Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Acer buergerianum- presagivanje  (Posjeta: 7060 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline BONSAJ POCETNIK

Acer buergerianum- presagivanje
« : 11-01-2017, 18:47:01 »
Jl mogu sad da presadim moj shohin javorcic, prosle godine nisam uspeo, razlistao mi je. il da cekam jos malo?

Offline jurica

Odg: Acer buergerianum- presagivanje
« Odgovori #1 : 11-01-2017, 19:57:38 »
Sačekaj , nije još vrijeme za to. Pa juče je bilo snijega kod tebe!

Offline jurica

Odg: Acer buergerianum- presagivanje
« Odgovori #2 : 11-01-2017, 20:03:25 »
A što se tiče posude moj izbor bi ipak bio malo drukčiji u odnosu na tebe.
Ja bi ga stavio u ovalu , glaziranu i pliću od ove što ti pokazuješ.

Offline BONSAJ POCETNIK

Odg: Acer buergerianum- presagivanje
« Odgovori #3 : 11-01-2017, 21:26:20 »
imam ovu jos, plicu. imam i takvu kako ti predlazes al nije pravljena za bonsaj, nego obicna keramika za ukras, shto kupuju turisti  :question: sutra cu poslikati

Offline BONSAJ POCETNIK

Odg: Acer buergerianum- presagivanje
« Odgovori #4 : 12-01-2017, 09:30:57 »
Nisu ovalne vec kruzne. u kojoj je najbolje presadit? i koje boje ako bude kruzna  posuda?
Mozda negde u Veljaci bice presagivanje?...

kod nas vec snega nema))

Offline Helio

Odg: Acer buergerianum- presagivanje
« Odgovori #5 : 12-01-2017, 13:32:24 »
Ma zlatno je pravilo presadjivat u vrijeme mirovanja ili kraj zime,početak proljeća (kad god to bilo i kako kod koga). Ali ima jedna specifičost za acere , za kraće internodije i razvoj sekundarnih i tercijarnih grana najbolje ga je presadjivat kad krenu pupovi,malo  češ ga usporit,ali on to ne bi trebao ni osjetit. Ti kratki internodiji su posebno bitni kod takvih malih drva.

Offline BONSAJ POCETNIK

Odg: Acer buergerianum- presagivanje
« Odgovori #6 : 12-01-2017, 14:58:42 »
Ma zlatno je pravilo presadjivat u vrijeme mirovanja ili kraj zime,početak proljeća (kad god to bilo i kako kod koga). Ali ima jedna specifičost za acere , za kraće internodije i razvoj sekundarnih i tercijarnih grana najbolje ga je presadjivat kad krenu pupovi,malo  češ ga usporit,ali on to ne bi trebao ni osjetit. Ti kratki internodiji su posebno bitni kod takvih malih drva.

Drvo je kod mene vec treca sezona. Prodavac me savetovao da ga presadim prosle godine al sam ja zakasnio. Korencici vec se naziru na rupice na dno posude.
 Ove godine negde krajem avgusta pocelo je lisce kao da mu se sushi, pola zeleno pola kafejavo, nakraju sam mu ja skinuo sve pre vremena. Neznam dal je bilo zato sto ga nisam presadio ili zbog vrucine ili zbog neceg treceg. inace drvo je izgledalo zdravo i jos uvek tako izgleda.

Isto je bilo i sa mansinom bukvu. Ja volim javore mnogo, al se mislim da ovde ove listopadne vrste ne osecaju se bas dobro. pogotovo  ljetom.

Offline jurica

Odg: Acer buergerianum- presagivanje
« Odgovori #7 : 12-01-2017, 18:51:19 »
imam ovu jos, plicu.
Može ako stane , ako nađeš do drugog presađivanja nešto što mu više odgovara lako ćeš zamijeniti.

Drvo je kod mene vec treca sezona. Prodavac me savetovao da ga presadim prosle godine al sam ja zakasnio. Korencici vec se naziru na rupice na dno posude.
 Ove godine negde krajem avgusta pocelo je lisce kao da mu se sushi, pola zeleno pola kafejavo, nakraju sam mu ja skinuo sve pre vremena. Neznam dal je bilo zato sto ga nisam presadio ili zbog vrucine ili zbog neceg treceg. inace drvo je izgledalo zdravo i jos uvek tako izgleda.

Isto je bilo i sa mansinom bukvu. Ja volim javore mnogo, al se mislim da ovde ove listopadne vrste ne osecaju se bas dobro. pogotovo  ljetom.
Mislim da mu klima ne bi trebala toliko smetati , nađi mu bolje mjesto di ćeš ga držati , da tijekom dana ima i hladovine. Pogotovo nakon što ga presadiš u manju posudu , trebat će puno više paziti na vlažnost supstrata da ga ne bi manjak vode ubio. i Kao što ti savjetuje Helio nemoj žuriti sa presađivanjem ,već prati drvo i kad vidiš da počnu bubriti pupovi gledaj ga presaditi. Na kraju krajeva W.P. svoje Javore presađuje u punoj vegetaciji i još su živi.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Acer buergerianum- presagivanje
« Odgovori #8 : 12-01-2017, 22:44:59 »
Moje mišljenje.Estetski bi bila bolja plića posuda,ali s obzirom na klimu gdje živiš i topline ljeti preporućio bih dublju.Male plitke posude treba ljeti kontrolirati i nekoliko puta na dan.Ovako je sigurnije za tebe,a ionako još nejde na izložbu.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline BONSAJ POCETNIK

Odg: Acer buergerianum- presagivanje
« Odgovori #9 : 13-01-2017, 08:49:27 »
Hvala svima. imam jos malo vremena, da razmislim u koju posudu cu da ga presadim, a mozda i nece sam uci u onu plicu, jer kad stavim jedan sloj sitnog supstrata, malo ostaje za samo drvo))

Imam jos nekoliko pitanja u vezi ovim:

1. Negde sam citao, da pri presagivanju sece se 1/3 korenove bale? ja mislim da je glavno da ima puno one sitne zilice a da nije vazno kolko si skratio.

2. Posle presagivanje zdravog drvece, ono se tretira isto kao ostala zdrava drveca. Pitanje mi je oko prihranjivannjem? Daje mu se punu dozu prihrane ili je na poseban rezim?

3.Da se nadohnadim na ovo drugo pitanje. Jednu proslogodishnu trshlju koju ove godine sam prebacio u bonsaj posudu, jl se i ona prihranjuje kao sve ostala zdrava stabla?

Znaci jedno je kad presadis zdravo drvo a drugo kad presadis drvo posle prve sezone kolekcioniranja iz prirode. Pitam jer sve ovo cu da radim po prvi put. Hvala

Offline Helio

Odg: Acer buergerianum- presagivanje
« Odgovori #10 : 13-01-2017, 11:39:51 »
Kod acera možeš skinut dosta bez straha, ali trebaš vodit računa o onom korijenju koje će ti biti nebari
deblje kratiš više od tankih tako da to tanje korjenje "stigne" ono deblje.Kod svake presadnje samo gledaš da razvijaš ujednačen nebari.

I ne treba ti prehranjivat u početku, ne zato što se ne smije nego da imaš kraće internodije.

A to da se svježe presadjena drva ne prehranjuju je po meni mit.

Offline jurica

Odg: Acer buergerianum- presagivanje
« Odgovori #11 : 13-01-2017, 14:12:24 »
Jedno je kad drvo vadiš iz prirode a drugo je kad ga presađuješ. Nakon presadnje ja svoja drva prihranjujen isto kao i ona koja nisam presađivao.

Offline Andrija Zokić

Odg: Acer buergerianum- presagivanje
« Odgovori #12 : 13-01-2017, 15:04:32 »
1. Negde sam citao, da pri presagivanju sece se 1/3 korenove bale? ja mislim da je glavno da ima puno one sitne zilice a da nije vazno kolko si skratio.

Stablo se presađuje uglavnom ili iz hortikulturnih ili estetskih razloga. Ako je iz hortikulturnih onda je uglavnom zato jer je stablo toliko popunilo posudu žilama da voda uopće više ne može proticati pri zalijevanju. Prije toga nema potrebe za presađivanjem. Tada se skida korijenje i zadržava otprilike 1/3, kod javora može biti i drastičnije.
Ako je presađivanje iz estetskih razloga (prebacivanje iz kašete u keramičku posudu, promjena keramičke posude zbog druge boje ili oblika, pomicanje stabla u posudi u drugu poziciju i sl.) onda se korijenje može uopće i ne dirati.
andbonsai.com ~ andbonsai studio