Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Uzgoj bonsai  (Posjeta: 14869 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline AmarM

Uzgoj bonsai
« : 13-12-2015, 20:32:53 »
Pozdrav,dolazim iz BiH i pošto ovdje bonsai kao kultura nije nimalo razvijena,slabo znam o tome.Našao sam na olx.ba (bosanskohercegovački online oglasnik) da neko prodaje sjemenke određenih vrsta bonsaia.Zamolio bih nekog od vas da mi kaže da li se može bonsai uzgojiti u stanu iz sjemena ( negdje sam pročitao da se ne može iz sjemena uzgojit,već iz sadnica? :zabezeknut:  :zbunjen: ) . Drugo,možete li mi reći koja je četinarska vrsta bonsaia najlakša za uzgojit s obzirom da sam početnik,bazirajući se na sjemena koja se nude na ovom profilu. http://cuvarisjemena.olx.ba/ .Hvala vam

Offline grabar

Odg: Uzgoj bonsai
« Odgovori #1 : 14-12-2015, 06:24:59 »
pozdrav ako ćeš u stanu uzgajat onda si nabavi neku tropsku biljku,ako ćeš iz sjemena uzgojit biljku bome brada će ti do pupka narasti dok dođe do nekog oblika da to liči na bonsai pošto si početnik nemoj počet s četinarima nego počni s bjelogoricom ima tu  brdo stvari šta moraš naučit pročitaj si malo forum po temama

Offline Adrian

Odg: Uzgoj bonsai
« Odgovori #2 : 14-12-2015, 06:55:48 »
Ni jedno drvo iz našeg klimata ne može biti sobni bonsai, a kamo li crnogorica.
Jaaaako dobro znam jednog koji je isto pokušao sa čempresom i silvestrisom pred 30-tak godina.....

Offline DonQuijote

Odg: Uzgoj bonsai
« Odgovori #3 : 14-12-2015, 08:28:46 »
I još treba razjasniti jednu osnovnu stvar.  Ne postoji bonsai sjeme.
Bonsai je obično drvo, pa je tako i bonsai sjeme obično sjeme. Dakle kad ti prodaju sjeme za bonsai bukvu, od tebe rade bukvana jer je to najobičnije bukvino sjeme.
To je jedna velika prevara za naivce.

Bonsai je najobičnije drvo koje se raznim tehnikama prisiljava da izgleda kao malo ali odraslo i staro drvo u posudi. Ako se bilo koji bonsai prestane orezivati i uređivati te se presadi u zemlju, za nekoliko godina će porasti toliko da više neće ličiti na bonsai.
Dakle zaboravi "bonsai sjeme", pročitaj malo ovdje po forumu teme za početnike pa će ti sve biti puno jasnije i onda kreni s uzgojem bonsaia. Taman do proljeća, do početka sezone, stigneš steći neke osnove i započeti. Sretno

Offline AmarM

Odg: Uzgoj bonsai
« Odgovori #4 : 14-12-2015, 14:44:47 »
Hvala na odgovorima,nešto sam naučio  :tlab: Sad bih volio da znam da li ima BILO KAKVE ŠANSE da u ovo doba (kasna jesen) posadim neku vrstu,i da mi se "primi" .S obizirom da sam 2. razred srednje škole (smjer : tehničar hortikulture ),užasno me zanima ova "umjetnost" i volio bih da odmah krenem sa uzgojem.Volio bih da mi neko od vas kaže ako je to u ovom dobu moguće,koju vrstu bih sada mogao zasaditi(mogu je čuvati u kući a i na balkonu) :) Hvalaaaaaaaaa

Offline DonQuijote

Odg: Uzgoj bonsai
« Odgovori #5 : 14-12-2015, 18:10:25 »
Kao tehničar hortikulture znaš kada se sade vočke?
Ako znamo da je bonsai drvo kao i svako drugo znamo i kada se sadi.
Jesensko sađenje daje sasvim dobre rezultate.
Gle, bitno da je drvo u stadiju mirovanja, dakle možeš posaditi i  sada, no pitanje je što ćeš posaditi. Imaš čitavu zimu za šetnje po prirodi i proučavanje ovog foruma pogotovo dijela za početnike, šetaj i čitaj forum i do proljeća možeš biti spreman, ne samo da posadiš, nego da posadiš nešto smisleno. Da izvadiš drvo iz prirode, posadiš ga na pravi način i za koju godinu imaš bonsai.

Offline AmarM

Odg: Uzgoj bonsai
« Odgovori #6 : 14-12-2015, 19:56:44 »
Tek u 2. razredu dobijam stručne predmete,tako da sam još neiskusan :)

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Uzgoj bonsai
« Odgovori #7 : 15-12-2015, 07:34:37 »
Sigurno u okolici Sarajeva imaš dobre terene,pogotovo na većim nadmorskim visinama.Kakva kržljava smrekica,bukva,planinski javor i sl.Upoznaj se malo sa time što je jamadori pa izvadi koji stariji primjerak.Do kraja četvrtog razreda već češ imati predavanje u školi iz smjera bonsai i moći pokazati ostalim učenicima kako treba.Sada traži po šumama i samo puno čitaj i pomno gledaj slike. :takoTreba:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline AmarM

Odg: Uzgoj bonsai
« Odgovori #8 : 15-12-2015, 19:28:09 »
Da evo upravo sam pogledao video na Youtube od hrvatske udruge Zen,saznao sam dosta o bonsaiu posebno yamadoriu.Ništa,čekati ću do proljeća pa idem u "lov" :) Samo se bojim da mi do proljeća ovo više ne bude interesantno  :question: 

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Uzgoj bonsai
« Odgovori #9 : 16-12-2015, 07:37:30 »
Ako misliš da će te do proljeća pustiti volja za bonsai,onda nisi za to,nažalost.Mene drži već 25 godina i svakog proljeća me iznova vuče u lov u šumu.Nikad mi nije sinula ideja da bi sad mogao odustati od svega i ići skupljati markice..Još si mlad i ne voliš obaveze a bonsai je jedna stalna obaveza i briga oko održavnja.N tebi je da se odlučiš što želiš u životu. :dunno:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Astilita

Odg: Uzgoj bonsai
« Odgovori #10 : 16-12-2015, 12:07:58 »
Ako misliš da će te do proljeća pustiti volja za bonsai,onda nisi za to,nažalost.Mene drži već 25 godina i svakog proljeća me iznova vuče u lov u šumu.Nikad mi nije sinula ideja da bi sad mogao odustati od svega i ići skupljati markice..Još si mlad i ne voliš obaveze a bonsai je jedna stalna obaveza i briga oko održavnja.N tebi je da se odlučiš što želiš u životu. :dunno:

A namjera bila krenuti s sjemenjem.
Pretending to know everything, closes the door to finding out what's really there.

Offline Marija

Odg: Uzgoj bonsai
« Odgovori #11 : 16-12-2015, 12:38:22 »
Amar,  mislim da nemaš dovoljno informacija, i da se bi bilo bolje da se informiraš što je uopće bonsai prije nego krenes.

Evo neke osnove: http://www.scribd.com/doc/45975701/Osnovni-Elementi-Dizajna-Bonsaija#

A evo i primjera. Sadnica (ne bonsai!)  neke mlade voćke i bonsai od divlje šljive. Prvo pročitaj članak s linka, pa pokušaj uočit razliku.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Uzgoj bonsai
« Odgovori #12 : 16-12-2015, 13:42:04 »
Marija,pa nemoj ljudima oduzimati volju,reci da je šljivu posadio tvoj djed prije 50 godina.Šalim se ljudi,dobro Marija zbori.. :tlab:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline AmarM

Odg: Uzgoj bonsai
« Odgovori #13 : 16-12-2015, 15:59:45 »
Ma ne,neće me proći volja,ali valjda zato što sam mlad želim sve i odmah xD .Ništa,prvi put kad odem negdje na planinu idem u lov na yamadori pa vadit u proljeće :D Hvala svima

Offline Helio

Odg: Uzgoj bonsai
« Odgovori #14 : 16-12-2015, 17:34:26 »
Ah,ovi dedeki ništa mlade ne razume,pa naravno da je odmah i sad,ko je ikad želio
slušat predavanja ma koliko dobra i pametna bila.
Evo ovako ,nabaviš ovako nešto i za sat vremena imaš bonsai under konstrakšn i pet godina
si ispred svake sjemenke. i onda kad nešto naučiš o bonsaiu ovaj isti baciš u smeće i poslušaš
sve gore poviše navedeno.