Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bonsai pomoć  (Posjeta: 2486 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline mashnica

Bonsai pomoć
« : 31-03-2016, 11:17:53 »
Pozdrav ! Dobila sam kao poklon ovo predivno bonsai ficus ginseng drvce, i potrebni su mi savjeti stručnjaka :) Da li je drvce zdravo i kako najbolje brinuti o njemu ? :) http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160331/a5cb5266040d3e7ecc3230bcf7c7927e.jpg
Bonsai pomoć
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160331/d2e797cbdc3135ad65d9bb994a465ea5.jpg
Bonsai pomoć

ps. procitala sam dosta raznih savjeta na forumu, ali pošto mi je ovo prvi put da se susrećem s ovim, strah me da ne ugine zbog pogrešne njege :/

Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline Helio

Odg: Bonsai pomoć
« Odgovori #1 : 31-03-2016, 12:44:00 »
Ako si čitala onda si vidjela da to nije bonsai nego kućna biljka. Ako češ je uzgajat kao takvu posadi je u propusni supstrat i to je to. Više manje svi ti ginseng ficusi propadaju zbog truljenja korijenja od prezaljevanja u toj zemlji. Onda ide- u pomoć ,otpadaju listovi na mom fikusu gdje da
ga držim na suncu ,hlad,koliko da zalijevam itd. To nije toliki problem, uvijek je problem ta zemlja i prezalijevanje.

Hočeš bonsai ? Onda ima način od malo konzervativnijeg prema hrabrom pristupu. Svi su na istom principu,a sa radikalnijim pristupom se uštedi na vremenu razvoja.
1. zakopaš biljku sve do poviše žutog i čekaš da pusti korijenje poviše tih ''krumpira'' koje onda odrežeš i imaš drvce
2. u žutom oguliš koru u prstenu oko cijele biljke, posadiš u supstrat tako da je prsten tik ispod površine supstrata i čekaš da pusti korijenje i odrežeš krumpire
3. odmah odrežeš cijelu poviše žutog i posadiš

Najbitnije od svega je da se u sve tri varijante sadi u propusni supstrat. Tlaka mi je ponavljat šta je
propusni supstrat, piše u skoro svakom postu u Početnici pitaju temama. Držati u hladu vani na toplom i špricati lišče svaki dan par puta,ono što se ocijedi u supstrat je dovoljno vlage za razvoj korijenja. I veća posuda naravno.

ako negdje nađeš da se može puštati tzv zračno korijenje (air roots) koje popuni šupljine između krumpira I sve se spoji u deblo, onda znaj da bi se trebala preselit u trope jer se samo tamo to dešava. Vlaga zraka mora konstantno bit oko 80%.

Offline mashnica

Odg: Bonsai pomoć
« Odgovori #2 : 31-03-2016, 13:37:56 »
Hvala ti na izdvojenom vremenu i savjetima !


Sent from my iPhone using Tapatalk