Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Pomoć oko Carmone(Funkien tea)  (Posjeta: 4782 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Oluk

Pomoć oko Carmone(Funkien tea)
« : 14-01-2016, 14:58:52 »
Pozdrav!

Po procitanom postu u vezi presadivanja Carmone u supstrat s perlitom sam ucinio jednu pogresku u svoj toj panici kako mi je Carmona pocela propadat. Naime, rukama sam, ali lagano, ocistio vec postojecu zemlju s korijena i lagano isprao vodom korijen i presadio skoro potpuno u supstrat, dok je samo povrsinski sloj ostala stara zemlja. Nisam u cijelosti skinuo staru zemlju s korijena, ali dobar dio jesam. Sta da radim sada? Jesam li puno stete nacinio i koji su mi sljedeci postupci u sacuvanju iste? Suprstrat koji sam koristio je "Bio Plantella Start" (http://hr.unichem.si/bio_vrt/bio_zemlje/proizvod?prid=193). To je jedini koji sam mogao naći na svom području, a da u sebi sadrži perlit. Tako su mi barem rekli. Također, nigdje nisam mogao pronaći miks zemlje za bonsai.

Zanima me je li može ostati u svojoj posudi u kojoj je došla i kako sam mogu napraviti miks zemlje za nju od nekih osnovnih elemenata koji bi se trebali moći pronaći u bilo kojem agrocentru?

Hvala!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Pomoć oko Carmone(Funkien tea)
« Odgovori #1 : 14-01-2016, 22:01:56 »
Da bi ti nešto mogli odgovoriti,onda bi trebali barem vidjeti sliku tog tvog drvca.Visina,veličina,stanje,posuda i slično,sve je to važno za donjeti nekakvu odluku.Ako u tu zemlju staviš drobljenu ciglu ili kamenje već si dobio zadovoljavajući miks za početak,tok ne nabaviš nešto bolje.Više te mora zabrinjavati što si se namjerio na Carmonu od koje vjerojatno neće biti ništa.Ja se bonsaijem bavim 20 godina i do sada sam ih imao najmanje 5 i niti jedna nije preživjela.A bila je jedna bogami iz vrtnog centra za 500 kn.Bježi od toga i nabavi nešto autohtono iz tvojeg kraja,mirnije češ spavati.Imaš brdo postova o Carmoni pa malo proući. hej
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Oluk

Odg: Pomoć oko Carmone(Funkien tea)
« Odgovori #2 : 15-01-2016, 00:30:05 »
A bio sam pošao staviti fotografiju i ne znam zašto nisam. Uglavnom, pročitao sam skoro sve o Carmoni i skužio da će najvjerojatnije uginuti. E rekoh, nećeš. Tako da sam pronašao idealnu lokaciju u stanu gdje ima neizravni pristup svjetlosti cijeli dan, sa temperaturom 16+ i još samo da joj nabavim tanjurić s "vlažnim kamenčićima" ispod nje. Znam da ne bi drvce trebao držati točno pored prozora, ali ovo je najidealnije mjesto u stanu. Pratim sve, mjerim, pa šta bude od nje. Jer stvarno sam želio nekog ljubimca, ali živinu ne bi da patim, a ni sebe. Kad sam ugledao malo drvce odma mi je prošlo kroz glavu "zen master" i stari čiča kako meditira pored njega i rekoh, ovo može proći i totalno neuk je kupim. Ne, ozbiljno, mala drva su mi stvarno...

Ostala su samo 4 lista na njoj, ali to sam ja kriv jer sam je non-stop premještao radi kombiniranja temperature i svjetlosti, onda sam naišao na info da je to pati. Također, pogriješio sam sa gnojivom jer sam je zalio bez prethodnog natapanja vodom. Valjda veća šteta ne može biti načinjena, ali naučio sam u međuvremenu i ako ovo preživi, očeličit će se. :D

Slika - http://postimg.org/image/h5p5z70hf/

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Pomoć oko Carmone(Funkien tea)
« Odgovori #3 : 15-01-2016, 14:10:12 »
Ne bih želio ništa prognozirati ali ovako na prvi pogled bi rekao... :molitva:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Helio

Odg: Pomoć oko Carmone(Funkien tea)
« Odgovori #4 : 15-01-2016, 14:51:32 »
Ma ne znam baš da u toj zemlji ima išta perlita. Ti si bespotrebno uznemirio korijenje jer si ga vratio u iste uvjete u kojem je već bilo. Jednostavno Carmona u običnoj zemlji nema šanse.
Samo je pitanje vremena kad će krepat. Ako se odmah  poslije nabavke presadi u pravi supstrat ima neke nade. Ovako mislim da je gotova. Sad je samo možeš pustit na miru i eventualno...možda,ovo kažem jer one sad i prirodno odbacuju listove,možda se izvuče,ali mani se vode i tacni s kamenčićima. Smještaj na prozoru je ok, za sad.

Offline Oluk

Odg: Pomoć oko Carmone(Funkien tea)
« Odgovori #5 : 15-01-2016, 15:04:38 »
E pa ne znam onda. A u kakvoj zemlji će preživiti? Šta da uzmem? Naziv elementa? Proizvođača? Kombinacija, postotci, čega koliko?

Pa ako preživi, preživi. Samo bi volio da sam dao sve od sebe kad sam je već na muke stavio :D

Offline Helio

Odg: Pomoć oko Carmone(Funkien tea)
« Odgovori #6 : 15-01-2016, 15:28:16 »
Ovo se da naći po centrima poljapotekama i jeftino je za jednu biljku. Pitaj za ukrasne glinene kuglice za biljke u loncima,obično to trgovci razumiju, pa usitni s čekičem,ako su krupne. to ti je ako nemaš ništa drugo.

Offline Oluk

Odg: Pomoć oko Carmone(Funkien tea)
« Odgovori #7 : 15-01-2016, 16:00:33 »
Obići ću Hercegovinu uzduž i poprijeko i malo pogledat u Metkoviću pa ako nađem. Upravo sam preko oca dobio od jednog agronoma mješavinu "MPK". Valjda dušik, fosfor i kalij mješavina koja se šprica na lišće. Imam još info da je 20-20-20 ma šta god to značilo. Valjda ph, ili neki omjer. Šta kažete, smijem li je pošpricati sa time i hoće li joj pomoći? On mi govori da joj od toga ništa ne može biti već joj samo može pomoći, jer su to valjda osnovni elementi da bi rasla.
Sveukupno su ostala posljednja, najjača, svemoguća 4 listića na njoj koja se i dalje drže i zeleni su, što mi se mnogo sviđa.

Eto javim vam kako je sve prošlo i je li preživjela. Ako imate još kakav savjet usput, šta god, a imate volje za pisanjem slobodno podijelite :)

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Pomoć oko Carmone(Funkien tea)
« Odgovori #8 : 15-01-2016, 17:29:08 »
Nikakvo prskanje sa bilo kakvim gnojivima sada ne dolazi u obzir,kao niti prihranjivanje.Biljka je preslaba da bi potrošila hranu,a onda joj to dodatno uništi korjen.Sada samo presađivanje i održavanje zemlje vlažnom,ne mokrom.Možeš i oko cijele krošnje staviti PVC vrečicu da zadržiš što više zračne vlage.Ako su grančice žive možda ti bace nove listiće.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Oluk

Odg: Pomoć oko Carmone(Funkien tea)
« Odgovori #9 : 15-01-2016, 23:32:32 »
A pročitao sam to već negdje, ali rekoh da nije ovo neka blaga mješavina koja bi je malo digla :D Ma ništa, boriti ću se sa njom pa šta bude. Hvala još jednom svima i čujemo se!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Pomoć oko Carmone(Funkien tea)
« Odgovori #10 : 17-01-2016, 18:04:45 »
Da bi gnojivo pomoglo na istome mora biti i zelene mase-listova koji će tu hranu preraditi,to je osnovno pravilo.A ti imaš samo tri lista.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!