Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Šta sada?  (Posjeta: 4833 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline nikola

Šta sada?
« : 22-06-2016, 18:09:55 »
Pozdrav svima
Nakon par osusenih stabala iz cvecare odlucio sam da ne bacam vise pare vec da nadjem nesto u sumi
Pred kraj zime izvadio sam jedno stabalce i posadio kod mene kuci, cekao da se primi i sada, kada sam video da se bas lepo primilo, ne znam sta da radim
Zanima me kako da ga okresem i vec sve redno sto treba?
Evo par slikica
Unapred hvala svima

Offline Astilita

Odg: Šta sada?
« Odgovori #1 : 22-06-2016, 19:22:03 »
Iduće godine tek bilo kakvi radovi na tek izvađenim stabalcima.

I bojim se da ćeš se načekati dobro godina da ti ovo poprimi nekakav oblik predbonsaia. Mlado je, iduće godine ako ti još bude interesantan hobi vadi starija stabalca. Možeš tražiti cijele godine, možda naletiš na nešto dobro, pa onda vadiš kad je vrijeme.
Pretending to know everything, closes the door to finding out what's really there.

Offline LONICERA

Odg: Šta sada?
« Odgovori #2 : 23-06-2016, 19:13:43 »
Sljedeće proljeće ćeš ga morati jako kratiti i to ako gledaš treću sliku negdje točno iznad ove druge desne grane i onda od nje raditi novi vrh.

Offline Kkruno

Odg: Šta sada?
« Odgovori #3 : 24-06-2016, 08:40:04 »
Ne mogu se pohvaliti nekim iskustvom u bonsaiju, ali jedno mogu podijeliti s tobom Nikola.
Ovog proljeća napravio sam istu grešku kao i ti i izvadio iz šume nešto slično (vidi sliku), samo manje-niže-kraće. Ako se ne varam i tvoje drvce je bukva (možda, ili ???)
Sada se borim da ostane na životu (čini mi se da mi za sada dobro ide), kako bih ju ujesen mogao vratiti u šumu da još naraste. trebat će joj godine i godine da bude predmaterijal za bonsai.
U svakom slučaju, na pravom si mjestu i ovdje ćeš od iskusnije ekipe, vrlo susretljive i prilično strpljive prema nama početnicima, dobiti prave savjete.
sretno dalje s bukvicom, što god odlučiš učiniti s njom.
apsolute beginer

Offline mihaljkovic.danijel

Odg: Šta sada?
« Odgovori #4 : 24-06-2016, 20:06:31 »
Pretanko je to i nazalost potrosena godina. Steta da nisi nist pitao ili fotkao prije vadenja dobio bi odmah savjet da to ne vadis. E a kaj je oravi materijal ono kaj na prvu nikad ne bi rekao da moze biti bonsai. Treba gledati da odmah na sebi ima obiljezje starog drva. Raspucana kora, oziljci prirodni.... Gledati samo donji dio. Mislim cak do max 25-30 cm. To je najbitniji dio i koji ces jako tesko promijeniti poslije i ostaje kakvoga nades. Krosnju znaj da rezes odmah. Krosnje nema. Ti ju godinama oblikujes od onog kaj raste novo. Na forumu imas stvarno puno toga. Uci. idi prirodom i doslovce baci se na pod i gledaj zakrzljala drvca. Nebari je ono kaj ti treba. Zapamti, zabiljezi si ili bilo kako drvo i krajem zime u vadenje. Pogledaj na youtubi imas odlicne videe kako vadit drva. Znaj da bit ce ti od koristi. Jer ako budes kad vadio veca drva promjera i do 20-30 cm vjeruj mi namucit ces se. A bilo bi lijepo znati kako to dobro napravit da ti se trud od kojih nekad i par sati zbog neznanja ne pretvori u katastrofu  pa da se drvo posusi. Ako te kaj zanima. nades li koje drvo u prirodi stavi fotku pa cemo ti reci valja ili ne. Sretno i strpljivo.

Poslano sa mog SM-A500FU koristeći Tapatalk


Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Šta sada?
« Odgovori #5 : 24-06-2016, 21:55:33 »
Još uvijek možeš odrezati pola stabla,do sredine i one deblje grane sa lijeve strane.Ništa se neće dogoditi,a možda potakneš razvoj spavajučih pupova.Drugo proljeće sve pokratiti i od te grane koja će biti najgornja polako raditi novi vrh stabalca.dalje tražiti drvca sa više karaktera i stara.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline nikola

Odg: Šta sada?
« Odgovori #6 : 24-06-2016, 23:05:24 »
Hvala puno svima na savetima, uradicu kako ste rekli a za ubuduce znam sta da gledam i kakvo drvece da trazim
Pokusacu i sa ovim pa kako bude
Hvala jos jednom

Offline nikola

Odg: Šta sada?
« Odgovori #7 : 24-06-2016, 23:07:02 »
Ne mogu se pohvaliti nekim iskustvom u bonsaiju, ali jedno mogu podijeliti s tobom Nikola.
Ovog proljeća napravio sam istu grešku kao i ti i izvadio iz šume nešto slično (vidi sliku), samo manje-niže-kraće. Ako se ne varam i tvoje drvce je bukva (možda, ili ???)
Sada se borim da ostane na životu (čini mi se da mi za sada dobro ide), kako bih ju ujesen mogao vratiti u šumu da još naraste. trebat će joj godine i godine da bude predmaterijal za bonsai.
U svakom slučaju, na pravom si mjestu i ovdje ćeš od iskusnije ekipe, vrlo susretljive i prilično strpljive prema nama početnicima, dobiti prave savjete.
sretno dalje s bukvicom, što god odlučiš učiniti s njom.


Da Kkruno i ovo je bukva,
Dobro je sto su svi ljubazni i hoce lepo da objasne nama pocetnicima koji to jos uvek bas i ne znamo

Offline alexhor

Odg: Šta sada?
« Odgovori #8 : 27-06-2016, 07:52:41 »
Ovo je mlado i tanko, u posudi neće debljati. Ja bih bio još brutalniji, i odrezao bih iznad prve grane, oblikovao batrljak, a ovu postojeću granu formirao u novi vrh, pa bih išao na nekakav shohin (malo drvo 15-20 cm). Ovo je samo teoretsko razmišljanje o budućnosti. E, a s obzirom da je to bukva i da ona na rezanje ne reagira kao većina drugog listopadnog drveća (mislim na povratne pupove), cijela ova priča je muka ježova, kako god rezao. Preživi li, bit će uvijek malo tanko i neugledno, bez karaktera.
Ako imaš vrt, posadi to u vrt, skrati i povremeno posjećuj, njeguj donje niske grane, a vrh pusti da divlja koliko želi. Možda dobiješ potencijal za 5, 6, 7... godina.