Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Problem sa grabovima  (Posjeta: 10240 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline mansa12

Problem sa grabovima
« : 07-05-2017, 22:03:57 »
Zima, koja kao da još nije završila, napravila je mnogo problema na starija drvca u mojoj kolekciji, posebno na grabovima, što me mnogo čudi. Krajem fevruara izgledalo je da nema spasa buxusima od hladnoče, temperature od -24, ali kad su došli topliji dani bukvalno su svi pozeleneli, a važe za osetlivu vrstu. Bukve su tek sada početkom Maja počeli da razlistavaju ali barem su žive. Isto je i sa brestovima, drenovima, jesene, glogove, šljiva... No ono što mi zadaje brige su grabovi, niti jedan nije razlistao. Kod tri prošlogodišna pupovi su počeli da otvaraju, a ostala drvca imaju zeleno ispod kore na granama, ali nemaju još pupove. Kod nekih ima i velikih oštečenja na granama (zbogom ramifikacijo) od hladnoče. Ne verujem više u priče da su grabovi super izdržlivi. E sad pitanje, dali još neko ima sličnih problema ili je nešto slično ranije doživeo i ima li nade za moje grabove??

Offline Adrian

Odg: Problem sa grabovima
« Odgovori #1 : 08-05-2017, 05:38:44 »
Neki od mojih običnih grabova Carp. bet. slična stvar, ali uglavnom oni koji su lani u jesen imali jaču pepelnicu. Neke grančice tek polako sad otvaraju dok su druge već puno ranije razlistale. Na jednom gdje su bile malo jače rane od žice cijeli vrh još nije krenuo, a 90 % krošnje ispod već je solidno zeleno.
S druge strane u rasadniku u ilovici na dvadesetak grabova ni jednom pupu nije se ništa dogodilo. Znači da to baš i nije posljedica zime, nego ima veze ili sa pepelnicom, ili malim ranama na kori od žicanja lani. Barem kod mene.

Offline Marija

Odg: Problem sa grabovima
« Odgovori #2 : 08-05-2017, 09:11:06 »
Zima, koja kao da još nije završila, napravila je mnogo problema na starija drvca u mojoj kolekciji, posebno na grabovima, što me mnogo čudi. Krajem fevruara izgledalo je da nema spasa buxusima od hladnoče, temperature od -24, ali kad su došli topliji dani bukvalno su svi pozeleneli, a važe za osetlivu vrstu. Bukve su tek sada početkom Maja počeli da razlistavaju ali barem su žive. Isto je i sa brestovima, drenovima, jesene, glogove, šljiva... No ono što mi zadaje brige su grabovi, niti jedan nije razlistao. Kod tri prošlogodišna pupovi su počeli da otvaraju, a ostala drvca imaju zeleno ispod kore na granama, ali nemaju još pupove. Kod nekih ima i velikih oštečenja na granama (zbogom ramifikacijo) od hladnoče. Ne verujem više u priče da su grabovi super izdržlivi. E sad pitanje, dali još neko ima sličnih problema ili je nešto slično ranije doživeo i ima li nade za moje grabove??

Nama su svi grabovi bili tih fatalnih 15 dana cjelodnevnih minusa (toliko je to ovdje trajalo) bili vani, skinuti s klupa i na zemlji, nije bilo nikakvog snijega kao izolatora i sve je prošlo OK.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Problem sa grabovima
« Odgovori #3 : 08-05-2017, 20:05:42 »
Ja imam sličan problem kao i Adrian ali samo na nekoliko drvca.Lipe,javori i ostalo su u redu.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline mansa12

Odg: Problem sa grabovima
« Odgovori #4 : 08-05-2017, 20:52:45 »
Ono što je čudno je da se isto deševa sa grabovima i kod mog prijatelja KLT. Jedan predivan prvoklasan grab koji je izvađen prošle sezone i bukvalno divljao tokom ljeta, još se nije probudio kao i moji. A gradine su nam prilično daleko jedna od druge a i moja je na malo večoj nadmorskoj visini. Nisam primetio da su drva imali problema sa  pepelnicom. Nemam ideje kako da ih tretiram, da ih ostavim na suncu, u sjeni, u plasteniku, samo voda ili i laka prihrana????

Offline mansa12

Odg: Problem sa grabovima
« Odgovori #5 : 08-05-2017, 21:09:44 »
Malo sam gledao prošlogodišne slike. Dali su to znaci pepelnice?

Offline alexhor

Odg: Problem sa grabovima
« Odgovori #6 : 08-05-2017, 21:36:32 »
Ja mislim da to nisu znakovi pepelnice. Pepelnica je, u skladu s imenom, otprilike kao fini sloj pepela ili svijetle prašine po listu.

Offline Marija

Odg: Problem sa grabovima
« Odgovori #7 : 09-05-2017, 13:32:05 »
Mi nikada nismo imali pepelnicu na orientalisima, ona više napada hrastove i dr.

Ako ti je takva situacija, pokušaj ih smjestiti u plastenik gdje je toplije, ako su živi da ih dodatno potakneš.
Inače lako se provjeri jesu li stabla živa. Skini par pupoljaka i vidi je li ostaje zelena točka. Ako jest, živi su, a može se provjeriti i noktom po kori ....
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline alexhor

Odg: Problem sa grabovima
« Odgovori #8 : 09-05-2017, 13:38:08 »
Slažem se, kod mene je  pepelnica na hrastovima i javorima standard. Na grabu je nisam nikad vidio. Imam obične betuluse i dvije ostryje

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk


Offline mansa12

Odg: Problem sa grabovima
« Odgovori #9 : 09-05-2017, 17:53:21 »
Sečam se da se i ranije pisalo po forumu da orentalisi nemaju problema sa pepelnicom. Ali ono što sam potencirao na slici je verojatno nekakva anomalija, e sad dali je bolest ili reakcija na nešto što sam loše odradio to neznam. I dali to može da uzrukuje da se drva kasnije probude... Inače kad se zagrebe kora noktom i to na gornjim granama drveta ispod je zdrava zelena boja. Isto se dešava i sa primercima koja su u plasteniku i sa onima koja su napolju, i to je to što me čudi. Jedina dva koja se bude su celo vreme napolju. Demonska posla  :idiot:

Offline Adrian

Odg: Problem sa grabovima
« Odgovori #10 : 09-05-2017, 18:07:25 »
Vrh, kora oštećena od žice koje je predugo ostala, sad kasni i kasni, a još su svi pupovi zeleni.

Offline Marija

Odg: Problem sa grabovima
« Odgovori #11 : 13-05-2017, 18:00:43 »
Saško, evo nas u Njemačkoj u Minoru centru, sve je fino razlistalo ali Orientalisi nisu svo, neki su još u pupovima i kasne. Nadam se da će se ovi tvoji pokrenut kad zagrije.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline mansa12

Odg: Problem sa grabovima
« Odgovori #12 : 15-05-2017, 21:14:42 »
Saško, evo nas u Njemačkoj u Minoru centru, sve je fino razlistalo ali Orientalisi nisu svo, neki su još u pupovima i kasne. Nadam se da će se ovi tvoji pokrenut kad zagrije.

Marija, hvala ti na informaciji. Neznam dali da me raduje to da još neko ima isti problem  uglystupid. Ja sam uradio prikračivanje grana i poskidao praktično sve prošlogodišnje pupove u nadi da če to probuditi drva. Znam da to liči pomalo na poteg očajnika i da možda nema ništa zajedničko sa zdravom logikom, ali iskreno več sam se oprostio sa velikim delom moje kolekcije grabova.

Offline Adrian

Odg: Problem sa grabovima
« Odgovori #13 : 16-05-2017, 05:49:13 »
Meni oni koji su lani imali jaču pepelnicu konačno kreću, dok su na nekima neke grane sa prejakim ožiljcima od žice iz rasada odapele i to nakon 1-2 vegetacije koje su sasvim u redu obavile, kaj mi je čudno, ali istinito. Dakle ožiljak od žice na grabu je grda stvar. Učimo, učimo...

Offline Marija

Odg: Problem sa grabovima
« Odgovori #14 : 25-05-2017, 11:54:13 »
Saško, ima li kakve promjene, jesu grabovi krenuli?
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai