Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Kako pripremiti supstrat -Pocetnik  (Posjeta: 14986 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dejanorde

Kako pripremiti supstrat -Pocetnik
« : 03-04-2016, 20:59:19 »
Zdravo i hvala na prijemu na vas forum... Jas sum od makedonija skopje.... Zelim odgajati bonsai... Naso sam nekoliko simpaticni drveta u karpesti i visoki predel kod nas u makedoniju...  (KANJON MATKA) imam pripreljeno posudu... Al zanimame oko supstrataa... Dali i kako da spremim supstar ..  Momentalno kod kuci imam kaliforniski  bio humus i perlit- zeolit... Glineni kugalica nabavicu sutra... Moze li neko da mi pojasni dal mogu da iskombiniram supstrata od ove 3 stvari...  kako sta i koliko bi trebalo da stavim od ove stvari... I dali bi trebalo neki tecni rastvor za prihranu....  Hvala jos jednon....

Offline Marija

Odg: Kako pripremiti supstrat -Pocetnik
« Odgovori #1 : 04-04-2016, 09:25:33 »
Dobrodošao na forum.

Ovdje imaš članak u kojem je objašnjeno sve: http://www.scribd.com/doc/45975919/BONSAI-Moderni-Substrati-Zalijevanje-Prihrana#
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline dejanorde

Odg: Kako pripremiti supstrat -Pocetnik
« Odgovori #2 : 04-04-2016, 11:57:39 »
Vase misljenje : resio sam da moj supstrat bude mjesavina od Zeolit, Perlit i glineni kuglici....  Sta mislite o ovo

Offline jurica

Odg: Kako pripremiti supstrat -Pocetnik
« Odgovori #3 : 04-04-2016, 15:01:25 »
Vase misljenje : resio sam da moj supstrat bude mjesavina od Zeolit, Perlit i glineni kuglici....  Sta mislite o ovo
:likee:
Odlično + malo treseta.

Offline Marija

Odg: Kako pripremiti supstrat -Pocetnik
« Odgovori #4 : 04-04-2016, 17:17:12 »
Perlit je loš za substrat.
Ajd malo prosurfaj po forumu, puno je govoreno o tome ....
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Rocket

Odg: Kako pripremiti supstrat -Pocetnik
« Odgovori #5 : 25-01-2019, 17:19:54 »
Kao pocetnik, a kao i svi vi koji ste nekada bili novi u ovom hobiju, sigurno ste eksperimentisali i probali neke svoje ideje, a u vezi recimo supstrata za bonsai.
Obzirom da zivim u sredini gdje nije lako doci do nekih stvari vezanih za ovaj hobi, poput supstrata za samu sadnju, jer u mojim najvecim prodavnicama nema bas nista po tom pitanju. Ja sam vec ovdje negdje na forumu spomenuo da imam za ovu godinu oko 60 ozilavitih( air layering) vocnih i drugih drvca, pa sam dosao u problem sa tim supstratom, jer trebat ce mi dosta toga, a iskreno da kazem,da i mogu negdje kupiti,bilo bi mi veoma tesko da to sve financijski podnesem,( znam, mnogi  ce reci " jesi se momak zaletio odjednom na 60 sadnica,:) .... to je istina, al jednostavno sam razmisljao logikom da ne gubim vrijeme i odmah pripremim vise potencijalnih bonsaia, mada sam se tek kasnije sabrao i skontao da ce biti problem supstrat.. ali,sta je tu je )  tako da sam se odlucio surfati po yt i guglu o homemade bonsai supstratu, medjutim, opet se tu trazi da budu neki materijali koje nemogu naci u svojim prodavnicama, a svejedno treba toga puno i bilo bi opet skupo.
U medjuvremenu se pokazao(logicno) i drugi problem, a to su posude, jer sva ozilavita drvca su trenutno u plasticnim flasama od vode itd. Poceo sam praviti i posude, ali ne od uobicajenih materijala poput cementa, sljunak, glina itd., vec od siporexa, tj. izdubljivanjem i oblikovanjem, (o tome drugom prilikom),... tako da sam prilikom izdubljivanja dobijao sitni otpad od tog siporexa, pogledao sam taj mali komadic i podsjetio me na vulkanske pumice koje sam vidio na netu, tako da na netu uzmem i provjerim kako se pravi siporex blokovi, i nalazim da su tu kvarcni pjesak, obicni pjesak, cement, krec,gips i voda,..izliveni kalupi se prvo hlade na velikom minusu, a zatim u drugu komoru na 190 c + i 11 bari tlakom,..sve je ok,samo me brine sto je u sastavu cement.
Uzimam te male komadice siporexa i usitnim cekicem do granulacije zrna kafe ili malo manje, prosijem dobro prasinu, isperem u par voda, i takav mokar istresem u tepsiju te u rernu na 250c :) ...tako da sam ja to fakticki isprzio kao kafu :) , uzmem u prste jedan takav komadic i vidim da je dobro tvrd zbog przenja, uzmem jednu kolicinu takvog siporexa, dodam mu usitnjene borove kore, i malo sitnih kamencica, uzmem moju prvu napravljenu posudu od siporexa, te postavim ozilavitu dzanariku i zaspem sa tim " mojim supstratom" i sve dobro zalijem vodom, a odozgo je mahovina, a u 3 i 9 mjesecu bi islo gnojenje. Obzirom da je vani zima, unjeo sam u negrijani hodnik, i vidim vec nakon 7-8 dana male pupove, jer ipak je toplije zbog susjedne sobe koja se grije, pomalo spricom vlazim tek toliko da se nebi osusila mahovina.E sad, vrijeme treba da pokaze sta sam ustvari stim dobio. Oprostite na ovako opsirnoj prici, ali me interesuje
Vase misljenje i prognoza ovog moga experimenta,jer nisam vidio na netu nista o upotrebi siporexa kod bonsaia , cak i da neko pravi posude od tog materijala,... pitam Vas, da li uopste ovo ima smisla, i da li se eventualno nesto moze popraviti dodati ili oduzeti, jer ja bih trenutno rizikovao da za ostale biljke pripremim isti supstrat, a ohrabren onim pupanjem dzanarike,mada to nista ne garantuje . Ako ima neko bolje rijesenje za pravljenje jednostavnog i sigurnog po biljku supstrata, zahvalan unaprijed ... hvala Vam na paznji ! :)

Offline Rocket

Odg: Kako pripremiti supstrat -Pocetnik
« Odgovori #6 : 25-01-2019, 17:29:50 »
A evo i fotki kako to trenutno izgleda, tu je i kako izgleda moj supstrat :)

Offline Helio

Odg: Kako pripremiti supstrat -Pocetnik
« Odgovori #7 : 25-01-2019, 21:03:16 »
Sadnice takve vrste ti najbolje rastu i napreduju  u običnim loncima i u malo kvalitetnijoj zemlji za cvijeće (supstrat za agrume se pokazao najbolji)
Za sada dok to ne poraste i počneš nešto razvijat,ne trebaš razbijat glavu oko supstrata.

Offline Rocket

Odg: Kako pripremiti supstrat -Pocetnik
« Odgovori #8 : 25-01-2019, 21:52:28 »
E onda je super ako ovakva vrsta bonsaia moze zivjeti u ovom navedenom supstratu, znaci rijeseno 🙂,neznam na kakav lonac mislite, ali mislim da im nece smetati ni bonsai posude, tj. one koje se standardno koriste i izgledaju, pa nek i malo sporije rastu i napreduju, e sad jedino ako nece u tome uginuti ,,obzirom da ste stari clan i bonzaista i vjerujem sa iskustvom , iako malo sturo u objasnjenju,u svakom slucaju hvala Vam puno na savjetu !

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Kako pripremiti supstrat -Pocetnik
« Odgovori #9 : 25-01-2019, 22:22:50 »
Veličina posude ti je dobra za velićinu drvca,čak prevelika ali nema veze.Mješavina supstrata za eksperimentiranje ti je dobra,uz dodatak treseta ili neke kvalitetnije zemlje za agrume,kako ti kaže Helio.Moraš preko zime paziti da drvca ne držiš na pretoplome.Moraju proći period mirovanja kao i u svome prirodnom staništu.Gnojenje za vrijeme rasta,sada nema svrhe jer drvce miruje.Pod loncem Helio misli na adekvatne posude koje ne moraju biti bonsai posude.Za vrijeme treninga-uzgoja prebonsaia nije važno kakva je posuda,bitno da zadovoljava potrebe i velićinu drvca.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Helio

Odg: Kako pripremiti supstrat -Pocetnik
« Odgovori #10 : 25-01-2019, 22:31:30 »
Lonac mislim obične posude za cvijeće,tako da ti je bar po dva centimetra šira i dublja od korijena kojeg imaš sad,mora imat mjesta za razvoj korijena, a samim time i debljanja. Stavljao sam ja to isto u neke nazovi bonsai posude, ali slabo je to raslo,a pogotovo  u pravom bonsai supstratu. Iako ti ovo sve ne izgleda Bonsaistički,brži je put za razvoj sadnica. Imaš malo brige oko zalijevanja. Čak i po najvećoj žegi,svako treći dan ( ovo uzmi s rezervom,sve ovisi o veličini posude i gdje ti stoji). Meni je trebalo dvi godine da skužim,a sasvim slučajno,ostao bez supstrata i nisam imao drugog izbora nego u običnu zemlju za cvijeće i onda gle čuda ti bolje napreduju od onih u bonsai supstratu. Taj siporex koji s i napravio stavi u neku posudu zalijevaj ga tako i onda vidi kolko mu treba da se osuši npr u hladu ,na suncu itd i tako češ znat je li se raspada nakon nekog vremena i tako možeš vidit je li može poslužit za bonsai. ako sam nešto preskočio slobodno pitaj. Još mi je palo napamet,neke vrste brže razvijaju korijen,neke piju više vode tako da nema zlatnog pravila o veličini posude i koliko zalivat.

Offline Rocket

Odg: Kako pripremiti supstrat -Pocetnik
« Odgovori #11 : 25-01-2019, 23:47:06 »
Helio i Radovan, da neduzim vise, ostalo je da vidim i pratim kako ce se ponasati ova dzanarika sa mojim miksom, a ostalo Vase predlozeno cu primjenuti i postupiti tako sto cu za polovinu drvca pomjesati zemlju za agrume tj treset i ove moje siporex kamencice, nadajuci se da ce one malo pomoci da se zemlja- treset previse ne stegne i uljepi,i samim tim lakse dobije kisika,( mislim da nece biti smetnje u ovom eksperimentu i ako bi se ovi siporex kamencici raspali od vlage, barem cu znati na cemu sam 🙂 ).. a do tada prelazim na temu o posudama,... sreca pa se ove moje posude mogu praviti i zimi u kucnim uslovima, treba ih dosta napraviti😉  Hvala Vam puno !

Offline alexhor

Odg: Kako pripremiti supstrat -Pocetnik
« Odgovori #12 : 24-02-2019, 20:20:12 »
Što se tiče siporexa. mene brine da će ti Ph toga supstrata sa siporex mrvicama biti izrazito alkalan zbog vapna. Ph za drveće je dobar kad je blago kiseo, 5,5 do 6,5. Ovaj tvoj će biti bojim se preko neutralnog 7, u lužnatom.

Offline Marija

Odg: Kako pripremiti supstrat -Pocetnik
« Odgovori #13 : 25-02-2019, 11:14:58 »
Ne mogu vjerovati da se u Srbiji ne može pronaći neki oblik ekspandirane gline, već da treba lomit siporex?!  :zbunjen:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline alen.pula

Odg: Kako pripremiti supstrat -Pocetnik
« Odgovori #14 : 22-03-2019, 16:53:38 »
Pozdrav svima. Novi sam u ovom bonsai svijetu i glavno pitanje mi je supstrat. Dakle, kupio sam u bauhausu ekspandiranu glinu za 68 kn, perlit za 15 kn i treset 15 kn. Zanima me koja je neka najjeftinija verzija dobrog supstrata za bonsai i gdje nabaviti sav materijal jer ovo sve skupa mi se čini nekako skupo.
Inače sam iz Pule.