Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Vađenje yamadoria  (Posjeta: 6772 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline AmarM

Vađenje yamadoria
« : 19-12-2015, 22:42:13 »
Pozdrav,negdje sam "površno" pročitao temu prije nekoliko dana o vađenju yamadoria iz prirode i daljnom upotrebom,a sada tu istu temu ne mogu da nađem.Bio bih zahvalan kad bi mi neko opet napisao detaljno sve o tome ili zalijepio link te teme,hvalaa  :idiot:  :ludilo:

Offline mihaljkovic.danijel

Odg: Vađenje yamadoria
« Odgovori #1 : 19-12-2015, 23:40:37 »
na poslu sam pa prek moba  ne mogu linkat bas ali ne vjerujem da ce ti tko opet sve objasnjavat. Imas trazilicu na forumu. Sve se moze naci. Ima cak vise tema i na vise mjesta objasnjeno cak i za pojedine vrste posebno. Samo se koristi trazilicom.

Isto pogledaj linkove od drugih mozda na njihove blogove. Jedan interesantan blog jer pise na nacin pocetnika i stvarno lijepo objasni.
http://bonsai-freak.almahor.biz

Offline LONICERA

Odg: Vađenje yamadoria
« Odgovori #2 : 21-12-2015, 23:20:00 »
Previše opširno pitanje. Na ovo bi odgovor mogao biti omanja knjiga. Postavi konkretno pitanje. Zanima te npr.kako izvaditi drvo iz prirode, sama tehnika kopanja ili nešto drugo?

Offline LONICERA

Odg: Vađenje yamadoria
« Odgovori #3 : 21-12-2015, 23:22:40 »
I tako jedno po jedno pitanje pa ćeš na kraju znati sve.

Offline AmarM

Odg: Vađenje yamadoria
« Odgovori #4 : 23-12-2015, 15:55:06 »
pa konkertno me zanima gdje se treba prerezati drvce koje odaberemo?ispod prvih grana,sa par grana itd.?

Offline josipivesic

Odg: Vađenje yamadoria
« Odgovori #5 : 23-12-2015, 16:19:22 »
samo listaj po forumu. sve će ti biti jasno nakon nekoliko sati istraživanja..naravno to je samo pocetak :)...kad dođe praksa...opet sve ispocetka, al malo po malo do znanja....  :bravoPrika: ja sam pocetnik. tek godinicu u ovome, neću se puno petljat iskusnijim ;) ali mislim da će ti svi reći da čačkaš po forumu, sve je uredno ispisano i sortirano ( da se ne ponavlja)

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Vađenje yamadoria
« Odgovori #6 : 23-12-2015, 17:48:33 »
pa konkertno me zanima gdje se treba prerezati drvce koje odaberemo?ispod prvih grana,sa par grana itd.?
Nema tu nekog pravila da bi se tebi dao odgovor na pitanje.Sve ovisi od drvca do drvca i o starosti drvca.Zavisi o visini o razgranatosti drva,o debljini grana,o sužavanju debla i puno drugih stvari...Tu treba imati malo iskustva i malo proučiti neke stvari.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline LONICERA

Odg: Vađenje yamadoria
« Odgovori #7 : 23-12-2015, 18:57:13 »
Traži drvca s lijepim površinskim korijenom (za to moraš većinom malo ukloniti zemlje oko debla), dobrim sužavanjem debla i ako je moguće da je nisko razgranato tik do zemlje. Tada kratiš deblo u visini nešto manjoj nego kako zamišljaš konačnu visinu svog bonsaia, a grane će definirati širinu buduće krošnje. Ako su grane previsoko opet deblo skraćuješ nešto niže od zamišljene veličine pa makar bilo bez grana. To vrijedi za bjelogoricu i to ne za sve vrste. Naprimjer bukvu nesmiješ ostaviti bez nešto grančica s pupovima jer se neće primiti. Četinjače također nije dobro previše kratiti (kratiš tek nakon 2-3 godine, ako je drvo zdravo i uvijek moraš ostaviti zelenila na grani jer grana bez zelenog odumire iako i tu ima vrsta koje su iznimke od pravila). Kako rezati grane je i estetsko pitanje pa tu nema generalnog odgovora. Za ovo ti je najbolje da pogledaš puno slika na internetu (a imaš i tu na forumu) i stvoriš neki svoj vlastiti ukus kako želiš da tvoja drvca izgledaju. Možeš i sam postaviti slike nečega što izvadiš i pitati za savjet. Najvjerojatnije ćeš i griješiti kao i svi početnici, ali toga se ne treba bojati, jer ćeš tako najviše naučiti. Ali tko pita ne skita.

Offline AmarM

Odg: Vađenje yamadoria
« Odgovori #8 : 24-12-2015, 15:26:10 »
E baš ti hvala :)

Offline AmarM

Odg: Vađenje yamadoria
« Odgovori #9 : 26-12-2015, 18:22:12 »
Može se od ovog nešto napraviti?

Offline mihaljkovic.danijel

Odg: Vađenje yamadoria
« Odgovori #10 : 26-12-2015, 20:40:54 »
koliko sam ka do sad naucio reci ce ti da nema suzavanja. to ono prvo. a i na slici se ne vidi nebari.

Offline LONICERA

Odg: Vađenje yamadoria
« Odgovori #11 : 26-12-2015, 21:15:43 »
Odlično, krenuo si u potragu. Danijel ti je dobro odgovorio. Nema sužavanja, nebari se ne vidi i po slikama to ne izgleda ono što bi trebao vaditi. Da ne pišemo sve ispočetka pogledaj što smo Danijelu pisali i čini mi se da on ubrzano diže kriterije, do proljeća će sigurno naći zanimljive materijale. Ako si propustio pogledaj ovdje: http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=3597.0
Ovdje možeš pogledati što su članovi ovog foruma vadili 2013: http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=3023.0
a ovdje 2014: http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=3257.0

Offline AmarM

Odg: Vađenje yamadoria
« Odgovori #12 : 26-12-2015, 21:25:22 »
Da,mislio sam da to što se tiče sužavanja nije obavezno,a nebari sam kasnije pogledao,ali nisam slikao.Nebari samo prema jednoj strani razvijen  :nono: .Nisam mogao puno da tražim,morao sam se brzo vratiti ali sljedeći vikend ako vremenski uslovi dozvole idem opet  :boxing: Hvala vam,posebno tebi LONICERA na linkovima   :haaaahaaaaa: