Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: prvi stayling  (Posjeta: 31316 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zen

Odg: prvi stayling
« Odgovori #15 : 13-02-2016, 11:44:26 »
Gore je prikaz jedne situacije kada je potrebno učiniti veliki rez. Napomenuo bi da je za ovu tehniku važno imati žive i aktivne grane jer će pomoći oko cijeljenja.

Offline zen

Odg: prvi stayling
« Odgovori #16 : 13-02-2016, 11:46:09 »
Umjesto da režeš kako je prikazano napraviš rez malo više iznad crvene linije kao na slici...

Offline zen

Odg: prvi stayling
« Odgovori #17 : 13-02-2016, 11:49:30 »
Nakon reza radiš drilanje, ali vodi računa da ne oštetiš kambij što je jako važno za kasnije zarastanje ožiljka!!!

Offline zen

Odg: prvi stayling
« Odgovori #18 : 13-02-2016, 11:53:48 »
Na kraju radiš čisti rez oštrim noževima kako bi kambium došao u kontakt sa drvetom...

Radi prevencije biljnih bolesti sav pribor koji koristiš dezinficiraj kako se drvo nebi mučilo sa infekcijom!

Offline zen

Odg: prvi stayling
« Odgovori #19 : 13-02-2016, 11:56:56 »
Ranu kad završiš možeš zatvoriti alu folijom, plastelinom itd... samo vodi računa da je "kora" drveta u dobrom kontaktu!

Offline jurica

Odg: prvi stayling
« Odgovori #20 : 13-02-2016, 14:50:37 »
Listopadno drveće ne bi smjelo imati puno velikih ožiljaka, jer jako ružno izgleda kad nema lišća. Potrebno je da biljka ima kakvotakvo sužavanje  bez obzira radi li se o prirodnom stilu ili japanskom konfekcijskom stilu drvo  jer bez toga drvo izgleda kao panj u posudi koji glumi bonsai. Veliki ožiljak koji ne samo što izgleda ružno stvara problem i zdravstveni za drvo.
Nemogu se u potpunosti složiti sa nekim stvarima koje si ovdje napisao.
Ima bezbroj primjera di listopadna drva meni izgledaju odlično a da su prepuna ožiljaka i izdrilana do krajnjih granica . Nevidim nikakav problem za njihovo zdravlje iako su na njima napravljeni ti zahvati , a to mogu potvrditi i iz vlastitog iskustva.
Doduše nije svaka vrsta pogodna za  takve zahvate ali mogu garantirati da na Rašeljkama , Orijentalisima , Rujevima, Ladonji (Celtis australis) ,Glogu , Drenu ... takvi zahvati ne štete zdravlju biljke ni malo.U ostalom te vrste ćeš kod nas pronaći u prirodi sa takvim oštećenjima.
Sada druga je stvar što se nekome osobno sviđa a što mu je odbojno.
Što se tiče suženja debla tu se slažem sa tobom jer i ja osobno preferiram da drvo ima neko prirodno suženje.
Evo nekoliko slika listopadnog drveća sa jako vidljivim zahvatima a koja radi toga ne izgledauj nimalo loše, bar meni.

Offline zen

Odg: prvi stayling
« Odgovori #21 : 13-02-2016, 16:43:22 »
Listopadno drveće ne bi smjelo imati puno velikih ožiljaka, jer jako ružno izgleda kad nema lišća. Potrebno je da biljka ima kakvotakvo sužavanje  bez obzira radi li se o prirodnom stilu ili japanskom konfekcijskom stilu drvo  jer bez toga drvo izgleda kao panj u posudi koji glumi bonsai. Veliki ožiljak koji ne samo što izgleda ružno stvara problem i zdravstveni za drvo.
Nemogu se u potpunosti složiti sa nekim stvarima koje si ovdje napisao.
Ima bezbroj primjera di listopadna drva meni izgledaju odlično a da su prepuna ožiljaka i izdrilana do krajnjih granica . Nevidim nikakav problem za njihovo zdravlje iako su na njima napravljeni ti zahvati , a to mogu potvrditi i iz vlastitog iskustva.
Doduše nije svaka vrsta pogodna za  takve zahvate ali mogu garantirati da na Rašeljkama , Orijentalisima , Rujevima, Ladonji (Celtis australis) ,Glogu , Drenu ... takvi zahvati ne štete zdravlju biljke ni malo.U ostalom te vrste ćeš kod nas pronaći u prirodi sa takvim oštećenjima.
Sada druga je stvar što se nekome osobno sviđa a što mu je odbojno.
Što se tiče suženja debla tu se slažem sa tobom jer i ja osobno preferiram da drvo ima neko prirodno suženje.
Evo nekoliko slika listopadnog drveća sa jako vidljivim zahvatima a koja radi toga ne izgledauj nimalo loše, bar meni.

Kolega ne želim ulaziti u to što se nekome sviđa ili ne, već komentiram rad koji je postavljen i ni u kojem slučaju neomalovažavam rad i  trud sanjinka. Ako netko ostavlja ožiljke i to se dobro uklopi u kompoziciju SUPER.  Što se tiče biljaka u prirodi i bonsaija nije isto. Drvo koje uzgajaš godinama i trudiš se oko njega dati ćeš sve od sebe da ga očuvaš zdravim i vitalnim, drvo u prirodi nažalost nema izbora. Naravno da zdravlje ne ovisi samo o ožiljcima već i o masi drugih stvari, no tu ti nemam šta reć jer to sve znaš jer se godinama baviš bonsaijem. 8)

Offline LONICERA

Odg: prvi stayling
« Odgovori #22 : 13-02-2016, 17:33:30 »
Ja osobno volim rane i ožiljke na drvu jer pridonose dojmu starosti bilo bjelogorice bilo crnogorice. Sretna sam kad već u prirodi nađem nešto takvo. Činjenica je da je na bjelogorici takve rane teže održati kroz period koji je to moguće na crnogorici. Ako rane lijepo kalusiraju propadati će s vremenom neživi dio stabla i stablo će biti u stalnoj promjeni, što je za bonsai u stvarnosti konstanta- nikad završeno dijelo. Nisam primjetila da ožiljak utječe na zdravlje stabla.

Offline sanjinko

Odg: prvi stayling
« Odgovori #23 : 13-02-2016, 19:03:30 »
zen hvala na trudu glede tehnike,al ja sam simpatizer drilanja i drilanih drva,kao šta lonicera kaže.ovaj orientalis(moje mišljenje) nikad neće biti bonsai,al vijerujem da kad krošnja zagusti,potamne ožiljci biti lijkepo drvo.
LONICERA,gledao sam danas onaj lijevi vrh šta si mi sugerirala i ima smisla,al za sada ću pustit taj dio i u budučnosti ću vidit kako će se vrh razvijati pa ću odlučit dali ga maknut

Offline brko

Odg: prvi stayling
« Odgovori #24 : 13-02-2016, 19:25:21 »
zen hvala na trudu glede tehnike,al ja sam simpatizer drilanja i drilanih drva,kao šta lonicera kaže.ovaj orientalis(moje mišljenje) nikad neće biti bonsai,al vijerujem da kad krošnja zagusti,potamne ožiljci biti lijkepo drvo.
LONICERA,gledao sam danas onaj lijevi vrh šta si mi sugerirala i ima smisla,al za sada ću pustit taj dio i u budučnosti ću vidit kako će se vrh razvijati pa ću odlučit dali ga maknut


  Momče,nikad ne odustaj unaprijed i voli svoje ma kako bilo(volim svoje makar i nije dobro),
ovo ti je prvi rad i još nije gotovo,a gotovo če biti kad ti kažeš .
Na tvojim fotkama vidio sam puno lijepih jamadorija i bit če to jedna jako lijepa zbirka i zato samo naprijed na pravom si putu :great:.
















Offline LONICERA

Odg: prvi stayling
« Odgovori #25 : 13-02-2016, 20:03:10 »
Ma ovo je lijep materijal i biti će lijep bonsai. Netko jednog dana bude učio na ovoj temi, kako smo i mi učili i još učimo iščitavajući ovaj i druge forume. Svaki početni marerijal ima nebrojeno opcija za fomiranje i ovi svi komentari daju razne perspektive svatkom tko pročita. Na kraju svak za sebe bira opciju. Da li veliku ranu učiniti još većom , da li koristiti Van Meer- ovu metodu, koju granu odrezati...


Offline gal

Odg: prvi stayling
« Odgovori #26 : 13-02-2016, 21:27:43 »
Ma, igrao sam se ja sa tom "Hansovom tehnikom" to je neupotrebljivo kod velikih i starih yamadorija. Kora u takvih drva je jednostavno predebela i lomi se..

Offline zen

Odg: prvi stayling
« Odgovori #27 : 13-02-2016, 22:07:15 »
Pozdrav Gal, naravno da svaka tehnika ima svoj limit, na bonsajistu je odluka  kada, u koje vrijeme i koju tehniku će upotrijebiti kako bi napravio ono što je zamislio.

Offline Marija

Odg: prvi stayling
« Odgovori #28 : 13-02-2016, 22:28:58 »
Ma, igrao sam se ja sa tom "Hansovom tehnikom" to je neupotrebljivo kod velikih i starih yamadorija. Kora u takvih drva je jednostavno predebela i lomi se..

Meni je ta tehnika u najmanju ruku čudna.
Stabla sama kalusiraju i manje rane se zatvaraju, čak potpuno, samo treba više godina.
Vrh stabla se obrađuje na drukčiji način.

Sanjine radi polako i u etapama.   :mdr:
Zen, u načinu na koji Sanjinko želi oblikovati stablo i kako mi radimo taj piramidalni momenat nije toliko bitan. na koncu kad bi sta stabla se oblikovala isti način onda bi se bonsai radio po šabloni. Ako Sanjin želi imati "rasvjetani" vrh zašto ne.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline zen

Odg: prvi stayling
« Odgovori #29 : 13-02-2016, 22:48:52 »
Ma, naravno Mare ako Sanjin tako želi uredu, samo šteta da ne radi u etapama. Moram priznati da mi je malo čudan "rascvjetani" vrh na drvetu.