Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Gde ima clanci ili video o ramifikaciji iz nule  (Posjeta: 5445 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline BONSAJ POCETNIK

Meni je dosadno, pa trazhim da naucim kako cu da formiram posle grane na drvima. jl ima na temi tu nesto po forumu ili negde drugde po netu?
Kako se formiraju grane na yamadori? Pusti se da raste prve godinu-dve da odebljaju grane, i onda krachenje u nazad do prvi 
 ili drugi listic?.. pa sledege godine opet isto?
Znam da mi je jos rano za moja drveca, al nesto da naucim, necu poslem sve od jedanput naucit...
 Isto i o zhichanje...? Tu ima neke teme al slike vishe nisu dostupne isto i linkove ne rade

Offline Marija

Odg: Gde ima clanci ili video o ramifikaciji iz nule
« Odgovori #1 : 16-05-2016, 13:17:47 »
Ako kreneš izučavat neke šablone, tipa "prva najniža grana MORA biti na 1/3 visine debla" i slične nebuloze samo će ti kasnije trebati još više truda da sve to skupa izbaciš iz glave i naučiš VIDJETI I PREPOZNATI što stablo već na sebi ima, što on već jest (stilski) i što je najbolje za njega.

Najluđe je forsiranje stila, oblika na stablima koji nemaju predipozicije za to....

Generalno mislim da se ne trebaš brinuti, kako stabla budu rasla, grane se pojavljivale, dolazit će ti ideje.
Od nekih video tutorijala ne znam koliko ima koristi, posebno ako na njima radi netko na biljkama koje su drugačije od tvojih ili nisu yamadori, nego iz rasadnika.

Mislim da bi najviše naučio praktično na nekoj radionici, ali na vlastitom materijalu ili materijalu sličnom tvojem.
Ukoliko netko radi bonsaije a tebi se stilski ne sviđa to što radi, bolje ti je ne učit od te osobe. Bonsai se može oblikovat na 100 načina i treba naći od koga učiti, na temelju toga što ti se sviđa. Nadam se da me razumješ.

Ja sam u svojim počecima imala gomile knjiga i čitala ih, poslije mi je trebalo neko vrijeme da se otarasim tih šablona iz glave ....  :hihihi:
Naravno to je išlo lako uz Waltera.  :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline BONSAJ POCETNIK

Odg: Gde ima clanci ili video o ramifikaciji iz nule
« Odgovori #2 : 16-05-2016, 14:39:07 »
Ako kreneš izučavat neke šablone, tipa "prva najniža grana MORA biti na 1/3 visine debla" i slične nebuloze samo će ti kasnije trebati još više truda da sve to skupa izbaciš iz glave i naučiš VIDJETI I PREPOZNATI što stablo već na sebi ima, što on već jest (stilski) i što je najbolje za njega.

Najluđe je forsiranje stila, oblika na stablima koji nemaju predipozicije za to....

Generalno mislim da se ne trebaš brinuti, kako stabla budu rasla, grane se pojavljivale, dolazit će ti ideje.
Od nekih video tutorijala ne znam koliko ima koristi, posebno ako na njima radi netko na biljkama koje su drugačije od tvojih ili nisu yamadori, nego iz rasadnika.

Mislim da bi najviše naučio praktično na nekoj radionici, ali na vlastitom materijalu ili materijalu sličnom tvojem.
Ukoliko netko radi bonsaije a tebi se stilski ne sviđa to što radi, bolje ti je ne učit od te osobe. Bonsai se može oblikovat na 100 načina i treba naći od koga učiti, na temelju toga što ti se sviđa. Nadam se da me razumješ.

Ja sam u svojim počecima imala gomile knjiga i čitala ih, poslije mi je trebalo neko vrijeme da se otarasim tih šablona iz glave ....  :hihihi:
Naravno to je išlo lako uz Waltera.  :mdr:
Meni je jasno da (ne samo kod bonsaja) pravila i shablone "samo" ogranicavju stvaralashtvo :mdr:, shto ne znachi da treba ih potpuno zanemariti. Meni je vazhno da drvo izgleda ljepo...
Mislio sam da nesto opscenito naucim preko neta.
Shto se tice radionice, i uslove koje si navela, tj. da ucim to sto mi se stilski sviga i na drveca vrste kao moje, ja bih moro kod vas  u Hrvatsku :hihihi:. Ne da nije izvodlivo (naravno ako sam dobrodosao), treba se dogovorit i sa Mansom, jer on zna teren, da bude sezona kad vi radite na yamadorije, ili najbolje kad doge i WP :mdr:, al pitanje je koliko moze se naucit za dan-dva?
Grci nemaju neku jaku bonsaj shkolu i to shto imaju mislim da je po pravilima i shablonu)...

JL nije izvodliva ONLINE RADIONICA?)))))

Offline LONICERA

Odg: Gde ima clanci ili video o ramifikaciji iz nule
« Odgovori #3 : 16-05-2016, 15:29:02 »
Meni je dosadno, .....

Razumijem te ... sjećam se svoje prve godine. Vjeruj kasnije je sve lakše.

Evo o žicanju: https://www.youtube.com/watch?v=lHdGpf9AfQc

Offline Marija

Odg: Gde ima clanci ili video o ramifikaciji iz nule
« Odgovori #4 : 16-05-2016, 19:50:10 »
Meni je jasno da (ne samo kod bonsaja) pravila i shablone "samo" ogranicavju stvaralashtvo :mdr:, shto ne znachi da treba ih potpuno zanemariti. Meni je vazhno da drvo izgleda ljepo...
Mislio sam da nesto opscenito naucim preko neta.
Shto se tice radionice, i uslove koje si navela, tj. da ucim to sto mi se stilski sviga i na drveca vrste kao moje, ja bih moro kod vas  u Hrvatsku :hihihi:. Ne da nije izvodlivo (naravno ako sam dobrodosao), treba se dogovorit i sa Mansom, jer on zna teren, da bude sezona kad vi radite na yamadorije, ili najbolje kad doge i WP :mdr:, al pitanje je koliko moze se naucit za dan-dva?
Grci nemaju neku jaku bonsaj shkolu i to shto imaju mislim da je po pravilima i shablonu)...

JL nije izvodliva ONLINE RADIONICA?)))))

Mansa ti je najbliži pa njemu dosađuj  :happy2: :happy2: :happy2:

U jedno popodne s nekim tko zna se može naučit puno, da te lansira dvije svjetlosne godine unaprijed ... najgore je sam u svome vrtu, nema ništa od samoukosti. I mi smo sami radili godinama i vrtili se ukrug, iz knjiga se može učit.

Ako nas želiš posjetiti uvijek si dobrodošao i ti i Saško, naravno.  :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline mansa12

Odg: Gde ima clanci ili video o ramifikaciji iz nule
« Odgovori #5 : 19-05-2016, 23:23:05 »
o.Nill, ja sam bio te sreče da sam se pridruzio forumu u njegove "zlatne" godine, kad su sve legende hrvatske bonsai scene bili aktivni i puno toga se naučilo kroz druženje.

...Mansa ti je najbliži pa njemu dosađuj  :happy2: :happy2: :happy2:
:mdr:

Offline BONSAJ POCETNIK

Odg: Gde ima clanci ili video o ramifikaciji iz nule
« Odgovori #6 : 25-05-2016, 00:40:41 »
o.Nill, ja sam bio te sreče da sam se pridruzio forumu u njegove "zlatne" godine, kad su sve legende hrvatske bonsai scene bili aktivni i puno toga se naučilo kroz druženje.

...Mansa ti je najbliži pa njemu dosađuj  :happy2: :happy2: :happy2:
:mdr:
Pa moram dosgivati, kako cu drugcije naucit :smile:
Nije losha ideja, idem da vidim svoje u MK, pa svratim i kod Sasheta i ucim na njegova drva :mdr:...shalim se... meni je dovoljno da vidim samo kako se radi taj prvi stayling...kolko se krate grane...zhicanje i slicno. Pocetak ko pocetak mora da se proge

Hvala Mariji na dobrodoslici, ako bude prilike, volio bih da dogem, pa me lansirajte...))))
Hvala i tebe Lonicera na video...izgleda lako...

Sashe ti si mi najblizhi... :hihihi:

Offline mansa12

Odg: Gde ima clanci ili video o ramifikaciji iz nule
« Odgovori #7 : 27-05-2016, 19:34:20 »
Pa moram dosgivati, kako cu drugcije naucit :smile:
Nije losha ideja, idem da vidim svoje u MK, pa svratim i kod Sasheta i ucim na njegova drva :mdr:...shalim se... meni je dovoljno da vidim samo kako se radi taj prvi stayling...kolko se krate grane...zhicanje i slicno. Pocetak ko pocetak mora da se proge

Hvala Mariji na dobrodoslici, ako bude prilike, volio bih da dogem, pa me lansirajte...))))
Hvala i tebe Lonicera na video...izgleda lako...

Sashe ti si mi najblizhi... :hihihi:
o.Nill, uvek si dobrodošao. Još nisam sva drva prebacio u Skoplju, ali čekam te da vidiš i druga drva kod naših kolega u Skoplju. Obavezno se javi.
I može da se dogovori neka poseta u Hrvatsku, u Oktomvri na primer.