Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: U kom smjeru dalje? Vrijeme je za odluku - Hrast  (Posjeta: 19249 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Helio

Odg: U kom smjeru dalje? Vrijeme je za odluku - Hrast
« Odgovori #15 : 18-01-2017, 13:26:21 »
Ja bi ovo ostavio malo drila i to bi bila stražnja strana. Istina da je na drugoj strani nebari malo
lošiji, ali ja bi iz ovih grana gradio cijelu krošnju I to uzeo kao prednu stranu I onako se u tim estetskim kompozicijama krošnj nastoji vratit u istu okomicu sa točkom di stablo izlazi iz zemlje.

Offline Helio

Odg: U kom smjeru dalje? Vrijeme je za odluku - Hrast
« Odgovori #16 : 18-01-2017, 15:15:02 »
Ma znao sam da sam to negdi vidio, a i predlaga sam već, kad si prvi put pokazivao ovo drvo.


Offline StariHrast

Odg: U kom smjeru dalje? Vrijeme je za odluku - Hrast
« Odgovori #17 : 18-01-2017, 17:40:13 »
Da se radi o mome drvetu, ja bih ga ovako obradio.
donju lijevu granu bih spustio uz deblo da drvo ima prirodnu liniju i bude kompaktno, a od srednje lijeve grane bih radio vrh drveta. Ostavio bih i jednu i dvije grane sa straznje strane da se ravijaju i ojačaju radi trodimenzionalnosti
Jin je poželjan, po želji vlasnika. po mogučnosti da da dodatni pokret i balans krošnji.


Offline SamuraiSA

Odg: U kom smjeru dalje? Vrijeme je za odluku - Hrast
« Odgovori #18 : 19-01-2017, 15:34:11 »
Hvala svima na prijedlozima.

Ja sam i dalje "zakačen" na semi-cascade opciju. Ali činjenice su sljedeće:
1. prednja "desna" grana će biti vrlo riskantna za savijanje u poziciju kaskade, na granici ne izvodivosti.
2. Lijeve pozadinske grane koje bi trebalo da tvore krošnju je moguće saviti u pravi položaj - jednostavno. S tim da rastu iz (trenutne) pozadine debla.
3. Vrijeme potrebno da grane "urastu" u nove pozicije (posebno donja kaskada) - sigurno preko 5 godina.

"Strpljenje je vrlina"

 :zabezeknut:

Offline Adrian

Odg: U kom smjeru dalje? Vrijeme je za odluku - Hrast
« Odgovori #19 : 19-01-2017, 18:04:44 »
Grane ti kod hrasta zadrže novu poziciju već nakon jedne sezone rasta. Savijao sam i one od 2 cm promjera i naredne godine su zadržale novi položaj. No da ti nekaj ne pukne, moreš polako staviti zatege i postepeno zatezati svakih 2 tjedna po malo. Kad ih dovedeš otprilike u neki položaj onda orafijaj i ožicaj jakom žicom u konačni položaj. To sve možeš od sad do kraja godine.

Offline zen

Odg: U kom smjeru dalje? Vrijeme je za odluku - Hrast
« Odgovori #20 : 19-01-2017, 18:42:05 »
Po meni drvo najbolje izgleda u prirodnom stilu bez pretjeranih tehnika savijanja koje će na kraju pretvoriti drvu u nešto neprirodno i pomalo plastično. Ukalupiti će prirodu u konfekciju što ovo drvo definitivno nije. 
Samo drvo, molim da me se ne shvati krivo, nije idealan starter za bonsai. Malo me bode u oči dio debla koji se ne sužava već je veliki dio bez zanilmljivog muvinga i sužavanja te će se teško napraviti interesantna fokusna točka.
Da je moje drvo, što nije, prvo bi presadio u bolju posudu i obradio korijen, te nakon oporavka orezivao tako da dobijem više back budinga, više snage i fokusirao bi se na kraće internodije jer koliko vidim iz priložene slike da su grane otišle predaleko i trebat će se pomučiti oko dobivanja zelene mase bliže samog debla. U svakom slučaju uz puno truda i rada moglo bi ispasti zanimljivo drvce :)
Ono što bi još napravio batrljke od odrezanog debla bi probao izdrilati te ih uklopio u sam dizajn.
Napominjem da je to moje viđenje ovog drveta zasnovano na priloženoj fotografiji.

Offline Adrian

Odg: U kom smjeru dalje? Vrijeme je za odluku - Hrast
« Odgovori #21 : 20-01-2017, 06:39:14 »

Da je moje drvo, što nije, prvo bi presadio ...

.. u ilovicu na 2 - 3 vegetacije da se ojačaju nove grane i obavi glavno oblikovanje, al .... nije ni moje...

Offline Marija

Odg: U kom smjeru dalje? Vrijeme je za odluku - Hrast
« Odgovori #22 : 20-01-2017, 21:49:23 »
Ne može se iz jedne slike skužit kako stablo izgleda i predložit ti išta ozbiljno da napraviš....
A ima istine i u ovome što Zen kaže, krošnja je prerasla, trebaš to skratit i zgusnut je. Posebna je priča što je s korijenjem. Ako diraš krošnju ne smiješ korijenje i obratno.

Nisam sigurna da je to dobar materijal.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline drigi

Odg: U kom smjeru dalje? Vrijeme je za odluku - Hrast
« Odgovori #23 : 21-01-2017, 09:46:57 »
Hrast je veoma zeznut kod vraćanja povratnih pupova ili skraćivanja grana da bi se krošnja zgusnula,da je u pitanju grab,bukva,klen,bilo bi veoma lakše,ali bar ja imam negativna iskustva sa hrastom oko toga,plus što su mu grane krte i pucaju kao staklo kod malo većeg zatezanja žicom,pozzz

Offline alexhor

Odg: U kom smjeru dalje? Vrijeme je za odluku - Hrast
« Odgovori #24 : 21-01-2017, 21:43:36 »
Evo SamuraiSa, dobio si nekoliko vrijednih vizija ljudi koji ne posjeduju ovo drvo, nemaju točnu percepciju jer vide samo fotku ,a to nije pravi doživljaj, i nastoje biti objektivni najviše što mogu. Ali svatko ima svoj put kako bi napravio. Ja volim reći - vrlo pažljivo pročitaj sve što ti je rečeno, i onda na kraju napravi po svome. U svakom slučaju ovo "po svome" će u neku ruku biti pod utjecajem svih prijedloga koje si pročitao. Ti odlučuješ, tvoje je drvo, ti ćeš uspjeti ili nećeš. Ako uspiješ, odlično, to ti od srca želim, a ako ne uspiješ, gledaj to pozitivne strane, iz neuspjeha se nauči više nego iz uspjeha. U svakom slučaju, veselim se vidjeti kako će ovo napredovati u narednim godinama.  :great:

Offline sanjinko

Odg: U kom smjeru dalje? Vrijeme je za odluku - Hrast
« Odgovori #25 : 22-01-2017, 10:26:24 »
Bravo Alex odlican odgovor i sve potpisujem.Ako ti je koji odgovor bio brutalan,neugodan,shvati to kao uslugu jer i ja sam dobio iste takve komentare koji su me usmijerili u pravom smijeru.meni se materijal svidja,al s obzirom da je hrast bit ce borbe s njime,al neodustaj,jer bonsai umijetnost je umijetnost strpljenja,pedantnosti,hladne glave.

Offline alexhor

Odg: U kom smjeru dalje? Vrijeme je za odluku - Hrast
« Odgovori #26 : 22-01-2017, 13:29:15 »
Bravo Alex odlican odgovor i sve potpisujem.Ako ti je koji odgovor bio brutalan,neugodan,shvati to kao uslugu jer i ja sam dobio iste takve komentare koji su me usmijerili u pravom smijeru.meni se materijal svidja,al s obzirom da je hrast bit ce borbe s njime,al neodustaj,jer bonsai umijetnost je umijetnost strpljenja,pedantnosti,hladne glave.

Ono što možda doživiš kao brutalno je zapravo tek istinito ali često bez celofana, za zamatanje ti iskusniji nemaju previše vremena. Zato je ovaj forum koristan. Hvala komentatorima...

Offline SamuraiSA

Odg: U kom smjeru dalje? Vrijeme je za odluku - Hrast
« Odgovori #27 : 26-01-2017, 09:52:31 »
Hvala svima na odgovorima, komentarima, prijedlozima ..

Iz diskusije sam shvatio koliko je moguće različito percipirati materijal, kada se prezentira samo jedna (da budemo iskreni) "brzopotezna" slika loše kvaliteta. Koja (da pokušam biti objektivan) ne prikazuje ni trunčicu ljepote koju drvo posjetuje u prirodi.

Masivni nebari, i pokret u 3 dimenzije se na slici ne vidi, nažalost. Zato su mi pojedini komentari apsolutno opravdani.

Alex pogledao sam tvoj video o početcima u Bonsai hobiju i mogu ti reći da sam ponovno proživio sve svoje peripetije vezano za ovaj hobi u proteklih, sad već 7 godina. Dakle odličan video!
Komentar također na mjestu, svi prijedlozi daju određeni smjer - a finalni smjer utvrđuje sam "umjetnik" / vlasnik - koji ima najbolje viđenje, koliko god ono subjektivno bilo.



Offline SamuraiSA

Odg: U kom smjeru dalje? Vrijeme je za odluku - Hrast
« Odgovori #28 : 26-01-2017, 10:12:09 »
Konkretno oko dizajna drveta:

1. Savijanje grana u hrasta - već sam testirao fleksibilnost grana i vrlo je dobra. Finalna pozicija se može postići iz drugog puta.

2. Po meni drvo najbolje izgleda u prirodnom stilu bez pretjeranih tehnika savijanja koje će na kraju pretvoriti drvu u
 nešto neprirodno i pomalo plastično. Ukalupiti će prirodu u konfekciju što ovo drvo definitivno nije.
   Ovo je čisto subjektivna odluka, i u potpunosti se slažem. Neki umjetnici ne žele da koriste žicu u kreiranju drva, jednostavno
   smatraju da je neprirodna. Ja je koristim.

3. "Malo me bode u oči dio debla koji se ne sužava već je veliki dio bez zanilmljivog muvinga i sužavanja te će se teško napraviti interesantna fokusna točka. "
   Nažalost "moving" se ne vidi na slici - a vrlo je izražajan.

4. prvo bi presadio u bolju posudu i obradio korijen.
   Ja bih najrađe presadio svoj hrast u adekvatnu bonsai posudu, ali to trenutno nije opcija. Da, jasno se vidi da je posađen u
   lavor :), i naravno da izgleda užasno u lavoru - ali oči umjetnika ignorišu lavor i vide potencijal za budućnost.
   Presađivanje tek naredne sezone, rano je za novo uznemiravanje korijena.

5. Zgušnjavanje grošnje - da definitivno. radit ću na tome! Trenutno već imam zatvorene pupove po svim vrhovima grana.
Smijem li ih skratiti do proljeća?



Offline Marija

Odg: U kom smjeru dalje? Vrijeme je za odluku - Hrast
« Odgovori #29 : 26-01-2017, 11:56:48 »

2. Po meni drvo najbolje izgleda u prirodnom stilu bez pretjeranih tehnika savijanja koje će na kraju pretvoriti drvu u
 nešto neprirodno i pomalo plastično. Ukalupiti će prirodu u konfekciju što ovo drvo definitivno nije.
   Ovo je čisto subjektivna odluka, i u potpunosti se slažem. Neki umjetnici ne žele da koriste žicu u kreiranju drva, jednostavno
   smatraju da je neprirodna. Ja je koristim.


Stablo se može oblikovati u tzv. prirodnom stilu koristeći žicu i da to izgleda dobro. Treba znati pozicionirati grane a da se ne naprave špageti.  :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai