Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: prvi stayling  (Posjeta: 31570 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marija

Odg: prvi stayling
« Odgovori #30 : 13-02-2016, 22:55:09 »
Ma, naravno Mare ako Sanjin tako želi uredu, samo šteta da ne radi u etapama. Moram priznati da mi je malo čudan "rascvjetani" vrh na drvetu.

Radi u etapama. Krivo si razumio. Ta rasvjetanost vrha sad upada u oči, jer nema neke krošnje, za 5 godina kad pokažće slike mogu se kladit da mu nitko neće reći ala koji grozni vrh.  :jezik:

Evo baš paralelno gledam nešto na Facebooku i naletim na lijepi primjer rascvjetanog vrha stabla. nije to čudno, samo nije piramidalno.

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline zen

Odg: prvi stayling
« Odgovori #31 : 13-02-2016, 23:17:42 »
Fora  :smile:

Offline sanjinko

Odg: prvi stayling
« Odgovori #32 : 15-02-2016, 21:39:56 »
Ma, naravno Mare ako Sanjin tako želi uredu, samo šteta da ne radi u etapama. Moram priznati da mi je malo čudan "rascvjetani" vrh na drvetu.
nisam zen shvatio šta misliš reći nije radio u etapama.
rezime:stablo je izvadjeno 2014,pušteno da raste i debljaju grane dvie godine,ovo šta sam sad radio na njemu vidjoh u pravilu od sebe(pozdrav seba) i tako sam i ja radio
http://sandevbonsai.blogspot.hr/2011/04/video-sandevbonsai-carpinus-orientalis.html
sljedeće godine najvjerojatnije,žicanje i u vazu.
šta se ukusa tiće tu ne ulazim u rasprave,meni se svidja i to je to.

Offline sanjinko

Odg: prvi stayling
« Odgovori #33 : 15-02-2016, 21:51:49 »
nadalje drvo nebi trebalo imati rana itd,i ovo za sužavanje.evo jedna slika Lunjskih maslina
http://www.flickriver.com/photos/zdrafko/14683736931/
nema sužavanja,ima turbo nebari,ali postoji zar ne?

Offline zen

Odg: prvi stayling
« Odgovori #34 : 15-02-2016, 23:01:13 »
Drvo koje je prikazala Marija, u nekakvoj  baobab formi možda  nema  drastičnog sužavanja ali umjetnik se držao nekih pravila dizajna koja su i pravila bonsaija. Drvo ima nebari, u ovom slučaju je deblo izdrilao  kako bi od panja dobio krošnju,  koja je polukružnog oblika (tipično za Hokidachi), prva grana se nalazi na 1/3 ukupne visne bonsaija. Sve to daje dojam sklada a ne improvizacije kao da se netko igra. Kad sam mislio u etapama, znači da drvo koliko sam vidio je još u ranoj fazi sa izrazito tankim grančicama od kojih bi trebalo graditi kostur krošnje a tek kasnije drilati... no to je moje mišljenje!

BTW

Maslina koju si prikazao je  drvo koje ima takav prirodni habitus  i ne vidim ništa loše da se  tako i formira  bonsai, ali pri tom mislim na bonsai maslinu. Grab je drugačiji, mada možeš i to oblikovati kako želiš, tak i tak je to tvoje drvo i radi šta god poželiš.

Pozdrav

Offline DonQuijote

Odg: prvi stayling
« Odgovori #35 : 16-02-2016, 08:35:26 »
"Suhi dijelovi, izdubljeni i drilani dijelovi su poželjni na crnogorici dok bjelogorica ne smije imati vidljivih rana."

Tako na to gledaju japanci, mi se s tim možemo i ne moramo složiti. Pretpostavljam da oni gledaju jako, dugoročno jer izdrilana crnogorica može izgledati jednako za 50 i 100 godina, pogotovo ako su rane zaštićene.  No za pedeset godina rane na bjelgorici će istrunuti i promijeniti se. Tako si barem ja objašnjavam njihova pravila.

Budući da nemam namjeru živjeti toliko dugo, ja drilam a  rupe i obrade su mi lijepe ako su dobro napravljene.

Stvar izbora

Offline Marija

Odg: prvi stayling
« Odgovori #36 : 16-02-2016, 08:55:10 »
Kad sam mislio u etapama, znači da drvo koliko sam vidio je još u ranoj fazi sa izrazito tankim grančicama od kojih bi trebalo graditi kostur krošnje a tek kasnije drilati... no to je moje mišljenje!

Drila se odmah čim je drvo zdravo i primilo se. Što prije to bolje, da vrijeme onda na ranama odradi svoje ... Raditi u etapama na deadwoodu znači upravo to raditi u etapama postupno, dorađivati, čekati da ispuca osuši se, pa opet raditi na detaljima. I to nekada proces na većim rezovima.

P.S. Kad mi netko kaže da je grana na 1/3 debla, malkice dobijem ospice .... ali proći će me  :haaaahaaaaa: :hihihi:

P.P.S. ovo stablo čiju sliku sam stavila je polunakaradno, ako ćemo baš secirat prva grana je na po stabla ... samo mi je služila kao primjer za rasvjetalu krošnju ...

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Adrian

Odg: prvi stayling
« Odgovori #37 : 16-02-2016, 13:48:11 »
P.S. Kad mi netko kaže da je grana na 1/3 debla, malkice dobijem ospice .... ali proći će me  :haaaahaaaaa: :hihihi:

uzmeš Bonsaiomicin...čujem da je jako dobar....

Offline Marija

Odg: prvi stayling
« Odgovori #38 : 16-02-2016, 13:58:01 »
P.S. Kad mi netko kaže da je grana na 1/3 debla, malkice dobijem ospice .... ali proći će me  :haaaahaaaaa: :hihihi:

uzmeš Bonsaiomicin...čujem da je jako dobar....

 :whoot:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline zen

Odg: prvi stayling
« Odgovori #39 : 16-02-2016, 16:58:47 »
P.S. Kad mi netko kaže da je grana na 1/3 debla, malkice dobijem ospice .... ali proći će me  :haaaahaaaaa: :hihihi:

uzmeš Bonsaiomicin...čujem da je jako dobar....

 :happy2:

Offline sanjinko

Odg: prvi stayling
« Odgovori #40 : 16-02-2016, 21:30:05 »
gledaj zen,opet ću ponovit što se tiće staylinga, tu neću ulazit s nikim u raspravu,zato jer svako od nas ima svoj vlastiti ukus,i vijerujem da neću komentirati nikome ništa glede staylinga.koliko kužim ti voliš taj "japanski smijer" bonsai umijetnosti(ispravi me ako griješim).grana na 1/3 itd,itd.sve pet tvoj izbor i ja prezadovoljan s time,prezadovoljan.
al ja neidem tim putem,NEIDEM,i radim ono šta meni mami pozitivnu emociju.da li je to pogrešno,da li je to sranje,ok,ali ponovit ću POZITIVNA EMOCIJA.
e sad glede tog izbora meni to ništa toliko ne smeta jer ja sam tako izabrao i tako ću vozit i dalje.
vi stariji bonsaisti ste tu da nama početnim "drvima" budete smijer,dostupno odradjeno iskustvo itd.
i  sad mi  kažeš savijetuješ,sugeriraš bijelogorica bez rana,a čovijek s 300 odličnih listopadnih drva ima krcato drva sa ogromnim ranama,ko ga slijediti,a takva drva mi bude mmmm emociju.e sad je li bijelogorica u prirodi bez rana,je li simetrična,ili neznam šta već.JEDAN PRIMJER:u gorskom kotaru sam vidio ogromnu bukvu koja je teško stradala nakon one ledene kiše,vrh drva otkinut,a cijela jedna strana krošnje je nestala jer je tu pala druga ogromna bukva i potaracala joj sve grane,nema "prve grane",krošnje,ma brutalno je ružna,ali me toliko fascinirala kao ni jedno drvo u šumi,ta njezina borba i volja za životom i to njezino prekrasno nesavršenstvo.znaš koja EMOCIJA U MENE,ma svemir.
nadalje drilanje,jeli ovo rano ili ne?
Mare je nešto spomenula zašto,ali nije najvažniju stvar po meni(al ja sam skromni početni polulošbonsaidrvčić).kada je krošnja u nekoj daljoj fazi ti sa drilericom napraviš masakr,al doslovno.pogotovo ovako velika rana.opet to je s mojim skromnim znanjem ukoliko si ti dosta drilao mislim da bih to trebao znati,mislim da bi trebao jer ne vijerujem da daješ savijet ako to nisi isprobao,vijerujem da nisi takav.ili vladaš s drilericom bolje od KW.
da li me zbunjuješ,mene možda ne,ali nove ljude pa možda i da.
kako ja rezoniram,oko svega,ali baš svega volim znati ZAŠTO-ZATO,nadalje uvijek ali uvijek prije svakog ,nekog "dijelovanja"želim pokupiti što više korisnih informacija"da lakše dodjem do "spoznaje" i da mi se nedogodi da na pola posla budem nespreman.
da li sam do sada sve loše "usvojio",neznam,možda.
Molim te nemoj ovo shvatiT osobno već kao samo jedan u nizu možda korisnih postova za nas početnike

Offline zen

Odg: prvi stayling
« Odgovori #41 : 16-02-2016, 22:21:17 »
Sanjinko mislim da je bilo dovoljno da si samo napisao: "Zen radim tako jer mi se to tako sviđa"!  :mdr: a ti napisa cijelu knjigu. Prijatelju uživaj ti meni u svom drvetu i pozitivnim emocijama  :great:

Offline Helio

Odg: prvi stayling
« Odgovori #42 : 18-02-2016, 00:27:49 »
...

Offline zen

Odg: prvi stayling
« Odgovori #43 : 18-02-2016, 08:27:42 »
I? :zbunjen: Slike ima nema tona... Što je to na slici, zašto je to drvo posebno za razliku od nekog drugog?  Koji ti je dio posebno lijep?

Offline Marija

Odg: prvi stayling
« Odgovori #44 : 18-02-2016, 08:59:58 »
Dobar primjer razvaljenog listopadnog stabla, samo da je to ići raditi na bonsaiju od nule trebalo bi poznavati magiju da to dobro izgleda. Meni osobno se ne sviđa kako Kewin Wilson radi neke stvari, očito je da su ljudskom rukom. On od zdravog stabla, ničim izazvan 3/4 stabla izdrila i to se vidi da je rad čovjeka s mašinom.  Bolja je opcija pronaći malo već donekle razvaljeno stablo pa doraditi detalje. Uvjerljivije je.
Iako je to sve moj ukus, poštujem i to da se netko voli igrat drilericom.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai