Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Kad koje drvo vaditi?  (Posjeta: 7880 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline mihaljkovic.danijel

Kad koje drvo vaditi?
« : 15-09-2016, 16:52:39 »
Molim ako ima tko koju minuticu vremena da napise kad koje vaditi. Jer ovako već par dana tražim po forumu npr za hrast ali samo stari postevi i nisam već siguran. Ovako bude sve na jednom mjestu i neće se treba tražit.  I na jednom mjestu možemo raspravljati.

Poslano sa mog SM-A500FU koristeći Tapatalk


Offline jurica

Odg: Kad koje drvo vaditi?
« Odgovori #1 : 15-09-2016, 18:06:43 »
Listopadne vrste od 1.mj. pa do 4.mj. ovisi o vegetaciji.
Igličavce 9. i 10. mj pa ponovo od 2.do 4.mj. ovisi o vegetaciji.
Zimzelene listače od 11. pa do 4. mj. ovisi o vegetaciji.
To vrijedi za prostor di ja živim i vadim drva.

Offline mihaljkovic.danijel

Odg: Kad koje drvo vaditi?
« Odgovori #2 : 15-09-2016, 18:52:32 »
Hrast spada u posebnu vrstu, vidim da je oko njega dosta rasprave bilo. Ili moze isto proljece prije samog pupanja?

Poslano sa mog SM-A500FU koristeći Tapatalk


Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Kad koje drvo vaditi?
« Odgovori #3 : 15-09-2016, 21:09:09 »
Bit će ti najbolje na proljeće prije pupanja.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline brko

Odg: Kad koje drvo vaditi?
« Odgovori #4 : 16-09-2016, 11:29:35 »
Hrast spada u posebnu vrstu, vidim da je oko njega dosta rasprave bilo. Ili moze isto proljece prije samog pupanja?

Poslano sa mog SM-A500FU koristeći Tapatalk


  Vaditi u trečem mjesecu ,iako kasno kreče tim u daješ vremena da malo krene korijen
  Ako misliš na lužnjak,traži na vlažnom terenu
  Debljina do promjera pivske boce
  Odreži na visinu koju hočeš ,malo koso i premaži voskom
  Obavezno polusjena i špricanje vodom dva do tri puta dnevno dok ne krene
  Grane koje netrebaš otkini ,ostalo ne diraj jer se lako izgrute na mjestu rasta
  Barem 70% zemlje u kojoj je raso ostalo kako voliš
  I tako bar dvije godine i samo zaljevaj i pazi na pepel
  A nako toga kako voliš
  I da ne zaboravim neboj se skratiti srčanicu  na 15 -20 cm ,bit če on ok.

Offline grabar

Odg: Kad koje drvo vaditi?
« Odgovori #5 : 16-09-2016, 19:43:44 »
Da se i ja ukjlučim malo u raspravu niti ne stignem pratit toliko forum bio sam u nekim radvima oko kuće,ja i žena čekamo djete da se rodi ubrzo;drvca sam si i malo zapustio al ne tolko.
Ja imam jedog hrasti-ća -cer iskopan pred 3 godine u 8mjesecu nisam baš fasciniran tim vrstama kao prvo sveki koj bi iskopao bez matične zenlje-bale ko šta kaže brko krepa svakog kojeg sam iskopao imao je loš nabari ili nikakav  ,sporo rastu bar meni nije to ko kod orijentalisa da šibnu u jednoj sezoni dugačke grane  u tri godine šta ga imam napredak mi se čini ko da sam ga juče iskopao 

Offline brko

Odg: Kad koje drvo vaditi?
« Odgovori #6 : 16-09-2016, 20:15:33 »
  Eh Grabar ja sam sadio i žir i ide ali 3 mm godišnje u promjeru a nešto deblje kao što ekipa vadi je misaona imenica ,uvene u roku 2 mjeseca.
Samo ovi koji žive na plavnim područjima bilo lužnjak ili cer se primaju do određene debljinei to ako imaju barem 5-6 litara i više zemlje u kojoj su niknuli .
  Sve mi se čini da kod njih ide onako redom kako treba a od jamadorija ništa ,em su ogromni em je korijenje do kine.
Svako prolječe patroliram ,gurkam nogom ,savijam i onda odustanem ,jedino na mjestima gdje je krčevin ili su traktori izgrutili možeš nači pokoji .
Prošlo prolječe sam posadio dvadesetak kom u šumicu ,onako lijepo grbavih pa ču vidjeti ,neki su još živi ,srčanicu sam skratio na 5-6 cm  i sad čekam da vidim kako se korijen grana ako bude imao lijep nebari možda i bude koji ,bar se nadam ,to mi je jedina solucija da imam kaki taki hrast.
Sve ovo što sam napisao nemogu potkrijepiti 100% sigurno ,jer nisam još stigao do faze sadnje u bar 50%supstrata pa da onda vidim kako se ponaša .
Dobra strana im je što jako lijepo puštaju spavajuče pupove ako ih redovno špricaš,eto pa ko voli...

Offline mihaljkovic.danijel

Odg: Kad koje drvo vaditi?
« Odgovori #7 : 16-09-2016, 20:26:42 »
Nasao sam neke hrastice na otvorenom. ni sami nisu nest veliki promjer debla 10-15 cm. nisko su poceli se granat i dosta interesantno izgledaju. E sad jedino vidjet kako je sa tim centralnim korjenom i ako ima dobar nebarij. To onda 3. mjesec bude istrazivanje.

Poslano sa mog SM-A500FU koristeći Tapatalk


Offline Adrian

Odg: Kad koje drvo vaditi?
« Odgovori #8 : 17-09-2016, 04:51:58 »
U Međimurju, osobito donjem, kod hrasta ne postoji - dobar nebarij- a svaki ima centralni ko u priči. Često tek nakon 10 - 15 cm imaš prvo postrano korijenje. Deblji od 5-6 cm teško prežive kraćenje centralnog.

Offline mihaljkovic.danijel

Odg: Kad koje drvo vaditi?
« Odgovori #9 : 17-09-2016, 14:51:56 »
onda bude trebalo nekam u brege iti. Imam u planu tam u trecem mjesu kamenolome proci, zapustene u potpunosti ili djelove gdje se ginama vec nist ne radi. Dosta interesantnih dvca se moze naci. A kak citam vise o hrastu manje me privlaci.

Poslano sa mog SM-A500FU koristeći Tapatalk


Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Kad koje drvo vaditi?
« Odgovori #10 : 17-09-2016, 20:00:15 »
Drži se ti provjerenih vrsta,pusti hrast za bolje dane.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: Kad koje drvo vaditi?
« Odgovori #11 : 19-09-2016, 21:06:26 »
Ja izvadila hrast u prvoj sezoni vađenja,  u 5 mjesecu, sa par listića već otvorenih....raste kao blesavi od kad sam ga izvadila, čak odsjekla i centralni korijen ! Jesam li ja onda bedak  :wow: kad mi je to uspjelo ? A nikakvih problema od onda sa njim...osim  bina ......pun pepelnice kao u noćnoj mori !

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Kad koje drvo vaditi?
« Odgovori #12 : 19-09-2016, 21:37:04 »
Imaš sreću i nije bio predebeli.Ali imaš pepela za jedne tačke. :gigle:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline mihaljkovic.danijel

Odg: Kad koje drvo vaditi?
« Odgovori #13 : 20-09-2016, 09:59:20 »
haha. Meni je ovu godinu pepeo na grabu zavrsio i to ono sve posivilo. Bio na moru dosao doma vec bilo gotovo. Ali drzi se.Samo cekam da lisce opadne da to sivo ode. E sad ak je pepel bio gore znaci li to ista za drugu godinu? hoce li se opet pojaviti ili ne, kak tretirat?

Poslano sa mog SM-A500FU koristeći Tapatalk


Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Kad koje drvo vaditi?
« Odgovori #14 : 20-09-2016, 19:09:10 »
Ja koristim sredstvo sa kojim se inaće prska pšenica.Piše na uputstvu da je i za pepelnicu na hrstu.Prskam prije pupanja i dva puta poslje tokom vegetacije i dobro je.Sredstvo se zove Artea.Ima i drugih sredstva,to zna bolje Adrian.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!