Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: dva yamadorija u zadnji tren  (Posjeta: 13661 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Kkruno

dva yamadorija u zadnji tren
« : 19-03-2016, 22:45:32 »
Konačno se i ja usudio ubrati svoje prve yamadorije, čak dva :jupi:. Kao što sam obećao prikazat ću fotke, ali prije toga nešto o samom "branju". Izgleda da se nisam baš proslavio u izboru ... Prvi yamadori iskopao sam u blizini velikog drveta (nemam pojma kojeg, možda bukva, iskusniji će ga sigurno prepoznati). Zašto spominjem "ublizini drugog drveta" (tko bi rakao da je to moguće u šumi...), pa zato što kada sam krenuo sa kopanjem, onako kako je opisano po pravilima, izdaleka, naišao sam odmah na gomilu svakakvog korijenja za koje nisam nikako mogao skužiti koje je čije  :tup:. Bilo je tu i puzavica, i nekih manjih biljčica, a bome i debeli korjen koji se protezao na cca 2 m od velikog drveta.
Namučih se otpetljati to klupko. Ali nije problem moja muka, već konačni rezultat. Gotovo (naglasak na gotovo, ali ne sasvim) sam siguran da niti jedan od onih sitnih korjenčića, debljine tankog konca nije bio od drvca koje sam ja izvadio. Da skartim... Kada sam izvadio drvce, ono je imalo samo glavni, poduži korjen (malo deblje od prsta srednjaka) iz kojeg su izlazila samo 4-5 manjih korjenčića. To me brine...  :nails: nije bilo nikakve "bale" korjena. Drvce je raslo iz okomite padine pokrivene mahovinom, a na sebi je imalo dosta posušenog lišća i puno pupova. Posađeno u posudu, visoko je cca 105 cm.

Srugo drvce je također raslo iz okomite padine, i čini mi se da ima zanimljiv korjen, i možda nešto manje zanimljivo stablo s propupalim grančicama (lijepi, mladi, zeleni pupovi i listići). S njim sam se manje mučio nego s prvim i relativno lako sam ga izvadio iz zemlje, s dva debela korjena i nešto manjih korjenčića koji su izlazili iz ta dva debela.

Čim sam došao kući posadio sam ih u keramičke posude. Supstrat sam napravio u omjeru: 20 % supstrata za kaktuse i 80 % vermikulita (dodao sam i onog bijelog vulkanskog supstrata-pirit ili sl. ne mogu se sjetiti imena). Na dno posuda i na sam vrh supstrata stavio sam glinene kuglice (keramzit). Drvca nisam učvrstio žicama već sam dobro "nabio" supstrat. Kada sam bio gotov sa sadnjom odmah sam ih dobro zalio u kadi s tušem (tri puta sam istresao vodu iz tanjurića ispod posuda). Nakon zalijevanja, drvca sam stavio na balkon, na južnu stranu,na sunce (oko 13.00 h). Bilo je oko 17 celzijanera. Prema prognozama, temperatura noćas neće pasti ispod 2 stupnja pa nisam siguran da li da ih ostavim vani, ili da ih stavim u hodnik gdje je ipak malo toplije nego vani (...10-tak stupnjeva ???). Valjda im vani neće biti loše???  :molitva:
To je to ukratko. Slijede slikice.
Ono drvce sa zanimljivim korjenom jednostavno sam morao malo prikratiti, kao i neke grančice. Bilo je preveliko za moj mali balkon od 1,7x1,2 m. Htio bih skratiti i ono drugo, visoko drvce, ali nisam siguran, obzirom da mu krošnja nije loša. A opet netko je od vas iskusnih rekao da krošnju i grane treba skratiti kako bi drvo racionalnije raspolagalo vodom i hranom nakon šoka od vađenja iz prirode. E sad bi mi tu itekako dobro došla vaša pomoć.

Slijede fotke. Nisam neki majstor od fotografije ali nadam se da će te nešto uspjeti vidjeti. Molim lijepo iskrene komentare i kritike (naravno i savjete što dalje). Samo udrite ... :ashamed:
Imam hrpu fotki. Za početak ću staviti koliko mi dozvoljava ograničenje.
apsolute beginer

Offline Astilita

Odg: dva yamadorija u zadnji tren
« Odgovori #1 : 20-03-2016, 09:41:01 »
Drago mi je da ti je bonsai interesantan hobi i nadam se da ćeš imati dovoljno strpljenja da nastaviš. Ali čisto sumnjam da ćeš imati strpljenja da čekaš 20-30 godina da ovaj s prve slike oblikuješ u bilo što približno nekakvom bonsai. Jako mi je žao što si se toliko namučio oko njega jer smatram da uopće nisi trebao.

Za drugi, vidim što ti se dopalo kod njega ali također vidim da je vrlo mlad. Možda ti se sviđaju shohin, ne znam, ali preporučio bih ti da prođeš malo po forumu i pogledaš kakav materijal vade malo iskusniji bonsaisti.

Netko će ti iskusniji odgovoriti za temperature, ali autohotna je to biljka, preživljavala je puno prije tvog hodnika  :hihihi:

Vjerujem da si već emocionalno povezan s njima i da će te moji komentari iznad možda malo i naljutiti, ali učini mi uslugu i prođi po ovom forumu. Vrelo je informacija i iskustva

Pretending to know everything, closes the door to finding out what's really there.

Offline LONICERA

Odg: dva yamadorija u zadnji tren
« Odgovori #2 : 20-03-2016, 10:06:55 »
Kako ti je i Astilita napisao prvi nije vrijedan truda, nemoj da zavedu krošnje. One su uglavnom neiskoristive i kod puno boljih i jačih drvaca  za formiranje bonsaia posebno kod nas na kontinentu. Vidim da nisi od jučer na forumu, znači da te već duže zanima ovaj hobi, zato se nadam da nećeš odmah odustati. Moraš tražiti nešto starije ,zakržljalo s karakterom. Drugo je malo bolje i njega zadrži da vježbaš održavanje biljke na životu. Kako je i Astilita rekao može biti neki shohin, s tim da ga moraš još skratiti. Lijevu granu reži iznad ove grančice i grančicu također skrati da je ostane najvišejedna trećina. Desnu granu krati tik iznad mjesta gdje se počinje savijati prema dolje. Na taj način ćeš dobiti krošnju bliže deblu i tada će proporcijama više ličiti na drvo.
 Moj savjet ti je da ne tražiš u šumi.

Offline LONICERA

Odg: dva yamadorija u zadnji tren
« Odgovori #3 : 20-03-2016, 10:12:32 »
http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=3597.0

Evo ovdje imaš nešto o tome zašto ne u šumi.

Da ne zaboravim, nemaš potrebu drvca unositi u hodnik.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: dva yamadorija u zadnji tren
« Odgovori #4 : 20-03-2016, 19:01:46 »
Moraš promjeniti naslov teme,jer je to jako daleko od jamadorija.Moraš tražiti bolje i starije primjerke sa više karaktera.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline alexhor

Odg: dva yamadorija u zadnji tren
« Odgovori #5 : 20-03-2016, 20:10:52 »
Ako ti se ovo primi, i ako odrežeš kako ti je rekla Lonicera, ovo može biti jedino shohin. Proguglaj shohin pa se možeš s njima igrati druge godine.

Offline Kkruno

Odg: dva yamadorija u zadnji tren
« Odgovori #6 : 21-03-2016, 08:33:20 »
Puno hvala svima na komentarima i savjetima. :hvalaaa: Da odmah  napomenem, ne ljutim se baš nimalo na bilo koji konstruktivan i dobronamjeran komentar  ;), a na ovom forumu zaista nisam naišao niti na jedan koji nije takav.
Ispričavam se svima koje sam doveo u zabludu s naslovom teme, nije mi bila ta namjera, čisto početnička greška.
(By the way, kako se ispravlja naziv teme?)
Ovako mala drvca izabrao sam zbog toga što nemam puno mjesta u stanu, a i balkon mi nije nogometno igralište, pa sam se nekako odmah u startu opredjelio za shohin. Da li će to biti teže uzgojiti od bonsaija, što je već samo po sebi pravo umijeće... i još kad uzmemo u obzir da sam totalni dummy u ovom području...  :tup: Vrijeme će pokazati.
Recnut ću drugo drvce prema Lonicerinoj preporuci.
Što učiniti s prvim koje me zavaralo svojom krošnjom, ali i vijugavim deblom? Vratiti ga nazad u šumu?  Da ga vratim na jesen, slijedeće proljeće? ... pitanje je sad :question:


apsolute beginer

Offline Helio

Odg: dva yamadorija u zadnji tren
« Odgovori #7 : 21-03-2016, 09:27:42 »
Možda ne budeš ima šta vratit, :happy2: :whistle:

No, ja bi ti rađe ukaza na jednu drugu stvar, a to je vermikulit,ne znam kakvi je tvoj ali sam ga ja ima jednom davno i on nije ništa bolji od zemlje za kaktus to stoji mokro ko zemlja za cvijeće.
Šteta je da nađeš i potrudiš se  iskopat neko drvce i onda ga ubit supstratom.
Dalje, vermikulit se i brzo raspada i pravi blato, ono taman ti se drvce primi da šta radiš na njemu ,a ti ga moraš presadit zbog lošeg supstrata.
Još to kako si ti opisa da si složio supstrat, keramzit na vrhu na suncu ili vjetru izgleda tako varljivo suh i zove na zalivanje, a vermikulit ispod pun vode,pripazi na to.
Bolje se pripremi za iduću sezonu i nabavi šta pravog supstrata.

Offline Kkruno

Odg: dva yamadorija u zadnji tren
« Odgovori #8 : 21-03-2016, 09:54:05 »
Možda ne budeš ima šta vratit, :happy2: :whistle:


Kako ono kažu... "tko preživi pričat će" Možda ipak drvce preživi (a možda su u šumi), pa će pričat drugim drvcima da me se čuvaju, iako ne znam kako bi im to uspjelo... No dobro, ajmo ozbiljno:


No, ja bi ti rađe ukaza na jednu drugu stvar, a to je vermikulit,ne znam kakvi je tvoj ali sam ga ja ima jednom davno i on nije ništa bolji od zemlje za kaktus to stoji mokro ko zemlja za cvijeće.
Šteta je da nađeš i potrudiš se  iskopat neko drvce i onda ga ubit supstratom.
Dalje, vermikulit se i brzo raspada i pravi blato, ono taman ti se drvce primi da šta radiš na njemu ,a ti ga moraš presadit zbog lošeg supstrata.
Još to kako si ti opisa da si složio supstrat, keramzit na vrhu na suncu ili vjetru izgleda tako varljivo suh i zove na zalivanje, a vermikulit ispod pun vode,pripazi na to.
Bolje se pripremi za iduću sezonu i nabavi šta pravog supstrata.

vi'š vraga, ja shvatio kako je vermikulit dobar... kao ono: vulkanski supstrat, ima svega što drvcu treba... i još sam ga skupo platio  :tup: Šta ćeš, svaka škola se plača. face. A onaj perlit,male bijele kuglice kao stiropor, kada sam dobro zalio drvca, pola isplivalo na površinu. :zbunjen:
Svakako ću se bolje pripremiti za slijedeću sezonu, a što se tiče vlažnosti supstrata, imam jedno zabadalo, čitaj drveni štapić, pa ga koristim za "ispitivanje" vlage u supstratu; skoro kao kad provjeravaš ulje u motoru  :gigle:
U svakom slučaju hvala ti što si podjelio svoje iskustvo sa mnom.
apsolute beginer

Offline Kkruno

Odg: dva yamadorija u zadnji tren
« Odgovori #9 : 21-03-2016, 18:49:52 »
Lijevu granu reži iznad ove grančice i grančicu također skrati da je ostane najvišejedna trećina. Desnu granu krati tik iznad mjesta gdje se počinje savijati prema dolje. Na taj način ćeš dobiti krošnju bliže deblu i tada će proporcijama više ličiti na drvo.
 

Lonicera, misliš ovako ?
apsolute beginer

Offline LONICERA

Odg: dva yamadorija u zadnji tren
« Odgovori #10 : 21-03-2016, 19:33:52 »
Tako nekako, samo ovu tanju gornju još dosta kraće. Ovu donju nebih rezala sada , ostavila bih je da deblja. Možda ovu desnu iza te prve male grančice.

Offline Kkruno

Odg: dva yamadorija u zadnji tren
« Odgovori #11 : 24-03-2016, 10:12:30 »
Evo još malo fotki s mog prvog lova na tzv. yamadorije (sorry Radovane-ne znam kako da ih drugačije nazovem) :mdr:
ovo je veliko drvo uz koje sam pronašao i izvadio moje prvo drvce. bukva...?, grab...? hmm možda prije bukva ? što misle stari znalci?
apsolute beginer

Offline Kkruno

Odg: dva yamadorija u zadnji tren
« Odgovori #12 : 24-03-2016, 10:15:56 »
Korjen i listić.
Drvce je bilo puno ovakvih povenulih listića.
Sad će te sigurno potvrditi da ono prvo "krošnjasto" drvce nema šanse da preživi.
apsolute beginer

Offline Kkruno

Odg: dva yamadorija u zadnji tren
« Odgovori #13 : 24-03-2016, 10:18:13 »
Korjen drugog, korjenastijeg drvca.
Ima malo više sitnijeg korjenja.
Ovaj ima više šanse?   :umm:
apsolute beginer

Offline Kkruno

Odg: dva yamadorija u zadnji tren
« Odgovori #14 : 24-03-2016, 14:05:08 »
Korjenko nakon rezanja
apsolute beginer