pojavile su se prije dva tjedna kad je skroz padala kiša što im kao i svim gljivama pogoduje . Probao sam je odstraniti mehanički ali vidim da pušta korijen ( bijela boja ) prilično duboko ispod kore što bi na drvetu izgledalo jako ružno ( po tome bi trebalo rezat i kopat po kori a mislim da to nije riješenje ).Da li je neko imao ovakav problem . Kako se toga riješiti ?

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: GLJIVE NA DRVETU
« Odgovori #1 : 25-10-2015, 13:46:52 »
To što ti sada vidiš vani gljive to je samo mali dio nje.Veći dio nalazi se u trulom djelu stabla ispod kore.Trebat češ kad tad to sve odstraniti,malo izdrilati da se osuši i dobro namazati sa vapnenim sulfatom da ubiješ gljivu.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline LONICERA

Odg: GLJIVE NA DRVETU
« Odgovori #2 : 25-10-2015, 19:00:04 »
Radovane, dali bi djelovao fungicid da je ubije. Naime meni na starom panju doma zrasle neke gljive prekrasno izgledaju , no malo sam pogledala na internetu i izgleda da mogu napasti živo drvo pa nešto razmišljam da bi bilo pametno da ih uništim.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: GLJIVE NA DRVETU
« Odgovori #3 : 25-10-2015, 19:08:06 »
Radovane, dali bi djelovao fungicid da je ubije. Naime meni na starom panju doma zrasle neke gljive prekrasno izgledaju , no malo sam pogledala na internetu i izgleda da mogu napasti živo drvo pa nešto razmišljam da bi bilo pametno da ih uništim.
Mislim da ne previše.Fungicid više djeluje izvana,a gljiva je zahvatila unutarnji mrtvi dio stabla.Najbolje je izdrilati,dobro osušiti i prekinuti doticaj vlage,koja hrani gljivu.Izvaditi što veći zaraženi dio.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline zen

Odg: GLJIVE NA DRVETU
« Odgovori #4 : 25-10-2015, 22:19:30 »
Radovane, dali bi djelovao fungicid da je ubije. Naime meni na starom panju doma zrasle neke gljive prekrasno izgledaju , no malo sam pogledala na internetu i izgleda da mogu napasti živo drvo pa nešto razmišljam da bi bilo pametno da ih uništim.
Mislim da ne previše.Fungicid više djeluje izvana,a gljiva je zahvatila unutarnji mrtvi dio stabla.Najbolje je izdrilati,dobro osušiti i prekinuti doticaj vlage,koja hrani gljivu.Izvaditi što veći zaraženi dio.
Imaš kontaktne fungicide koji djeluju kao preventivni fungicid, djeluju "izvana", drugi su sistemici koje biljka upija i djeluju u biljnom tkivu.  Kod primjene sistemičnih fungicida, veću koristiti ćeš imati od primjene kada je biljka aktivna. Gljivica se nastanila na nekakvoj crnogorici ili?

Offline Adrian

Odg: GLJIVE NA DRVETU
« Odgovori #5 : 26-10-2015, 04:19:55 »
OPREZ! Sistemični fungicidi ne idu u drvo! Oni su sistemični jer ih biljka upija u list, eventualno u mlađe zelene jednogodišnje izboje, ali ni jedan nejde tako daleko da kola po starom drvetu. Osim čistog AL fosetila - preparat Aliete, koji u biti i nije fungicid već potencira biljku da sama sebe počne braniti.

Offline Goran

Odg: GLJIVE NA DRVETU
« Odgovori #6 : 26-10-2015, 08:33:55 »
Nije crnogorica nego orijentalis , bukva i lipa . Probao sam na lipi drilat da odstranim taj korijen i stvarno se vidi da se ona poprilično širi pod korom . Što se tiče fungicida pokušao sam i to ali bez uspješno . Je li moguće da se sjeme te gljive prenese vjetrom i dali je moguće to sprijećit redovitim špricanjem nekim fungicidom tj. da se ona uništi u fazi primanja spore za drvo. Jer najprije sam ju primjetio na jednoj jabuci koja i nije tako blizu mojih drva.

Offline grabar

Odg: GLJIVE NA DRVETU
« Odgovori #7 : 26-10-2015, 16:04:09 »
ja sam istu takvu gljivu dobio na ruju ali pri dnu drveta čak je ima i u zemlji adriane je u redu poškrofit mospalanom ili cromosolom

Offline Goran

Odg: GLJIVE NA DRVETU
« Odgovori #8 : 26-10-2015, 17:15:58 »
To što ti sada vidiš vani gljive to je samo mali dio nje.Veći dio nalazi se u trulom djelu stabla ispod kore.Trebat češ kad tad to sve odstraniti,malo izdrilati da se osuši i dobro namazati sa vapnenim sulfatom da ubiješ gljivu.

Ove gljive se nalaze na suhim djelovima debla . Dali netko zna jel ima šanse da se prošire i na žive dijelove.

Offline Adrian

Odg: GLJIVE NA DRVETU
« Odgovori #9 : 26-10-2015, 18:22:41 »
Nemam iskustva s tim gljivama.

Offline zen

Odg: GLJIVE NA DRVETU
« Odgovori #10 : 26-10-2015, 19:20:39 »
To što ti sada vidiš vani gljive to je samo mali dio nje.Veći dio nalazi se u trulom djelu stabla ispod kore.Trebat češ kad tad to sve odstraniti,malo izdrilati da se osuši i dobro namazati sa vapnenim sulfatom da ubiješ gljivu.

Ove gljive se nalaze na suhim djelovima debla . Dali netko zna jel ima šanse da se prošire i na žive dijelove.
Ako se nalaze na suhim djelovima drveta, moguće da se radi o saprofitnim gljivicama koje se upravilu nebi trebale proširiti na žive djelove .

Offline LONICERA

Odg: GLJIVE NA DRVETU
« Odgovori #11 : 26-10-2015, 20:29:05 »
Kod mene se radi o ovoj gljivi. :
http://www.pcelica.co.rs/gljive/vrste/basidiomycetes/tricholomatales/armillaria/armillaria-mellea.php
Za sada se nalazi na panju srušenog oraha. Nebi htjela da mi se proširi po ostalim biljkama a pogotovo ne po mojim drfcima. Ima li neki način da ju uništim.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: GLJIVE NA DRVETU
« Odgovori #12 : 26-10-2015, 21:18:16 »
Kad iscrpe panj do kraja onda više neće rasti.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline LONICERA

Odg: GLJIVE NA DRVETU
« Odgovori #13 : 26-10-2015, 21:32:03 »
Ma negdje sam pročitala da se pruži " korijen"  7 m i da je opasna za živo drvo.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: GLJIVE NA DRVETU
« Odgovori #14 : 27-10-2015, 18:07:33 »
Istina,micelij pod zemljom širi se metrima uokolo.Čak je i u simbiozi sa korjenjem drveća.Neke vrste gljiva obožavaju i posebne vrste drveća.Ali drveće u prirodi ne stradava od gljiva koje rastu iz zemlje.Svake godine određeni dio korjenja istrune i raste novo.Sa tim trulim djelovima se hrane gljive u zemlji,odnosno micelij.Sama gljiva je u biti plod micelija preko koje se onda dalje razmnožava.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!