Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Pinus halepensis  (Posjeta: 12097 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline BONSAJ POCETNIK

Pinus halepensis
« : 22-02-2016, 18:21:30 »
Pinus halepensis- ko, shta zna?
Ovde na forumu malo ima informacije, samo to da je malo nezgodan za bonsaj zbog dugackih iglica i da tesko mozhe da se nage dobar materijal. Jurica kaze da od shest izvagenih samo mu jedan preziveo. Ja sam izvadio isto shest u devedom mesecu i sve su mi pozutele, al mislim da su dobar materijal, u prirodi sam nashao jos desetak slicnih, al se bojim da ih vadim. Ima jedan taljanin Zino Rongo pravi ljepe bonsaje od Alepo borove. On ih vadi u drugi do polovina treceg meseca? Znam da za pocetnika cetinari bash nisu, al se mislim da probam da izvadim jos jedan ili dva u ovo doba, da vidim dal ce da se prime.
Foto pre i posle od Zino Rongo...

Offline BONSAJ POCETNIK

Odg: Pinus halepensis
« Odgovori #1 : 22-02-2016, 18:27:37 »
ove sam ja izvadio...

Offline Helio

Odg: Pinus halepensis
« Odgovori #2 : 22-02-2016, 19:02:59 »
Mislim da ovdje ima nešto korisnih informacija. Ovo je skoro jedino na netu šta ima o tehnikama za alepensis.
http://www.ofer-grunwald-bonsai.com/cracking-mediterranean-red-pines/

Offline StariHrast

Odg: Pinus halepensis
« Odgovori #3 : 22-02-2016, 20:12:15 »
Kolika im je korijenova bala s obzirom na velicinu krosnje? I jesi li ispirao ili rascesljavao korijen nakon vadjenja?

Offline BONSAJ POCETNIK

Odg: Pinus halepensis
« Odgovori #4 : 22-02-2016, 20:56:54 »
Kolika im je korijenova bala s obzirom na velicinu krosnje? I jesi li ispirao ili rascesljavao korijen nakon vadjenja?
Bala je mnogo manja od kroshnje sama po sebe; nisam ispirao al zemlja je peskliva (sa peskom) pa puno toga se prosipe, malo toga ostane sa korenjem. Korenje sacuvam koliko mozem, samo imaju velik centralni koren, njega sam skracivao prilikom vagenja.

Offline StariHrast

Odg: Pinus halepensis
« Odgovori #5 : 22-02-2016, 21:56:16 »
Nemam iskustva sa halepensisima, ali moj savjet sa borovima ti je da ih trazis po skrapama. Tu oni rastu kao u zdjeli (posudi). Gdje got ima krsa, ima i takvih zdjela. U njima ces imat lijepi kompaktni korijen bez dugoga centralnog korijenja. I zbog zivotnih uvijeta borovi ce ti biti zdepasti i sa malom ali gustom i kompaktnom krosnjom ;)

Offline jurica

Odg: Pinus halepensis
« Odgovori #6 : 23-02-2016, 07:35:53 »
Nemam iskustva sa halepensisima, ali moj savjet sa borovima ti je da ih trazis po skrapama. Tu oni rastu kao u zdjeli (posudi). Gdje got ima krsa, ima i takvih zdjela. U njima ces imat lijepi kompaktni korijen bez dugoga centralnog korijenja. I zbog zivotnih uvijeta borovi ce ti biti zdepasti i sa malom ali gustom i kompaktnom krosnjom ;)
Neide to baš tako. Ako koje drvo i nađeš u škrapi ta škrapa u 99% slučajeva ima i kakvu rupu zapunjenu zemljom i svo korjenje ode u tu rupu sa zemljom tj. za vlagom. Iz mog iskustva sa Borovima treba ih izvaditi ako je to moguće sa kompaktnom balom i sa što je moguće više sitnog korjenja i tako posaditi, mada ni to ne garantira uspjeh. Nikakvo ispiranje korjenja ne dolazi u obzir , već balu staviti u neku trening posudu i jednostavno samo oko nje sve dobro zasuti supstratom. Ako se primi narednih 5 god. zaboraviti na presađivanje !!!!!

Offline StariHrast

Odg: Pinus halepensis
« Odgovori #7 : 23-02-2016, 08:02:23 »
Zanimljivo, vidis, ja pak imam sasvim drugacija iskustva sa borovima. Svaku balu ili ispirem ili rascesljavam, i sadim u cisti liapor ili krupni floreopor, bez organskih primjesa, i svi mi odlicno reagiraju i bio sam bez gubitka. Od 6 borova koje sam vadio u jesen 2014, samo jedan nije otvorio pupove prosle godine, ali ove godine je stvorio mnostvo novih pupoca pa ocekujem eksploziju ovo proljece. A vadio sam ih u skrapama. Ostalih 5 su toliko ispunili posudu sa korijenjem da ih moram presadit cim kisa stane

Offline BONSAJ POCETNIK

Odg: Pinus halepensis
« Odgovori #8 : 23-02-2016, 08:37:26 »
Isto i Zino kad ih stavi u trening posudu, stavi samo pumice, i kaze da ne bi trebalo da ima problem oko primanja. Ja neznam taljanski, imali smo jedan gost koji je znao, pa sam zamolio njega da pita Zina kad vadi i u kakav substrat presadi, evo shta je odgovorio: 'buon giorno Padre Nilo, di solito raccolgo da inizi di febbraio a metà marzo e pongo le piante  appena raccolte in pomice, di solito è sufficiente per garantirgli un attecchimento certo. va innaffiato con parsimonia e concimato poco, il pino di aleppo è una pianta molto rustica e di solito non ha problemi di malattie sia fungine che da parassiti. spero di aver tolto qualche dubbio, nel caso ci risentiamo, un abbraccio, zino."
Dobro bi bilo ako neko zna taljanski da se raspitamo kod njih koji imaju vishe iskustvo sa Alepo borove. Mozda znaju oni i engleski, ja malo znam, pa ne mogu pitati.
Jos sam zaprimetio, da prvo su pozutele, oni sa vishe grana i iglice...

Offline Marija

Odg: Pinus halepensis
« Odgovori #9 : 23-02-2016, 16:10:38 »
Nemam iskustva sa halepensisima, ali moj savjet sa borovima ti je da ih trazis po skrapama. Tu oni rastu kao u zdjeli (posudi). Gdje got ima krsa, ima i takvih zdjela. U njima ces imat lijepi kompaktni korijen bez dugoga centralnog korijenja. I zbog zivotnih uvijeta borovi ce ti biti zdepasti i sa malom ali gustom i kompaktnom krosnjom ;)

škrapa = zdjela  .... hmmmm možda u idelanim uvjetima.
Vađenje u krškim škrapama je teško, treba imat poseban alat i iskustva ... mi vadimo samo na takvim terenima pa imam iskustva.
Da je svo korijenje u jednog bali bez centralnog korijena sam imala slučaj samo jednom ... a kod bora posebno.... korijen zna biti dug po nekoliko metara ići oko kamenja i praktično je neizvadljiv jer se ne može spasiti ništa malog korijenja....

Vađenje borova u kontinentalnoj zoni i vađenje alepskog bora u mediteranskoj klimi nije jedno te isto i dobro je raspitati se kod negoga kao Zino. Imala sam ga prilike upoznati u Švicarskoj. Ne zna engleski a ja ne znam talijanski pa nije bilo nekog velikog razgovora. Mislim da bonsaisti na Malti isto vade alepski bor. Znam jednog lika od tamo, pa ga mogu pitati za savjet.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline jurica

Odg: Pinus halepensis
« Odgovori #10 : 23-02-2016, 16:56:33 »
Zanimljivo, vidis, ja pak imam sasvim drugacija iskustva sa borovima. Svaku balu ili ispirem ili rascesljavam, i sadim u cisti liapor ili krupni floreopor, bez organskih primjesa, i svi mi odlicno reagiraju i bio sam bez gubitka. Od 6 borova koje sam vadio u jesen 2014, samo jedan nije otvorio pupove prosle godine, ali ove godine je stvorio mnostvo novih pupoca pa ocekujem eksploziju ovo proljece. A vadio sam ih u skrapama. Ostalih 5 su toliko ispunili posudu sa korijenjem da ih moram presadit cim kisa stane
Baš mi je drago da ima i drugčijih iskustava , možda jednom i to probam , mada sa Halepensisom mi je tako ispalo ali ne mojom voljom.
Koju si vrstu bora to vadio?

Offline StariHrast

Odg: Pinus halepensis
« Odgovori #11 : 23-02-2016, 17:42:18 »
Tako je Marija, znas i sama iz vlastitog iskustva da od 1000 prekrasnih yamadorija na krsu samo jedan ili dva su lako vadljivi ;)

Jurice, iz krsa vadim crne borove i mugote, a na kontinentu silvestrise.
Dosta sam pazljiv kod kolektiranja, pa ako procijenim da drvo nije lako vadljivo, radije ga ostavim.
Nakon vadjenja drvo ide u plastenik i tamo boravi cijelu zimu, dok ne prodju minusi, i zatim ih vadim van.
Sada, ne znam kako je s halepensisima, posto je mediteranu toplija klima, kako regulirati gubitak vlage i na koji nacin uspostaviti ravnotezu izmedju korijena i krosnje.

A sve sadim u ekstra drenazni supstrat, na dnu liapor od 10-15 mm, pa zatim ide sloj liapora od 5-10 mm, i na vrh stavljam floreopor granulacije preko 2.5mm. Bez organskih primjesa u supstratu. Preko zime u plasteniku rijetko zaljevam, a vlagu nadoknadjujem mistanjem i do 5-6 puta dnevno.
Citao sam clanak da borovi u teskim uvjetima sire svoje korijenje trazeci vlagu. Ako cesto zaljevamo borove, korijen je stalno u vlaznom mediju, pa nema preveliku namjeru za rastom. Ovako se u oskudici korijen lijepo siri i prijanja uz stijenke posude koje su gotovo uvijek vlazne. Ovo pravilo ne vrijedi kad se otvore pupovi, tada ne smijemo muciti drvo i oduzimati mu vlagu. U tom periodu obilno zaljevam borove svakondenvno kao sva ostala drva.

Malo sam opsirno napisao post, ali nadam se da ce mozda nesto od ovoga biti korisno i primjenjivo za halepensise

Offline BONSAJ POCETNIK

Odg: Pinus halepensis
« Odgovori #12 : 23-02-2016, 18:16:54 »
Citat:
"Vađenje borova u kontinentalnoj zoni i vađenje alepskog bora u mediteranskoj klimi nije jedno te isto i dobro je raspitati se kod negoga kao Zino. Imala sam ga prilike upoznati u Švicarskoj. Ne zna engleski a ja ne znam talijanski pa nije bilo nekog velikog razgovora. Mislim da bonsaisti na Malti isto vade alepski bor. Znam jednog lika od tamo, pa ga mogu pitati za savjet."

Aha, Mare, pitaj...

Offline BONSAJ POCETNIK

Odg: Pinus halepensis
« Odgovori #13 : 23-02-2016, 18:24:01 »
A mozda je to... mistao sam cesto, dok je bila vrucina, posle sam mistao rijetko na nekoliko dana? :question:

Offline jurica

Odg: Pinus halepensis
« Odgovori #14 : 24-02-2016, 09:19:52 »

Jurice, iz krsa vadim crne borove i mugote, a na kontinentu silvestrise.
Aje molim te stavi koju sliku muga koji si izvadio , njega si baš jako želim. I di ih vadiš u RH ili negdije vani ?