Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Yamadori iz granitnih ili karbonatnih stijena?  (Posjeta: 33540 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Helio

Yamadori iz granitnih ili karbonatnih stijena?
« : 20-03-2017, 22:08:07 »
Je, čitao sam Somina forever temu,ali sam isto jednom naletio na članak o vadjenju juniperusa i tamo su bile spomenute neke "tajne" uspjeha. Treba ih vadit iz granitnih stijena nikako iz karbonatnih (0% uspjeha)
naravno pretpostavka je da imaju neki džep zemlje. Ostaviti originalno tlo i sadit u supstrat od 1-2 mm.
Vremenski prozor je isto uzak,sami početak vegetacije. Pa ono ako ste voljni pokušat.
Nadam se da sad Marija neće  :P90: :diablo:

Offline Andrija Zokić

Yamadori iz granitnih ili karbonatnih stijena?
« Odgovori #1 : 20-03-2017, 23:15:51 »
Treba ih vadit iz granitnih stijena nikako iz karbonatnih (0% uspjeha) naravno pretpostavka je da imaju neki džep zemlje.

Da ... zato je i želimo margotirat. :)
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Yamadori iz granitnih ili karbonatnih stijena?
« Odgovori #2 : 21-03-2017, 08:41:48 »
Je, čitao sam Somina forever temu,ali sam isto jednom naletio na članak o vadjenju juniperusa i tamo su bile spomenute neke "tajne" uspjeha. Treba ih vadit iz granitnih stijena nikako iz karbonatnih (0% uspjeha)
naravno pretpostavka je da imaju neki džep zemlje. Ostaviti originalno tlo i sadit u supstrat od 1-2 mm.
Vremenski prozor je isto uzak,sami početak vegetacije. Pa ono ako ste voljni pokušat.
Nadam se da sad Marija neće  :P90: :diablo:

Somina forever temu ne ulazim da se neutješno ne rasplačem  face

Jedno je teorija a drugo praksa. Tren je bio škrapovit i minimalno korijenja, pa smo platili danak  :frown:

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline jurica

Yamadori iz granitnih ili karbonatnih stijena?
« Odgovori #3 : 21-03-2017, 11:58:26 »
Je, čitao sam Somina forever temu,ali sam isto jednom naletio na članak o vadjenju juniperusa i tamo su bile spomenute neke "tajne" uspjeha. Treba ih vadit iz granitnih stijena nikako iz karbonatnih (0% uspjeha)


Po toj teoriji Hrvatska je skoro totalno aut. Mi smo , bar ovaj obalni dio skoro 100% vapnenac izuzmimo otok Jabuka. A opet dečki vade lude juniperus Sabine i imaju odličan uspjeh. Po meni ta teorija ne pije vodu!

Offline Andrija Zokić

Yamadori iz granitnih ili karbonatnih stijena?
« Odgovori #4 : 21-03-2017, 12:39:10 »
Je, čitao sam Somina forever temu,ali sam isto jednom naletio na članak o vadjenju juniperusa i tamo su bile spomenute neke "tajne" uspjeha. Treba ih vadit iz granitnih stijena nikako iz karbonatnih (0% uspjeha)


Po toj teoriji Hrvatska je skoro totalno aut. Mi smo , bar ovaj obalni dio skoro 100% vapnenac izuzmimo otok Jabuka. A opet dečki vade lude juniperus Sabine i imaju odličan uspjeh. Po meni ta teorija ne pije vodu!


Naravno da ne pije. Moguće da ta teorija dolazi samo od toga što su u granitnim stijenama češći prirodni džepovi u kojima rastu četinari. Da povučem paralelu, vjerojatno zato češće treba pribjegavati metodi margotiranja za juniperuse koji rastu u karbonatnim stijenama. Džepovi trebaju imati minimalno pukotina u koje se korijenje može provući a  karbonatne stijene su mekše i više obiluju takvim pukotinama.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline StariHrast

Yamadori iz granitnih ili karbonatnih stijena?
« Odgovori #5 : 21-03-2017, 16:15:59 »
Sve sto znate o juniperusima, pada u vodu!ovo su sve filozofije, ali juniperuse je zapravo vrlo lako zakorijeniti

Offline Helio

Yamadori iz granitnih ili karbonatnih stijena?
« Odgovori #6 : 21-03-2017, 17:07:47 »
Ma nemam ja nikakvu teoriju samo prenosim šta sam pročitao,mislim da je to bio članak sa onim
švicarcem  Thiel ili tako nešto i radilo se o J.communisu (divlji) i sličnim takvim mislim da je bio i juniper sa Kanara kao problematičnim za bonsai
Mislim da Sabina ne spada u tu kategoriju.
@StariHrast - Oxycedrus,Phoenicia,Communis nisu baš česti bonsai,zašto?

Offline Marija

Yamadori iz granitnih ili karbonatnih stijena?
« Odgovori #7 : 21-03-2017, 18:45:32 »
Sve sto znate o juniperusima, pada u vodu!ovo su sve filozofije, ali juniperuse je zapravo vrlo lako zakorijeniti

Nakon fijaska sa izvađenim primjercima, na zakorijenili  smo testno jednu sominu, raskopali smo je cijelu i margotirali 5 žila iz nebarija, sve zatrpali i pokrili kamenjem i nakon par godina ništa. Našli smo je veselu i zelenu, vjerovatno je neka centralna žila ostala nezakorijenjena ili je premostila nekako ...
A trebalo je samo fino margotirat preko cijelog debla i ne izvodit .....  :loco:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline StariHrast

Yamadori iz granitnih ili karbonatnih stijena?
« Odgovori #8 : 21-03-2017, 18:52:31 »
Mozda zato sto nema prvoklasnog materija  :question: od comunisa nisam nasao bas neki prvoklasni materijal, od nane takodjer, sve koje sam nasao su dugi puzavci. Za oksicedrzse nemam iskustva, ali phoenica bi po meni mogla biti veoma dobar materijal, cak bolji od sabine. A vidim da talijani dosta rade s njom. Po meni su juniperusi puno izdrzljiviji od borova, mnogo se lakse zakorijenjuju i mogu podnjeti vece zahvate nego borovi. Naravno sve ovisi o snazi biljke u trenutku rada. Pogledaj malo juniperuse koji se uzgajaju u rasadnicima. Veoma ih je lako uzgojiti, razmnoziti, i odrzavati. A kolektiranje po stjenama, skarpama i ostalim tlima... Mogu samo reci da na pregledanih 1000 juniperusa nadje se 10 vrhunskih materijala, a od tih 10 samo je jedam moguce iskopati da prezivi. I u tome je caka, naci toga kojeg je moguce zakorijeniti, bez da se dovede njegov zivot u pitanje  :verycool:

Offline StariHrast

Yamadori iz granitnih ili karbonatnih stijena?
« Odgovori #9 : 21-03-2017, 18:55:54 »
Marija, kljuc je u korijenovoj bali... Ili je ima ili ne nema. Ako nema puno sitnih korijena oko debla, ako je bala kompaktna i drvo se ne klima kad se protrese rukom, onda je to pun pogodak. Ako se drvo malo zaklima, onda ima centralasa i margotiranje je jedina opcija

Offline Marija

Yamadori iz granitnih ili karbonatnih stijena?
« Odgovori #10 : 21-03-2017, 19:04:21 »
Marija, kljuc je u korijenovoj bali... Ili je ima ili ne nema. Ako nema puno sitnih korijena oko debla, ako je bala kompaktna i drvo se ne klima kad se protrese rukom, onda je to pun pogodak. Ako se drvo malo zaklima, onda ima centralasa i margotiranje je jedina opcija

U kršu se ništa ne klima  :histerical:
Neka još mjesec dana, pa idemo zakorjenjivat somine  :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Yamadori iz granitnih ili karbonatnih stijena?
« Odgovori #11 : 21-03-2017, 19:07:25 »
Evo što talijani rade sa sominama .... kaže da mu je ovo korijenje koje je pustila u 3 mjeseca ...





Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline StariHrast

Yamadori iz granitnih ili karbonatnih stijena?
« Odgovori #12 : 21-03-2017, 19:28:05 »
Ili nakon 18 mjeseci cekanja :p

Offline jurica

Yamadori iz granitnih ili karbonatnih stijena?
« Odgovori #13 : 21-03-2017, 19:38:04 »
U kršu se ništa ne klima  :histerical:
Nažalost Mare ne mogu se složiti s tobom, klima se i u kršu.
A i dečki vade u kršu i bogami sa uspjehom.

Offline jurica

Yamadori iz granitnih ili karbonatnih stijena?
« Odgovori #14 : 21-03-2017, 19:44:59 »
Za oksicedrzse nemam iskustva, ali phoenica bi po meni mogla biti veoma dobar materijal, cak bolji od sabine.
Josipe , prva stvar koju moram reći je da nisam baš neki ljubitelj juniperusa. Ali ipak ono što sam do sada vidio sabine su mi puno bolje od phoenica i nadam se da ću jednu posjedovat prije ili kasnije.