Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Yamadori iz granitnih ili karbonatnih stijena?  (Posjeta: 32877 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Adrian

Odg: Yamadori iz granitnih ili karbonatnih stijena?
« Odgovori #45 : 05-04-2017, 16:35:08 »
Norveška je puna kopanja s silvestrisima, veli prijatelj koji je tamo bio.
Još nisam čuo da je neko margotirao bora, ali japanci znaju ucjijepiti korijen tako da malde borove ablaktiraju sve naokolo.

Offline Andrija Zokić

Odg: Yamadori iz granitnih ili karbonatnih stijena?
« Odgovori #46 : 05-04-2017, 17:31:35 »
Evo što sam čuo o skandinavskim Sylvestrisima. Najbolji materijali rastu u močvarnim predjelima. Krda sobova su krivci za odličan pokret debla jer gaze po njima. Takvi Sylvestrisi ne rastu u kamenim džepovima nego u sloju spagnum mahovine koja "pluta" močvarom. Centralni korijen ne može daleko jer ispod mahovine je voda tako da se svo korijenje rasporedi u tom sloju humusa i spagnuma. Za vađenje je dovoljna pila kojom se odreže krug oko bora i izvadi a efekt je sličan kao sa borom sa fotografije iz Stjenjaka. ... Tako da ni u Norveškoj margotiranje nije potrebno.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Andrija Zokić

Odg: Yamadori iz granitnih ili karbonatnih stijena?
« Odgovori #47 : 05-04-2017, 17:53:09 »
Evo primjer muga za kojeg bi bilo izvrsno da mu je korijenje na visini otprilike ispod prve krivine debla tj. da je margotiran. Ovo nije rijedak slučaj kad bi boru dobro došlo margotiranje. Koliko je to moguće na mugu i koliko bi trajalo zaista ne znam.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Andrija Zokić

Odg: Yamadori iz granitnih ili karbonatnih stijena?
« Odgovori #48 : 05-04-2017, 18:07:05 »
Još jedna fotografija bolesno dobrog bora - Pinus Flexilis iz Stjenjaka.  Ovaj lik ne raščešljava korijenje nakon vađenja ... trebao bi na obuku kod StarogHrasta  :verycool:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Adrian

Odg: Yamadori iz granitnih ili karbonatnih stijena?
« Odgovori #49 : 05-04-2017, 21:50:06 »
U Međimurju nema ni granita ni vapnenca, zato moji ne rastu ni u granitnim ni u vapnenačkim nego u PVC sanducima....