Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: razvoj listopdane krošnje  (Posjeta: 11733 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sanjinko

razvoj listopdane krošnje
« : 07-06-2017, 21:33:46 »
evo otvorit ću malo ovu temicu pa da vidim kako vi stariji razmišljate.u prilogu ću stavit filmić od Sebe koja se povezuje s nekim činjenicama o kojim "mudrujem",mada sam odluku za razvoj svojih drva već donio.
e sad ovo šta Walter predlaže ja bih još nadoda,tj. tako ja planiram radit,ožicat primarne grane,usmijerit,na ljeto poskidat žicu i pustit da stablo divlja dvije tri sezone da grane debljaju.
znaći ova metoda je za stabla iskopana iz prirode,koja su bez krošnje,mislim da me kužite.šta vi mislite radit ovako kao seba u filmiću ili ajmo reći ovu walterovu metodu?
napominjem da sam i ja kao i seba radio na svojim drvima i nisam baš zadovoljan rezultatima.
od vrsta koje ja imam i vijerujem da kod njih to pali su carpinus,prunus,dren,i neznam jeli sva listopadna to podnose.
i još nešto stabla koje spominjem,moja stabla imala su jaku korijen masu kod iskapanja,jako hranjena i zalivana,i vrlo prozračan substrat.

https://www.youtube.com/watch?v=6jXJunJX12g

Offline jurica

Odg: razvoj listopdane krošnje
« Odgovori #1 : 07-06-2017, 21:54:39 »
To radim na Drenovima ,Rašeljkama, Grabovima i pod obavezno na Brijestovima. Ja jako zadovoljan rezultatom . Još kad se odradi na Rašeljki i Brijestu defolijacija rezultati zadivljujući!!!!

Offline sanjinko

Odg: razvoj listopdane krošnje
« Odgovori #2 : 08-06-2017, 11:16:10 »
defolijaciju radiš kad je krošnja već dobro razvijena ili?

Offline Luc de Fuc

Odg: razvoj listopdane krošnje
« Odgovori #3 : 09-06-2017, 09:19:08 »
ja se držim osnovnog pravila da defolijaciju radim naravno samo na jakim i zdravim stablima, i to kada novo lišće dobije tamno zelenu boju i novi izrast lagano odrvenjuje...znači kraj svibnja početak lipnja, što je sad...i naravno na već "razvijenijoj" krošnji...raditi ju na par grančica nema smisla, rađe pustiti prvo da zaraste u đunglu i da primarne grane odebljaju, pa stvoriti ramifikaciju pa onda defolijaciju...jer njome praktički spriječavaš zarast krošnje u đunglu, povećavaš ramifikaciju i najvažnije smanjuješ list...

Offline Luc de Fuc

Odg: razvoj listopdane krošnje
« Odgovori #4 : 09-06-2017, 10:51:37 »
evo mog primjera od ove godine...u prvom planu su drfca koja sam ove godine presadio i odreagirala su sa puno super jakog rasta kojeg sam prikratio na pup-dva i praktički ih defolirao...to je bilo prije desetak dana, i evo baca nove pupiće po svuda...riječ je o kalinama, a napravio sam isto i na bršljanima...sori na lošim slikama...

Offline Luc de Fuc

Odg: razvoj listopdane krošnje
« Odgovori #5 : 09-06-2017, 12:43:06 »
džungla iz pozadine je isto "jako" porezana...i sad mogu na more  :whistle:

Offline Adrian

Odg: razvoj listopdane krošnje
« Odgovori #6 : 09-06-2017, 14:19:15 »
ja se držim osnovnog pravila da defolijaciju radim naravno samo na jakim i zdravim stablima, i to kada novo lišće dobije tamno zelenu boju i novi izrast lagano odrvenjuje...znači kraj svibnja početak lipnja, što je sad...i naravno na već "razvijenijoj" krošnji...raditi ju na par grančica nema smisla, rađe pustiti prvo da zaraste u đunglu i da primarne grane odebljaju, pa stvoriti ramifikaciju pa onda defolijaciju...jer njome praktički spriječavaš zarast krošnje u đunglu, povećavaš ramifikaciju i najvažnije smanjuješ list...
JE...JE... BAŠ TAK!   

Offline jurica

Odg: razvoj listopdane krošnje
« Odgovori #7 : 09-06-2017, 20:54:06 »
A jeste li  probali kada napravit defolijaciju  na novom rastu a da ga ne prikraćujete i pri tome mislim na drva koja nisu odmakla u razvoju , znači na starterima starim 2-3 god. ?Mislim izvađenima prije 2-3 god.
A pa naravno da se podrazumijeva da drvo mora biti zdravo da bi se radila defolijacija , a što se tiče doba godine za to odraditi sve ovisi od vrste , recimo na Zelenici ja to radim u 2. mjesecu , na Rašeljki krajem 5.mj a na Prnaru u 7.mj.

Offline sanjinko

Odg: razvoj listopdane krošnje
« Odgovori #8 : 09-06-2017, 21:33:53 »
nisam baš zadovoljan kako se rezonira.ja sam pitao objašnjenje dva koncepta u stvaranju  krošnje,ovo šta Walter na filmiću govori ili ovo šta seba a i gro nas radi.ja sam do sada isto kao i seba reckao,žica itd. i kad vidim Walterove orientalise i moje istih godišta vidim da su moja puno sporija u razvoju.
napisao sam razvoj,kada rezat,rezat prvo vrh a donje dijelove pustit ili sve rezat itd?
pošto po mome skromnom znaju večina nas ima problema s ovim gore,tj.mislim da su nam drva puno bolje trebala bit razvijena u nekom vremenskom periodu.
ja rezoniram da svaku granu na stablu u razvoju treba tretirat zasebno da bi završna slika stabla imala smisla.da u večini godina razvoja stablo treba izgledat smiješno,al kad bude završeno da bude onda to,to!

Offline LONICERA

Odg: razvoj listopdane krošnje
« Odgovori #9 : 09-06-2017, 22:41:19 »
Od vrsta koje imam glog , grab, prunus, tretiram baš tako, granu po granu u ovoj fazi u kojoj jesam i to sve skupa sad izgleda pomalo smješno, ali se nadam dobrim rezultatima. Kod euonimusa mi to ne pali.. Lisna masa ode  u nebesa, a ako kratim ispod zadnjeg donjeg lista  grana odumire. Za bršljen sam dobila savjet od Sebe da redovito režm i to dobro  funkcionira. Weigeli i loniceri grane dobro debljaju i kad se režu.

Offline jurica

Odg: razvoj listopdane krošnje
« Odgovori #10 : 10-06-2017, 08:02:47 »
nisam baš zadovoljan kako se rezonira.ja sam pitao objašnjenje dva koncepta u stvaranju  krošnje,ovo šta Walter na filmiću govori ili ovo šta seba a i gro nas radi.ja sam do sada isto kao i seba reckao,žica itd. i kad vidim Walterove orientalise i moje istih godišta vidim da su moja puno sporija u razvoju.
napisao sam razvoj,kada rezat,rezat prvo vrh a donje dijelove pustit ili sve rezat itd?
pošto po mome skromnom znaju večina nas ima problema s ovim gore,tj.mislim da su nam drva puno bolje trebala bit razvijena u nekom vremenskom periodu.
ja rezoniram da svaku granu na stablu u razvoju treba tretirat zasebno da bi završna slika stabla imala smisla.da u večini godina razvoja stablo treba izgledat smiješno,al kad bude završeno da bude onda to,to!
Neka drva koja sam si takvim reckanjem zaustavio ove godine pokušavam "oživit" tako da sam im ostavio žrtvene grane , vidjet ćemo na kraj sezone ima li rezultata.

Offline Adrian


Offline sanjinko

Odg: razvoj listopdane krošnje
« Odgovori #12 : 10-06-2017, 19:01:26 »
Je dobar filmic Adrian stavio sam ga  pred malo na forum,ima korisne informacije u njemu.kazem ija sad gledam da sam grijesio glede orezivanja i onda su mi gornje grane puno deblje od onih donjih sta u prirodi nije logicno.sad fakticki iznova gradim krosnju

Offline Helio


Offline sanjinko

Odg: razvoj listopdane krošnje
« Odgovori #14 : 11-06-2017, 17:14:17 »
Odlican clanak,na to sam mislio.sve pojasnjeno i fotkama potkrepljeno