Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Yamadori iz granitnih ili karbonatnih stijena?  (Posjeta: 32857 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alexhor

Odg: Yamadori iz granitnih ili karbonatnih stijena?
« Odgovori #30 : 22-03-2017, 15:05:47 »
U nekim zajednicama postoji zanimljiva navika da kad netko promaši cijelu loptu da mu se na to skrene pažnja na dobrobit svih, posebno kad je naslov teme glupost. S obzirom da sam dijelio temu krivo sam sročio naslov iz uvodnog Heliovog posta. Dakle nije "karbonatne ili vapnene" stijene, nego "granitne ili karbonatne". Ispričavam se zbog zabune, sad je to ispravljeno, ali mi je drago da je bilo zabavno.  :yupi:

Prijedlog naslova: Margotiranje juniperusa

Kad krenete o margotiranju onda se vratite na ovu originalnu temu: http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=3255.0
Ovo s kamenjem i kršom ovdje je izvađeno od tamo jer je otišlo u ovom "yamadori" smjeru.

Offline StariHrast

Odg: Yamadori iz granitnih ili karbonatnih stijena?
« Odgovori #31 : 22-03-2017, 15:50:49 »
Da ne bi doslo do zabune, hrvatska obiluje juniperusima. Ali nisu svi vrhunski bonsai materijal. U potrazi za sabinama propjesacio sam nekoliko planina, i pretrazio teren u duljini minimalno 150 kilometara. Sve je vrvilo sabinama, ali nije to bio bonsai materijal... Na jednoj maloj lokaciji nasao dobar materijal, i tu ga vadim... A ta lokacija je povrsine doslovno 1 km kvadratni... Svugdje ostalo ima mnogo sabina, ali su nikakav materijal. Isto tako je i sa foenikama. Obisao sam 50 kilometara. Terena prekrivenim foenikama, ali nisam nasao niti jedan vrhunski materijal...a teren je obecavao. Moza su andrija i marija nasli bas taj kilometar kvadratni sa vrhunskim foenicama, mozda cak i boljim od sabina koje imam

Offline Andrija Zokić

Odg: Yamadori iz granitnih ili karbonatnih stijena?
« Odgovori #32 : 22-03-2017, 16:02:16 »
Da ne bi doslo do zabune, hrvatska obiluje juniperusima. Ali nisu svi vrhunski bonsai materijal. U potrazi za sabinama propjesacio sam nekoliko planina, i pretrazio teren u duljini minimalno 150 kilometara. Sve je vrvilo sabinama, ali nije to bio bonsai materijal... Na jednoj maloj lokaciji nasao dobar materijal, i tu ga vadim... A ta lokacija je povrsine doslovno 1 km kvadratni... Svugdje ostalo ima mnogo sabina, ali su nikakav materijal. Isto tako je i sa foenikama. Obisao sam 50 kilometara. Terena prekrivenim foenikama, ali nisam nasao niti jedan vrhunski materijal...a teren je obecavao. Moza su andrija i marija nasli bas taj kilometar kvadratni sa vrhunskim foenicama, mozda cak i boljim od sabina koje imam

Ne vjerujem da su bolje ali možda nisu ni lošije :) ... uglavnom slijedi novo istraživanje jer tada uopće nismo razmišljali o margotiranju.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline jurica

Odg: Yamadori iz granitnih ili karbonatnih stijena?
« Odgovori #33 : 22-03-2017, 20:43:29 »
CaCO3. Netko kaze da je to karbonat, a netko da je to vapnenac.
Nisam cuo da na silikatu raste iti jedan juniper osim komunisa. Ispravite me ako grijesim... Btw, jeste li znali da je juniperus komunis najrasprostranjenija cetinjaca na svijetu i raste jedino na sjevernoj polutci??? Cudno da od njega ne rade bonsaije a toliko ga ima.
Raste i oxycedrus kod nas u Istri ćeš ga naći na silikatu. Zašto ne komunis i oxycedrus ja sam se totalno ohladio nakon par katastrofa. Vidio sam kod Marinka Filipovića par primjeraka komunisa u posudama dali su još živi ne znam jer je čovjek odselio na sjever pa smo i izgubili kontakt. Doduše čuo sam da su u posudama podložni nekom gljivičnom oboljenju. Kod nas ćeš naći bolje Oxycedruse ali za sada nisam imao prilike vidjet ni jednog kultiviranog kao bonsai.

Offline Marija

Odg: Yamadori iz granitnih ili karbonatnih stijena?
« Odgovori #34 : 22-03-2017, 21:25:13 »
U nekim zajednicama postoji zanimljiva navika da kad netko promaši cijelu loptu da mu se na to skrene pažnja na dobrobit svih, posebno kad je naslov teme glupost. S obzirom da sam dijelio temu krivo sam sročio naslov iz uvodnog Heliovog posta. Dakle nije "karbonatne ili vapnene" stijene, nego "granitne ili karbonatne". Ispričavam se zbog zabune, sad je to ispravljeno, ali mi je drago da je bilo zabavno.  :yupi:

Prijedlog naslova: Margotiranje juniperusa

Kad krenete o margotiranju onda se vratite na ovu originalnu temu: http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=3255.0
Ovo s kamenjem i kršom ovdje je izvađeno od tamo jer je otišlo u ovom "yamadori" smjeru.

Nesto si krivo skopcao,  cijelo vrijeme i pricamo o margotiranju juniperusa.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: Yamadori iz granitnih ili karbonatnih stijena?
« Odgovori #35 : 22-03-2017, 21:31:17 »
Da ne bi doslo do zabune, hrvatska obiluje juniperusima. Ali nisu svi vrhunski bonsai materijal. U potrazi za sabinama propjesacio sam nekoliko planina, i pretrazio teren u duljini minimalno 150 kilometara. Sve je vrvilo sabinama, ali nije to bio bonsai materijal... Na jednoj maloj lokaciji nasao dobar materijal, i tu ga vadim... A ta lokacija je povrsine doslovno 1 km kvadratni... Svugdje ostalo ima mnogo sabina, ali su nikakav materijal. Isto tako je i sa foenikama. Obisao sam 50 kilometara. Terena prekrivenim foenikama, ali nisam nasao niti jedan vrhunski materijal...a teren je obecavao. Moza su andrija i marija nasli bas taj kilometar kvadratni sa vrhunskim foenicama, mozda cak i boljim od sabina koje imam
Ziva istina.
Ali tako je za svaku vrstu, ako se ganja kvaliteta i visoki kriterij.
Za sominama smo dugo tragali i nasli smo mikro teren gdje su materijali vrhunski. Hvala na poticaju.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Bruno

Odg: Yamadori iz granitnih ili karbonatnih stijena?
« Odgovori #36 : 23-03-2017, 07:12:08 »
Mikro teren je našao Bruno i rado ga podijelio sa Marijom i Andrijom

Offline sanjinko

Odg: Yamadori iz granitnih ili karbonatnih stijena?
« Odgovori #37 : 23-03-2017, 09:16:26 »
Nemam sta komentirat jer neznam nista o Juniperusima,al Deane slike su cudo,materjal za past na guzicu,posebice druga slika.
Ajde kad ulovis vremena daj malo informacija o supstratu,vrijeme vadjenja i to

Offline alexhor

Odg: Yamadori iz granitnih ili karbonatnih stijena?
« Odgovori #38 : 23-03-2017, 15:48:30 »
Nesto si krivo skopcao,  cijelo vrijeme i pricamo o margotiranju juniperusa.

Ako i jesam, manje bitno, tema o margotiranju je započela s informacijama o samom margotiranju pa je skrenula na vađenje uz povremenu opasku da će se margotirat jer je vađenje problem itd. od tog dijela sam preselio ovamo, a iskustva oko samog margotiranja ćete staviti u onu temu koju je započeo Andrija. Tako će naši sadašnji i budući forumaši naći ono što ih zanima. Sve pet. :)

Offline Andrija Zokić

Odg: Yamadori iz granitnih ili karbonatnih stijena?
« Odgovori #39 : 05-04-2017, 09:07:30 »
Pretpostavljam da se radi o granitnim stijenama gdje su ovakve "prirodne posude" češće nego u karbonatnim stijenama.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Yamadori iz granitnih ili karbonatnih stijena?
« Odgovori #40 : 05-04-2017, 10:47:24 »
Kad nađeš ovakav primjerak ti ti je kao dobitak na lutriji.Praktički gotovo drvo i to jamadori od tko zna koliko godina.To si ti pronašao Andrija? 8)
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Andrija Zokić

Odg: Yamadori iz granitnih ili karbonatnih stijena?
« Odgovori #41 : 05-04-2017, 10:54:04 »
Ne, nego sam naletio danas na Facebooku pa se sjetio ove teme. Ovo je Amerika i oni nerijetko nailaze četinare u ovakvoj situaciji. Kod nas je puno teže naći nešto ovako zato češće treba pribjegavati margotiranju. Sa lišćarima je situacija drugačija. Izvadio sam mnogo lišćara a nikad niti jednog nisam margotirao.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline jurica

Odg: Yamadori iz granitnih ili karbonatnih stijena?
« Odgovori #42 : 05-04-2017, 14:20:06 »
Ne, nego sam naletio danas na Facebooku pa se sjetio ove teme. Ovo je Amerika i oni nerijetko nailaze četinare u ovakvoj situaciji. Kod nas je puno teže naći nešto ovako zato češće treba pribjegavati margotiranju. Sa lišćarima je situacija drugačija. Izvadio sam mnogo lišćara a nikad niti jednog nisam margotirao.
Andrija nedaju se baš svi četinari margotirati , to pali kod Juniperusa , kod Borova baš i ne a ako i ide kod nekih vrsta onda je jako dugotrajan postupak.

Offline Andrija Zokić

Odg: Yamadori iz granitnih ili karbonatnih stijena?
« Odgovori #43 : 05-04-2017, 14:31:40 »
Pitao sam se zašto se borovi rijetko margotiraju. Baš sam u Istri pitao Waltera da li se borovi rijetko margotiraju zbog sporog rasta korijena ali mi nije znao odgovoriti. U svakom slučaju ove sam fotografije stavio više zbog primjera "prirodne posude" u granitnim stijenama iz kojih je najbezbolnije vaditi četinare. Ovo su Rocky Mountain.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Yamadori iz granitnih ili karbonatnih stijena?
« Odgovori #44 : 05-04-2017, 15:53:22 »
Ne zovu ga badava i Stjenjak.To su stijene stare miljunima godina izašle iz dubine nastale podvlačenjem kontintalnih ploča Azije i Amerike.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!