Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: dva yamadorija u zadnji tren  (Posjeta: 13672 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Kkruno

Odg: dva yamadorija u zadnji tren
« Odgovori #15 : 24-03-2016, 14:07:02 »
Zaboravih pitati, treba li mjesta reza namazati nekakvim voskom ili slično?
apsolute beginer

Offline LONICERA

Odg: dva yamadorija u zadnji tren
« Odgovori #16 : 24-03-2016, 21:01:01 »
Ne treba.

Offline Kkruno

Odg: dva yamadorija u zadnji tren
« Odgovori #17 : 26-03-2016, 11:41:44 »
Ne treba.

LONICERA,
Hvala na odgovoru.
apsolute beginer

Offline LONICERA

Odg: dva yamadorija u zadnji tren
« Odgovori #18 : 26-03-2016, 13:21:03 »
Nema na čemu. Ono što je u mojoj mogućnosti s obzirom na znanje, ja ću ti odgovoriti. Sad imaš godinu pred sobom da dobro protreseš ovaj forum, a i ostatk net-a. Šetnje po prirodi u porazi za boljim materijalom i vježbanje oka obavezno. Ako ćeš birati manje primjerke , preskoči mladice. Može to biti možda neki natruli mali panjić koji je krenuo u novi život ili nešto slično, a ovakvih malih kržljavaca bi ti stalo jako puno na balkon.

Offline Kkruno

Odg: dva yamadorija u zadnji tren
« Odgovori #19 : 27-03-2016, 21:46:59 »
Ako ćeš birati manje primjerke , preskoči mladice. Može to biti možda neki natruli mali panjić koji je krenuo u novi život ili nešto slično, a ovakvih malih kržljavaca bi ti stalo jako puno na balkon.
Hmmm. Izgleda simpatično. Koliko je visoko ovo čudo? 15-tak cm?
Zgodna smjernica za dalje.
By the way, kud god prolazim ovih dana, uočavam puno bolja mjesta za tražiti bonsaije-shohine.
Ovo malo komunikacije s vama na forumu vrlo je poučno i inspirativno.
Pogled mi je već malo bolje kalibriran.
apsolute beginer

Offline LONICERA

Odg: dva yamadorija u zadnji tren
« Odgovori #20 : 27-03-2016, 22:40:08 »
Ovaj " mikro" je pomalo i zafrkancija.. " Deblo  "  nije višlje od 7 cm. Inače se radi o parthenocissusu koji je jadničak proveo čitavu zimu golog korjena bačen na zemlju. Izgledao je da nema života u njemu, ali sam ga stavila u čašu vode i iznenadila se za par dana novim izbojima i korjenčićima. S obzirom da divlja loza ima list veći nego što je ovo drvce to bi prije mogao biti akcent nego neki bonsai.
Ako budeš radio mala drvca traži nešto sa listom koji možeš uapješno smanjiti i što u startu ima sitniji list.

Offline Kkruno

Odg: dva yamadorija u zadnji tren
« Odgovori #21 : 27-03-2016, 23:26:50 »
Buxus semprevirens mi prvo pada na pamet, ali ima koš kandidata.
apsolute beginer

Offline LONICERA

Odg: dva yamadorija u zadnji tren
« Odgovori #22 : 29-03-2016, 13:51:14 »
Kao neki početnički materijal bih ti predložila npr. lonicera pileata, lonicera nitida i možda najnezahtjevniji materijal za početnike ligustrum.

Offline Kkruno

Odg: dva yamadorija u zadnji tren
« Odgovori #23 : 31-03-2016, 23:03:45 »
Eto mene opet. Ne znam je li vrijeme za paniku u redovima  :ludilo: pa vas ekipa tražim praktičan savjet. Dakle,
redovno provjeravam vlažnost supstrata-svakodnevno, bambusovim štapićem promjera cca 1-2 mm (štapić za pridržavanje orhideje). Supstrat je uvijek vlažan, a ja zalijevam drvca svaki treći dan, kako ne bih pretjerao sa zalijevanjem i prouzročio truljenje korijena. Na Korjenku su mladi listići povenuli, nisam siguran da li je to zbog nedovoljnog zalijevanja ili jednostavno teško podnosi šok vađenja iz njegovog prirodnog okruženja. Krošnjan kao da je balzamiran. Ne otvaraju mu se oni pupovi (ako su to uopće pupovi), ali se niti ne suše. Listova nema, kao što ih ima Korjenko, pa ne mogu prosuditi kako mu je, jel' mu dobro il' mu nešto fali. Danas sam ih obojicu dobro zalio tušem. Kada je sva voda iscurila iz posuda, vratio sam ih na balkon.
Znam, znam ... za Krošnjana ste rekli da ga zaboravim, ali ja ga pokušavam održati u životu da ga barem mogu u dogledno vrijeme vratiti odakle sam ga uzeo, a Korjenko mi nekako izgleda, kao da se suši... i stablo, a definitivno i mladi pupoljci i nedavno izašli listići... a sve je bilo lijepo zeleno i živahno prije vađenja... možda ga nisam trebao vaditi jer su krenuli zeleni listići i pupovi ? Neki prijedlog ...? Netko...?  :question:

I da ne zaboravim, pročitao sam na ovom forumu da jedna vrsta hrasta zadržava suho lišće do proljeća, možda je Krošnjan mladi hrast ? Evo još jednom kako suizgledali listovi koje sam zatekao na njemu kada sam ga izvadio. Ja sam ih uklonio jer sam iz nekog razloga mislio da tako treba.   :dunno:
apsolute beginer

Offline DonQuijote

Odg: dva yamadorija u zadnji tren
« Odgovori #24 : 01-04-2016, 16:58:59 »
Ako si napravio dobar prozračan supstrat kako si rekao i ako imaš dovoljno rupa na dnu posude pa voda nesmetano otječe onda nema opasnosti od truljenja korijenja i možeš zalijevati svakodnevno. Višak vode jednostavno ode. U tome i jest prednost modernih supstrata. Nit brige nit pameti, samo velik račun za vodu. :mdr:
Nakon stresa drvo može kasniti s listanjem, ponekad i nekoliko tjedana u odnosu na drva u prirodi tako da moraš biti strpljiv.
Da li su drva preživjela vađenje znati ćeš tek krajem ljeta jer se može dogoditi da prolistaju iz nekih skrivenih rezervi i onda ipak odustanu kad nastupe vručine. Ako preživi ljeto, preživjelo je. Sve prije toga je samo nagađanje i borba.

Offline Kkruno

Odg: dva yamadorija u zadnji tren
« Odgovori #25 : 01-04-2016, 17:31:02 »
Don, hvala na odgovoru.  :likee:
Ne preostaje mi ništa drugo nego zalijevati svakodnevno, držat oko na drvcima i kofi
Nestrpljenje bacam kroz prozor.

Ol aj ken du iz đast sit end vejt :whistle:

Kruno ovr end aut.
apsolute beginer

Offline Kkruno

Odg: dva yamadorija u zadnji tren
« Odgovori #26 : 06-04-2016, 21:32:05 »
Pozdrav ekipi,
Pomalo čitam savjete s HBF i drugih foruma, gledam video klipove i skupljam teoretsko znanje a nešto malo i praktičnog dok pokušavam održati svoja prva dva drvca na životu. Svakodnevno ih tuširam/zalijevam. Poslušao sam Donov savjet... i sad sa strepnjom u novčaniku očekujem račun za vodu   :nails:, ali nije mi žao jer 
na drvcu s krošnjom su se počeli dobrano otvarati pupovi. Skužio sam i koje je drvo: Fagus sylvatica-Bukva obična, europska, a drugo drvce s većim nebarijem počelo je puštati male zelene izdanke oko stabalca i na grančicama, ali još nisam skužio koje je vrste  :dunno:
Ne znam da li nekoga zanima, ali odlučio sam podijeliti svoja prva iskustva apsolutnog početnika iz dva razloga:
možda će nekome koristiti,
možda netko od znalaca bude imao kakav savjet koji će meni koristiti i
možda će koristiti drugima da uče na mojim greškama

dobro... tri razloga

Nakon stresa drvo može kasniti s listanjem, ponekad i nekoliko tjedana u odnosu na drva u prirodi tako da moraš biti strpljiv.
Da li su drva preživjela vađenje znati ćeš tek krajem ljeta jer se može dogoditi da prolistaju iz nekih skrivenih rezervi i onda ipak odustanu kad nastupe vručine. Ako preživi ljeto, preživjelo je. Sve prije toga je samo nagađanje i borba.

Nadam se da imaju dovoljno rezerve da prežive ... :molitva:

i još nešto...
riskirat ću da me proglasite dosadnim, da ne spominjem neke gore epitete  uglystupid
što mislite jel' bi ono drvce s krošnjom preživjelo sada vraćanje na mjesto od kuda je izvađeno, ili bolje da ne petljam sada ništa već da čekam jesen...?zimu...? proljeće...?“

apsolute beginer

Offline Kkruno

Odg: dva yamadorija u zadnji tren
« Odgovori #27 : 06-04-2016, 21:33:20 »
evo i dvije foto
apsolute beginer

Offline LONICERA

Odg: dva yamadorija u zadnji tren
« Odgovori #28 : 06-04-2016, 21:43:14 »
Jesen, kad padne list. Da budemo edukativni veće su mu šanse kod tebe koji ćeš ga zaliti nego da ovisi o dragom Bogu.

Offline Kkruno

Odg: dva yamadorija u zadnji tren
« Odgovori #29 : 07-04-2016, 22:06:13 »
Danas sam na korjenku otkrio nove izdanke, kojih do jučer nije bilo. Nevjerojatno je kako se pojavljuju na mjestima na kojima ni u najluđim snovima nisam očekivao. Nije bilo nikakvih naznaka da bi na tom mjestu bilo što moglo izrasti. Možda je to iskusnim bonsaistima normalno, ali mene to fascinira  :surprised:, ugodno iznenađuje  :wow: i veseli  :yupi: Donedavne zelene točkice postaju sve veći izdanci, a dugačka tanka grana koju sam ostavio, na vrhu je dobila hrpicu mladog zelenog lišća. Svi mali, zeleni listići koji su bili živahni prije vađenja, povenuli su.
Fagus Sylvatica iliti po narodski Bukva, pomalo otvara sve one pupove koji su još jučer bili zatvoreni u mala vretenca. Neki se otvaraju brže neki sporije.
Slijede fotke.
apsolute beginer