Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Kako da saznam koja je ovo vrsta drvca?  (Posjeta: 4062 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Željko Fresl

Kako da saznam koja je ovo vrsta drvca?
« : 15-01-2016, 00:00:12 »
Pozdrav Ekipi,
imate još jednog početnika.
Imamo ovo drvce vec 5,6 godina, možda i više. Da li se može sa njim nešto napraviti? face
I kako bih mogao saznati kakvo je to drvce, koja vrsta? Molim pomoć!  :smile:
Odlučio sam se na ovaj hobi nakon dugo godina pa reko da počnem sa ovim što nam je već godinama pod nosom. Samo jednom je bilo presađeno svih ovih godina.. :frown: i nikad orezivan korijen..
Zahvaljujem na pomoći!

Offline josipivesic

Odg: Kako da saznam koja je ovo vrsta drvca?
« Odgovori #1 : 15-01-2016, 00:40:47 »
Pozdrav Ekipi,
imate još jednog početnika.
Imamo ovo drvce vec 5,6 godina, možda i više. Da li se može sa njim nešto napraviti? face
I kako bih mogao saznati kakvo je to drvce, koja vrsta? Molim pomoć!  :smile:
Odlučio sam se na ovaj hobi nakon dugo godina pa reko da počnem sa ovim što nam je već godinama pod nosom. Samo jednom je bilo presađeno svih ovih godina.. :frown: i nikad orezivan korijen..
Zahvaljujem na pomoći!


Ficuc microcarpa  ;) proguglaj mozda ima jos neka podvrsta al u sutini to je to...  :hihihi:

Offline Željko Fresl

Odg: Kako da saznam koja je ovo vrsta drvca?
« Odgovori #2 : 15-01-2016, 02:42:46 »
Zahvaljujem! Možda kakav savjet?  :smile:

Offline josipivesic

Odg: Kako da saznam koja je ovo vrsta drvca?
« Odgovori #3 : 15-01-2016, 08:16:22 »
presadi ga u odgovarajući supstrat...pročitaj tu po forumu, kako, šta, gdje, koji, orezivanje, i tako to...malo se pozabavi citajuci ;)
http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=705.0
 :chinaman:

Offline Željko Fresl

Odg: Kako da saznam koja je ovo vrsta drvca?
« Odgovori #4 : 15-01-2016, 08:50:04 »
Zahvaljujem, idem čitat! :)
A jel moram čekat proljeće ili mogu odmah u akciju? :)
E da, i da li mi možete savjetovat gdje kupiti adekvatnu posudu i kakva bi to bila za ovog mog "nesretnika" u krivim rukama!  :smile:
I mozda kakva strucna knjiga za početnike? Bonsai za neznalice?! ili nešto slično!  :gigle:

Offline Astilita

Odg: Kako da saznam koja je ovo vrsta drvca?
« Odgovori #5 : 15-01-2016, 10:22:56 »
Daj mu sve sunce koje mu možeš dati. Kupi nekakvu jeftinu prskalicu (imaš do 10 kn po kineskim shopovima) i kad god se sjetiš ili prođeš pokraj njega, poprskaj mu dobro listove. Nikad nije previše. Ja sam naučio svoje male nećake i nećakinje da je to fora pa i oni sudjeluju  :mdr:

Što se tiče presadnje, pročitaj o supstratima, jako je interesantno štivo i ako se želiš baviti ovim prekrasnim hobijem to ti je početak onoga što moraš znati,  ali ja sam se odlučio da svoje držim u običnoj zemlji koju disciplinirano zalijevam.  Vjerujem da se može napraviti dovoljno dobra mješavina ali pošto nisam dovoljno stručan i supstrat mi djeluje prepropusan odlučio sam se na običnu zemlju. (Molim stručnjake da se ubace ovdje)  Ne smije biti u nikojem slučaju suha, ali ne smije ni biti prevlažna. Ovo možeš provjeriti da zabiješ čačkalicu u zemlju i provjeriš vlažnost iste.

Presadjivat bi trebalo u fazi mirovanja, ja svoje u  2 ili treći mjesec a isto bi trebalo raditi (što se zemlje tiče) svaku godinu ili dvije ako baš nisi od volje. Ako si nestrpljiv možeš i sada presaditi odmah. Za godinu dvije ti ovo govorim jer je u mene u niskim posudama pa se malo više brinem o njima. Tvoja je u dosta dubokoj. Vidi nešto iste širine ali barem recimo upola manje. Konzum prodaje jeftine posude koje se mogu iskoristiti za ovu priliku.

Imaš sigurno dosta materijala za bonsai početnike kako na internetu, tako i po knjižnicama. I naravno da je više čitanja poželjnije, ali ovaj forum je 8 godina znanja o bonsaiima sklupčano u jedno i smatram da svako pitanje koje bi mogao imati možeš naći kroz tražilicu forumovu. I pazi na datume postova što se supstrata tiče  :hihihi: Svi su se učili tu.

Bonsai je krasan hobi ali zahtijeva mnogo truda, strpljenja i znanja. Ja se tu po forumu skrivam već 6 godina i očekivam da će me jedan od stručnjaka sigurno nešto ispraviti jer još uvijek ne znam dovoljno.

Pretending to know everything, closes the door to finding out what's really there.

Offline Željko Fresl

Odg: Kako da saznam koja je ovo vrsta drvca?
« Odgovori #6 : 15-01-2016, 10:50:19 »
Odlično! Zahvaljujem!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Kako da saznam koja je ovo vrsta drvca?
« Odgovori #7 : 15-01-2016, 14:17:20 »
Bonsai udruga Zen ti sada u veljači održava predavanje pa se možeš ukljućiti.Tako češ iz prve ruke doznati puno toga.A o fikusu je već sve rečeno samo treba iščitati.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Helio

Odg: Kako da saznam koja je ovo vrsta drvca?
« Odgovori #8 : 15-01-2016, 15:08:43 »
Ovaj ficus je vjerovatno kao i svi ovakvi ficus microcarpa ili retusa nacijepljen na ginseng.
Kao takav može postat bonsai za jedno 100 godina.
Sad ako te nitko neće razapet zbog njega,evo šta se može napravit.
Margota ili air layer gornjeg dijela i onda to može biti bonsai i to jako dobar.
Mnogi će na to reć da je to napredna tehnika,ali ako to prvi put ne napraviš sam uvijek će ti ostat
napredna tehnika. To je ono ako hočeš ući u svijet bonsaia za vježbu.
Ako ga voliš takvog i ima neku sentimentalnu vrijednost isto OK.

Offline Željko Fresl

Odg: Kako da saznam koja je ovo vrsta drvca?
« Odgovori #9 : 15-01-2016, 15:37:00 »
Uhh  :hvalaaa:
Vidim da moram još neke izraze da istražiti da shvatim ovu poruku, ali u svakom slučaju hvala! Spreman sam i na taj "operacijski" zahvat u svrhu nauke! Samo da naučim što je to! :) Nisam shvatio zašto treba 100 godina da postane bonsai?

Offline Helio

Odg: Kako da saznam koja je ovo vrsta drvca?
« Odgovori #10 : 15-01-2016, 15:44:01 »
http://walter-pall-bonsai.blogspot.hr/2011/09/air-layer-successful.html

U kanticu možeš stavit,perlit+treset . Reka mi čovik osobno  :mdr:

A ono 100god lipše izgleda nego da piše nikad.  :smile:

Offline Željko Fresl

Odg: Kako da saznam koja je ovo vrsta drvca?
« Odgovori #11 : 15-01-2016, 15:48:59 »
haha, ova je dobra!