Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Yamadori groznica, kandidati za vagenje i iskushenje  (Posjeta: 19681 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline BONSAJ POCETNIK

Mene, kako dolazi vreme za vagenje, uhvatila yamadori groznica :ludilo:
Shetao tu okolo pre neki dan, vreme je bilo oblacno, pa nashao neke kandidate za vagenje. Danas rekoh sebe: daj poslikaj i stavi slike na forum i pitaj dal da ih vadish. Ako ne vrede da se ne mucis gabe: vagenje, zalevanje...a i da ne gomilam svashta!

Shta znam, mene opet neki su rekli da ne vadim drva, dosta je ovo shta imam, prvo da se ucim na njih a potom druge...
Al ja nemogu se suprostaviti groznici :ludilo: i samo <profesinalne bolesti>mogu da me sprece da ne vadim jamadori :mdr:, u posljedne vreme noge neshto me bole, pa se bojim da nece izdrzati celu yamadori sezonu.

A zasto i ne vadit!? Sto vishe to precu da savladam tehniku a to shto mi se ne sviga mogu pokloniti nekome :smile:

I tako idem i slikam, neke ilex koji sam video pre nisam mogao da ih nagem...Na jedno mesto bio je jedan ljepi Alepo bor koji se strasno mrdao, imao je mnogo povrshinskog korenje, njega znam josh iz proshle sezone....al nisam stigo do njega i gle josh jedan takav slican, ne tako ljiep al vidim ima dosta kornje! mrdam ga, kao da je na kamenu plocu nema centralni koren....malo jace mrdam i odlepih ga uglystupid!!..shta da radim morao sam ga uzet sa sobom :question:

E sad poshto kornje ima kilometar, nisam ga nishta kratio, stavio sam ga u trening posudu, dobavshi samo pumice, shta mislite jl ima sanse da prezhivi? Da ga trzim pod senku?

Offline BONSAJ POCETNIK

Odg: Yamadori groznica, kandidati za vagenje i iskushenje
« Odgovori #1 : 17-10-2016, 19:40:29 »
Evo i kandidate...shta je za vagenje, shta nije?

Offline LONICERA

Odg: Yamadori groznica, kandidati za vagenje i iskushenje
« Odgovori #2 : 17-10-2016, 22:58:57 »
Znam kako ti je kad te trese Yamadori groznica , tako je i meni :happy:
Mislim da bi bilo čudo da ti se ovaj bor ne primi.
Ove slike dolje je teško procijeniti, svaki može biti potencijalno dobar, no ne vidi se ono što je pod zemljom, ali ja sam sigurna da ćeš ti znati dobro izabrati kako si i do sad izvadio par odličnih komada.

Offline Adrian

Odg: Yamadori groznica, kandidati za vagenje i iskushenje
« Odgovori #3 : 18-10-2016, 06:04:49 »
Ovako dugačko korijenje kod bora ti mena smisla ostaviti jer ćeš ga ionako kratiti kad tad. Duljina ostavljenog korijenja po mojem iskustvu nema veze s preživljavanjem toliko kolliko trenutna snaga i bujnost  bora koja po slici baš i nije zavidna. Halepesis je lutrija sam po sebi. Ja to kratim do bale, stavljam u moje trećine i molim se Bogu.

Offline BONSAJ POCETNIK

Odg: Yamadori groznica, kandidati za vagenje i iskushenje
« Odgovori #4 : 18-10-2016, 10:28:57 »
Ovako dugačko korijenje kod bora ti mena smisla ostaviti jer ćeš ga ionako kratiti kad tad. Duljina ostavljenog korijenja po mojem iskustvu nema veze s preživljavanjem toliko kolliko trenutna snaga i bujnost  bora koja po slici baš i nije zavidna. Halepesis je lutrija sam po sebi. Ja to kratim do bale, stavljam u moje trećine i molim se Bogu.

Ovo je prvi put da izvadim neki bor a pri tom da ne skratim nishta, obicno imaju dugi centralni koren, zato i se nadam, da ce ostat zhiv. Mislio sam da skratim korenje, al ipak ostavio...

Po logici zasto ne bi opstao?! Kod mene che imat bolje uslove! Kod nas retko pada kisha, ja bi ga zalivao cesce nego kisha? prihrannivao bih ga...On je bio isto kao u posudi, ja sam ga uzeo i posadio u drugu, nekoliko stotina metara dalje...Neznam zasto ne bi si primio? Ja mogu trening posudu odneti tamo gde ga izvadih :hihihi:

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: Yamadori groznica, kandidati za vagenje i iskushenje
« Odgovori #5 : 20-10-2016, 19:59:12 »
Ja prve godine izvadila 50-tak drvaca !  Tako da znam kakva te groznica pere ! :girl:

Samo ti vadi....od ovog viška te neće boljet glava ! ;)

Offline sanjinko

Odg: Yamadori groznica, kandidati za vagenje i iskushenje
« Odgovori #6 : 21-10-2016, 12:03:06 »
poštujem misao cijenjene kolegice Lile.ja nudim drugo razmišljanje.ok,moraš na nečemu učit,greške radit,sazrijevat,ali moj ti je savijet da za sebe vadiš samo top klasu drva,tj. kvalitetna drva.jer šta će ti se dogodit  nagomilat češ srednja,donekle dobra drva i kad se istreniraš za vadit odlična a hočeš(imaš silnu energiju po mom mišljenju)nečeš znati šta ćeš s ovima lošijima,a uzimat će ti vrijeme,novaca i svega.
to je samo moje mišljenje,da vidiš i drugu stranu medalje

Offline Marija

Odg: Yamadori groznica, kandidati za vagenje i iskushenje
« Odgovori #7 : 21-10-2016, 16:28:34 »
poštujem misao cijenjene kolegice Lile.ja nudim drugo razmišljanje.ok,moraš na nečemu učit,greške radit,sazrijevat,ali moj ti je savijet da za sebe vadiš samo top klasu drva,tj. kvalitetna drva.jer šta će ti se dogodit  nagomilat češ srednja,donekle dobra drva i kad se istreniraš za vadit odlična a hočeš(imaš silnu energiju po mom mišljenju)nečeš znati šta ćeš s ovima lošijima,a uzimat će ti vrijeme,novaca i svega.
to je samo moje mišljenje,da vidiš i drugu stranu medalje

Slažem se s uvaženim kolegom Sanjinom.
I dodajem na razmišljanje, zašto uopće vaditi slična stabla i nagomilavat materijale na taj način. Ako već moraš, izvadi jedno stablo, pa onda traži nešto drugo, nekakav drukčiji oblik ....
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Yamadori groznica, kandidati za vagenje i iskushenje
« Odgovori #8 : 22-10-2016, 16:43:53 »
I ja bih se složio s takvim razmišljanjem. Energija nije neiscrpna. da sam energiju prve dvije godine umjesto bezveznog znojenja i švrljanja po Sljemenu te kopanja vrlo loših primjeraka utrošio na ozbiljnije komade i vađenje, pa čak i uz sve početničke pogreške i veliku smrtnost, ipak bi danas moja zbirka bila mnogo kvalitetnija.
Jer energija ili mogućnosti s vremenom opadnu, ne znaš što bi s lošim drvima koje zahtjevaju rad i trud skoro jednako kao i dobra, žao ti ih baciti ili pokloniti nekome znajući da ih osuđuješ na smrt, ukratko postanu ti teret.
Po mom skromnom iskustvu bolje je iskopati dva dobra drva u sezoni neko dvadeset loših.

Offline sanjinko

Odg: Yamadori groznica, kandidati za vagenje i iskushenje
« Odgovori #9 : 23-10-2016, 20:39:51 »
joj nemoj molim te da ovo shvatiš kao pametovanje,barem ja to ne želim da bude.ja ti samo prenosim moja iskustav kad sam uživo kod Igora vidio top materijal,a moj tada nije bio na nivou.
Ono malo te bocne misao:"joj da i ja to imam".
al ako te i manje dobra drva ispunjavaju bože moj to je najbitnije,samo da čovijek uživa

Offline BONSAJ POCETNIK

Odg: Yamadori groznica, kandidati za vagenje i iskushenje
« Odgovori #10 : 30-10-2016, 15:07:24 »
Putujem...pa imam malo vremena za internet...

Sva mishlenja su dobrodoshla i primljena k znanju :dipl:
Idealno bi bilo da nalazim samo top drva koja zaista su takva! Ja sada vadim ono shto mislim da je najbolje po nesavrsenim moim kriterijuma i iz onoga sto nalazim u okolici. Pitanje je dal cu naucit stvarno sto je dobri startni materijal i dal cu tada imati volju i mogucnosti za vagene koja imam sad?
Ako smem da zaprimetim i srednja nesavrsena drva ako imaju ljepu kroshnju, nakraju ipak ce biti  dobra drva.
Znaci ako bude sve kako treba, naucicu da vadim samo odlican materijal, i lako chu se oslobodit onog materijala, koji, i ako, mi smeta iz estetskih ili prakticnih ili ekonomskih razloga.
Joj koLiko sam tvrdoglav facea

Offline BONSAJ POCETNIK

Odg: Yamadori groznica, kandidati za vagenje i iskushenje
« Odgovori #11 : 08-12-2016, 21:41:06 »
Mene poseta Hrvatske totalno mi unishtila (ili izlecila) Yamadori groznicu :smile:

Do sad nishto od jamadorija, samo jednu zeleniku sam odbelezio za vagenje, i ona nije ko zna shta.

Bio sam pored more za Trshlje, ima ih prepuno, neki su interesantni al od nijedne nije mi stao dah, onako prosecno dobre. Al teren je dobar i ovih dana icicu opet.

Jl trshlje mogu da se vade? Jurica mi je reko da ih vadi pre prolece a ne sad, ja sam ga poslusao prosle godine i skoro sve trshle su se primile. Rekoh da probam da izvadim sad neku ako nagem? 

Offline Marija

Odg: Yamadori groznica, kandidati za vagenje i iskushenje
« Odgovori #12 : 09-12-2016, 09:32:53 »
Jurica i mi nismo u istoj klimatskoj zoni, pa ne vrijede ista pravila. "Kontinentalci" radi mrazova vade nakon najhladnijeg dijela godine, pred proljeće.
Mi ovdje vadimo od 11- 4 mjeseca jer su zime blage. Ti si u još toplijoj klimi od nas, znači možeš kao i mi.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: Yamadori groznica, kandidati za vagenje i iskushenje
« Odgovori #13 : 09-12-2016, 09:33:34 »
*
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline jurica

Odg: Yamadori groznica, kandidati za vagenje i iskushenje
« Odgovori #14 : 10-12-2016, 21:23:20 »

Jl trshlje mogu da se vade? Jurica mi je reko da ih vadi pre prolece a ne sad, ja sam ga poslusao prosle godine i skoro sve trshle su se primile. Rekoh da probam da izvadim sad neku ako nagem? 
Bez obzira ko ti je rekao kako šta da radiš , zašto mijenjat nešto što ti funkcionira kako treba ?
Kod Bonsaia nema žurbe , jedna od najbitnijih stvari kod njega je strpljenje.