Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Pročitati prije postanja u ovom podforumu  (Posjeta: 25616 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marija

Pročitati prije postanja u ovom podforumu
« : 02-06-2007, 11:02:53 »
O podforumu FOTO HERBARIJ (drveće i grmlje)

svrha:
Zajednički napraviti kvalitetni foto herbarij drveća i grmlja s ovih prostora, radi lakšeg prepoznavanja biljnih vrsta.
Fotografije zaista moraju biti kvalitetne i da se na njima jasno vidi što prikazuju. Odnosno da se po njoj može prepoznati biljnu vrstu osoba koja je nikada nije vidjela.
Kada pokrijemo određeni broj biljnih vrsta, mogu se napraviti posebne web stranice - foto katalog bilja.

način:
Za svaku pojedinu biljnu vrstu se otvara posebna tema. Svaka tema mora sadržavati u naslovu ime biljke na hrvatskom i latinskom.
Ukoliko ne znate latinski naziv ostavite prazno, pa ćemo ga naknadno dodati.

autorstvo:
Postati se mogu samo vlastite fotografije.

kategorije fotografija i kvaliteta:
Fotografije se postaju u sljedećim kategorijama:
1. cijelo stablo
2. plod
3. list
4. cvijet
5. kora (deblo)
6. pupovi
7. zanimljivost (nešto drugo karakteristično tu biljnu vrstu)


Za svaku pojedinu vrstu postati se mogu samo po 1 fotografija za svaku od prvih 5 kategorija, osim za zanimljivosti - gdje može biti više fotografija.

Nije potrebno da imate svih 6 fotografija od pojedine vrste, već je dovoljna i jedna, da otvorite temu. Netko drugi će nadopuniti. Ukoliko već postoji npr. kvalitetna slika lista bukve, nema potrebe da vi postavljate svoju, jedino ako Vaša nije kvalitetnija. U tom slučaju ona slika od ranije će biti naknadno izbrisana od strane administratora.
Kao primjer za kvalitetu fotografija pogledajte moje fotografije drijena i jasena.

veličina fotografija:
Kao i drugdje na forumu - maksimalna veličina je 800 x 800 px, do 200 KB

posebno pravilo:
Pod temama o pojedinim vrstama se ne raspravlja, već se samo postaju slike pojedine kategorije, kako bi teme bilo što kraće i preglednije. Eventualno se može naznačiti gdje je fotografija snimljena i kako se biljka naziva u vašem kraju - jer su narodna imena različita i ima ih više, ili neke karakteristike te biljne vrste.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: Pročitati prije postanja u ovom podforumu
« Odgovori #1 : 03-06-2007, 09:21:10 »
Raspravljati na temu foto herbarija možete nastaviti pod ovom temom. Dakle, ako imate neke ideje ili komentare, molim pišite ovdje da bi se održao red u herbariju :smile: .
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline gale

Odg: Pročitati prije postanja u ovom podforumu
« Odgovori #2 : 04-06-2007, 18:36:42 »
Odlična ideja  :great: mislim da je foto herbarij zaista potreban. Ako sam dobro razumeo, ako neko ima sliku iz onih 6 kategorija, recimo drena dali je može dodati kao odgovor. Ako smatrate da nije dobra ili suvišna vi je možete izbaciti, što mi izgleda normalno. I ako ja slikam npr. stablo i list Lijeske mečje ( divolijeka) , mogu samo to poslati a kasnije ja ili neko drugi: plod, pupove..Molim za odgovor :chinaman:

Offline Marija

Odg: Pročitati prije postanja u ovom podforumu
« Odgovori #3 : 04-06-2007, 19:57:24 »
Odlična ideja  :great: mislim da je foto herbarij zaista potreban. Ako sam dobro razumeo, ako neko ima sliku iz onih 6 kategorija, recimo drena dali je može dodati kao odgovor. Ako smatrate da nije dobra ili suvišna vi je možete izbaciti, što mi izgleda normalno. I ako ja slikam npr. stablo i list Lijeske mečje ( divolijeka) , mogu samo to poslati a kasnije ja ili neko drugi: plod, pupove..Molim za odgovor :chinaman:
Bilo koju KVALITETNU sliku bilo koje vrste možeš postati, nije potrebno imati komplet od svih 6 fotografija.
Ako je već nešto postano, a nemaš bolje i jasnije fotografije od toga -  onda bolje ne postati - da se slike ne gomilaju.
Cilj je u 6-7 kvalitetnih fotografija predstaviti  vrstu - da se vide sve njene odlike i da se po tim slikama može prepoznavati.  :smile:

Očekujemo da će se svi uključiti i da ćemo malo pomalo popuniti herbarij s drvećem i grmljem kako iz priobalja tako i kontinenta. Naravno nemoguće je sve odmah ipak treba uhvatiti i list i pup i cvijet - ima posla za preko cijele godine   :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gale

Odg: Pročitati prije postanja u ovom podforumu
« Odgovori #4 : 05-06-2007, 15:24:58 »
Mislim da je izgled lista važan, da li si to previdela ili misliš da nije potrebno. Primer : po listu se prepozna kineski, sibirski, poljski brest  (ulmus), zelkova...   Molim za odgovor  :chinaman:

Offline DonQuijote

Odg: Pročitati prije postanja u ovom podforumu
« Odgovori #5 : 05-06-2007, 19:42:06 »
Ja sam  danas uzeo fotić da slikam bukve i grabove. Ali sam tako pokisnuo da mi nije palo na pamet fotkati...ali zato sam pronašao krasnog kamenja. Susjedi se već križaju kad me vide :mdr:

Offline keli

Odg: Pročitati prije postanja u ovom podforumu
« Odgovori #6 : 06-06-2007, 07:49:09 »
done...reci susjedima da gradiš garažu i da skupljaš kamen po kamen...

Offline Andrija Zokić

Odg: Pročitati prije postanja u ovom podforumu
« Odgovori #7 : 06-06-2007, 08:38:38 »
Mislim da je izgled lista važan, da li si to previdela ili misliš da nije potrebno. Primer : po listu se prepozna kineski, sibirski, poljski brest  (ulmus), zelkova...   Molim za odgovor  :chinaman:

Ups! Normalno da je list bitan. Marija ga je zaboravila nabrojati, pa sam ga ubacio.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: Pročitati prije postanja u ovom podforumu
« Odgovori #8 : 06-06-2007, 19:45:24 »
done...reci susjedima da gradiš garažu i da skupljaš kamen po kamen...
Uf tek bi tada mogao uletjet u sranje .... da ga prijave građevinskoj inspekciji - garaža bez dozvole :question: :gigle:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Protagonist

  • Član
  • ***
  • Postova: 65
  • Lokacija: Našice
  • Total likes: 0
  • U divljaka luk i strijela
Odg: Pročitati prije postanja u ovom podforumu
« Odgovori #9 : 09-06-2007, 20:41:20 »
bilo bi dobro kad bi poredali ove biljke po abecedi.. ?

Offline Andrija Zokić

Odg: Pročitati prije postanja u ovom podforumu
« Odgovori #10 : 09-06-2007, 20:59:21 »
bilo bi dobro kad bi poredali ove biljke po abecedi.. ?

Klikni link "Naslov" na vrhu i poredat ce ti se po abecedi.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Protagonist

  • Član
  • ***
  • Postova: 65
  • Lokacija: Našice
  • Total likes: 0
  • U divljaka luk i strijela
Odg: Pročitati prije postanja u ovom podforumu
« Odgovori #11 : 09-06-2007, 23:32:29 »
 :gigle:

Offline serpeverde

Odg: Pročitati prije postanja u ovom podforumu
« Odgovori #12 : 08-07-2007, 17:49:54 »
Koje sve drvenaste biljke obuhvaća ovaj foto - herbarij? Da li samo one smonikle ili uključuje i one vrste koje su posađene po našim parkovima?

Offline Aleksa

Odg: Pročitati prije postanja u ovom podforumu
« Odgovori #13 : 08-07-2007, 20:51:47 »
Bilo bi dobro da stavljas aamo slike samoniklog drvecam jer se ono dosta raylikuje od onog po parkovima...

Offline Marija

Odg: Pročitati prije postanja u ovom podforumu
« Odgovori #14 : 08-07-2007, 22:38:27 »
Koje sve drvenaste biljke obuhvaća ovaj foto - herbarij? Da li samo one smonikle ili uključuje i one vrste koje su posađene po našim parkovima?

nikako slike biljaka iz parkova na kojima je djelovala ljudska ruka....

i samo autohtone vrste
:smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai