Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Drvo iz sume u plitku teglu  (Posjeta: 40932 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Drvo iz sume u plitku teglu
« Odgovori #60 : 16-03-2017, 09:43:47 »
Imate vi u Makedoniji po kršu i kamenju idealnog materijala,samo se treba pomućiti i pronaći ga.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Marija

Odg: Drvo iz sume u plitku teglu
« Odgovori #61 : 16-03-2017, 13:35:14 »
Pokušaj naći bolji materijal, to su mladice kojima nedostaje starosti i karaktera za bonsai.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline IGOR MK

Odg: Drvo iz sume u plitku teglu
« Odgovori #62 : 16-03-2017, 14:10:16 »
Slazem se..... I ja isto mislim da mogu bolje... Takodje prvo sam pronaso i zasadio taj materijal a zatim pronasao ovaj forum, i bogami tokom nedelje sam puno toga procitao....Pre toga nigde nije bilo ovako puno infarmacija na jednom mjestu. Tokom nedelje sam isto pronaso neku strucnu literaturu koje drvo kakvog je izgleda,izgled kore,forme i oblici listova i slicnog jer na forumu oko toga nema gotovo nista... ili ga ja nisam pronaso. Kako god,pocetnicima je vrlo bitan vas komentar i zahvaljujem na tome...

Pozdrav i cujemo se ponedeljkom kad posaljem fotke sa novog materijala

Offline mansa12

Odg: Drvo iz sume u plitku teglu
« Odgovori #63 : 16-03-2017, 21:05:59 »
Dobrodošao na forum Igore, ovo je pravo mesto za učenje. Kao prvo pročitaj teme o substratima (http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=705.0 i http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=1553.0) i temu o prihrani http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=72.0

Sve od ovoga takodje planiram da presadim za koji dan u pravilni supstrat, jer tek sutra treba da dobijem zeolit i sitan pesak 3-6mm. zhvaljujuci Saskovih informacija
Ono što sam ti rekao o zeolitu i pesku je samo rešenje dok ne nađeš nešto bolje, da ti ne propadne sezona. Bitno je da napraviš prozračan substrat. Ako se opet organizira neka zajednična naračka ekspandirane gline možeš da se priključiš.
Ono što si sakupio je tipičan početnički materijal, ništa lošiji od onog što su mnogi među nama sakupljali kad su startovali. I potrudi se da ono što sakupiš ima što više korena da ima više šansi da se primi.

Offline IGOR MK

Odg: Drvo iz sume u plitku teglu
« Odgovori #64 : 23-03-2017, 18:51:55 »
Pozdrav svima

Hteo bih da cujem sta mislite oko mog novog materijala za presadjivanje. Mislim da sam  ovog puta puno bolje izabrao.Siguran sam da je jedan od ovih grab, a za ostala dva poima nemam sta su.....

Unapred hvala

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Drvo iz sume u plitku teglu
« Odgovori #65 : 23-03-2017, 20:43:10 »
Sve ti ima jako malo korjenja i izgleda kao da si čupao iz zemlje.Prva dva neznam dali će ti se primiti.Drugi sigurno ne.Treće drvce mi se čini da je poljski javor-Acer Campestre.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline mansa12

Odg: Drvo iz sume u plitku teglu
« Odgovori #66 : 23-03-2017, 22:22:39 »
Potrudi se da sačuvaš što više sitno korenje i da to bude što bliže do stebla. Nije dobro da stablo ima korenje samo sa jedne strane. Drva koja si sad našao su puno bolja od onih što si prije izvadio ali kako Radovan kaže nemaju baš dobru šansu da prežive. Ja pre nego što otkopam drvo, prvo proveravam dali glavno korenje se širi na više strana i dali ima sitnog korenja, ako nema ne vadim. Imaš još vremena da pronađeš bolji materijal.

Offline IGOR MK

Odg: Drvo iz sume u plitku teglu
« Odgovori #67 : 23-03-2017, 23:41:19 »
Svakako planiram da pronadjem jos materijala.Dobro je da u blizini mog kraja je puno kamenjara i materijala ima kolko hoces... E sad ja se uvek iznenadim kad pocnem da kopam koliko toga ima ispod zemlje, i tek kad otkopam skoro sve ondah mogu da vidim dali ima sitnog korenja.....Osim toga, drvece ne cupam iz zemlju rucno jer je to i nemoguce,ali zato vodim rat sa njime jer nemam taj cajkomlat, pa mlatim i bijem zemlju i kamenje sa motikom, heblom, stemajzom,kopacem i mislim da je to najtezi poso za pocetnike. :zabezeknut:
I jos jedno pitanje. Kad kazete supstrat, dali se pod toga podrazumeva celokupna mjesavina za sadnju drveca ili je supstrat samo dodatak u takoreci pjesku il zemlji. Procitao sam negde da je supstrat hemija za bolji razvoj biljkama.
I jeli bjeli treset, najobicnije bjelo sitno kamenje.Znaci li TRESET pjesak ili zemlja  :zbunjen:

Offline Andrija Zokić

Odg: Drvo iz sume u plitku teglu
« Odgovori #68 : 24-03-2017, 12:09:11 »
Supstrat je mješavina u koju se sadi biljka. Ako si u bonsai hobiju ovo je obavezno za uzgoj zdravog stabla. Posaditi bonsai u običnu zemlju (vrtna zemlja, humus, zemlja iz šume...) je pogrešno i dugoročno gledajući imat ćeš mnogo problema sa takvom sadnjom. Osnova supstrata za Bonsai je nekakav porozni šljunak (ekspandirana glina, vulkanski šljunak....) u koji možeš dodati bijeli treset ili kokosova vlakna, omjer ovisi o vrsti i fazi uzgoja. Bijeli treset je raspadnuta spagnum mahovina, i bolje je ako je grublji. Potraži malo po netu o hidroponskom uzgoju.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: Drvo iz sume u plitku teglu
« Odgovori #69 : 24-03-2017, 14:21:58 »
Ovdje ima dosta materijala za čitanje početnicima, a tu je i tekst o substratima http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=892.0
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline IGOR MK

Odg: Drvo iz sume u plitku teglu
« Odgovori #70 : 24-03-2017, 15:25:43 »
hvala svima

Offline IGOR MK

Odg: Drvo iz sume u plitku teglu
« Odgovori #71 : 05-04-2017, 21:42:36 »
Pozdrav svima
Jos sam tu, i jos uvek cupam drvece... Normalno da ne mogu da pronadjem dobar yamadori i nije mi svejedno , ali zelja me ne napusta. Danas sam posadio jos jedan novi primerak. Znam da nije bas kako treba da bude ali bar ovaj put ima dosta vise korenje nego dosadasnjih drveca..
E sad, zanima me kad bi ovo bio neki dobar primerak, kad bi se primio i fino pustio korenje,recimo kad bi sve bilo u redu sa njim. Kolko bi mu otprilike trebalo vremena da od pupke narasnu grane debeline otprilike 1cm. 5-6god ili mozda jace od 10?!?
Nadam se da pitanje nije glupo

Offline IGOR MK

Odg: Drvo iz sume u plitku teglu
« Odgovori #72 : 05-04-2017, 21:50:16 »
A da. Zaboravio sam da dodam da ste u temi POCETNICI PITAJU propustili da navedete, da je moguce da nekog pocetnika pojede zmija il neka druga zivotinja :lol: :lol:

Offline Andrija Zokić

Odg: Drvo iz sume u plitku teglu
« Odgovori #73 : 05-04-2017, 22:25:29 »
Kolko bi mu otprilike trebalo vremena da od pupke narasnu grane debeline otprilike 1cm. 5-6god ili mozda jace od 10?!?

Ovisi o vrsti i zdravlju biljke. Moguće je da u 5-6 godina odeblja 1cm pa i više u idealnim uvjetima.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Adrian

Odg: Drvo iz sume u plitku teglu
« Odgovori #74 : 06-04-2017, 06:34:39 »
A da. Zaboravio sam da dodam da ste u temi POCETNICI PITAJU propustili da navedete, da je moguce da nekog pocetnika pojede zmija il neka druga zivotinja :lol: :lol:
Vrlo lako! Na to stalno pazimo.