Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: razvoj listopdane krošnje  (Posjeta: 11732 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: razvoj listopdane krošnje
« Odgovori #15 : 13-06-2017, 08:17:34 »
Bok ekipa...
Evo kako ja mislim o tome
Nema definitvne metode kako se strukturira krošnja listopadnog stabla već to ovisi o fazi razvoja ...fazi treninga starter materijala
Ovo Walterovo funkcionira samo prvih godinu do dvije...u prvim koracima...jer ćete tako dobiti izuzetno snažan rast i gomilu novih izboja
Finoća i uređenost strukture se tako ne dobija. I tako 'brzo' završena krošnja uvijek kasnije pokazuje šortkate kojima je dosegnuta kontura (outline) krošnje stabla ali bez prave razrade i ramifikacije što u finalu izgleda manje efektno nego dorađena krošnja.
Vjerovali ili ne...ja sam jako lijen za žicanje i rezuckanje kako kažete ...i ja žicam svako drvo valjda jedva svake 2 godine...a rezuckam uvrh glave jednom godišnje
Ali zato se koncentriram na to da svake sezone dobijem kvalitetnih i estetski zadovoljavajućih 2-4cm ekstenzije krošnje...dobrog smjera i pokreta i pada promjera...i tako odrađena krošnja 'iznutra prema van' a ne obratno je mrak efektna i ima meni zadovoljavajuću interesantnost.
Jest malo sporije ali je i studioznije i stablo polako 'raste' svoju vizuru iznutra prema van...kako je i prirodno
Kupola krošnje se prirodno zatvori s godinama
Defolijacija je završna metoda finiširanja i održavanja i nema puno smisla dok se grade ekstenzije...produžeci i dosezi grana...jer samo značajno usporava rast i unazađuje biljku te sezone...i naravno radi se druge i treće godine kako je stablo u istoj posudi
Izuzev toga...defolijacija u drugim fazama treninga osim finalne čini mi se opravdana  ne kao sredstvo ramifikacije krošnje nego kao skidanje viška zelene mase kako bi se tehnički moglo napraviti nešto na stablu...požicati grane na primjer...onda si skineš veliko lišće ...napraviš parcijalnu defolijaciju i lakše požicaš što si mislio
Evo...to je samo moje skromno mišljenje

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: razvoj listopdane krošnje
« Odgovori #16 : 13-06-2017, 08:22:29 »
Ono kaj mene najčešće bode u oči je kada se na završenom stablu vidi svaka grana gdje se vlasnik ili kreator 'žurio'
To nikad ne izgleda dobro
I onda treba da bi se to popravilo krenuti ispočetka...a šteta...da se krenulo boljim načinom odmah...ne bi bilo izgubljeno vrijeme
I tako niš zapravo nije ubrzano...nego naprotiv
Ili s takvom granom ili vrhom ili dijelom stabla moraš živjeti godinama i uvijek te pika u oči...
Meni se ne žuri
I tak to radim za sebe :hihihi:
 :hvalaaa:

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: razvoj listopdane krošnje
« Odgovori #17 : 15-06-2017, 12:45:55 »
Evo...ova ramifikacija mi se sviđa i s njom sam zadovoljanhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20170615/f000f3c0f5c68418dd73d35d43c6feac.jpg
razvoj listopdane krošnje
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170615/5dbad9232cb5c150f82b8633564cb79f.jpg
razvoj listopdane krošnje


Poslano sa mog SM-G950F koristeći Tapatalk


Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: razvoj listopdane krošnje
« Odgovori #18 : 15-06-2017, 12:49:49 »
S ovom još nisam zadovoljan ni blizu...još cca 3 do 5 sezona...
Teško je poslikat
Baza je dobra a sada treba kroz par sezona složiti finu ramifikaciju i zatvarati krošnjuhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20170615/e6d2b99f656cc4925a79a133d7beb8e0.jpg
razvoj listopdane krošnje
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170615/d05f8b5b67d936d7424c07878e748bb7.jpg
razvoj listopdane krošnje


Poslano sa mog SM-G950F koristeći Tapatalk


Offline sanjinko

Odg: razvoj listopdane krošnje
« Odgovori #19 : 15-06-2017, 20:35:28 »
ela Seba baš mi je drago šta si komentirao post.ti si jako zaslužan za ajmo reći izbor materijala koje kopam.
e sad ovo oko krošnje,meni je početak bio najveći problem i onda sam rezuckanjem neke dijelove stabla usporio,slično šta tebi Walter kaže na ovom filmiću za one grane da su previše tanke i da će sporo zadebljat.kažem,gledam Walterove orientalise i nakon tri sezone je krošnja već bum,a moja iste starosti ni blizu.
ovo za finoću i urednost,meni osobno (moj ukus)je nekako draže da možda svaka grana nije preumijetna ako me kužiš,ono da na njoj ima i nelogičnosti,neurednosti,da izgleda koda ju nitko nije dirao već je sama tako izrasla.
to i Walter nekako govori,taj naturalistic stayl ,na njegovim drvima se to dosta vidi,jer kad idem šumom svašta vidim,baš svašta svakakve nelogičnosti,a opet sve izgleda čudesno.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: razvoj listopdane krošnje
« Odgovori #20 : 15-06-2017, 20:47:13 »
Ma gle...svi se mi samo igramo..sve je dobro i nema krivo i ispravno
Ja samo volim pad promjera...i to mi djeluje logično
Meni Pallova drva jesu super ali nisu mi baš primjer dorađenosti i bonsai tehničke rafiniranosti

Poslano sa mog SM-G950F koristeći Tapatalk


Offline sanjinko

Odg: razvoj listopdane krošnje
« Odgovori #21 : 15-06-2017, 21:00:01 »
je u pravu si,i sve radimo za sebe jelda?vidiš meni se ta neurednost svidja,al to je do ukusa i tu nema rasprave?
mada kažem neke stvari u startanju gradnje krošnje treba hortikulturalno odradit .mislim da pogotovo te niže grane zbog neke logike iz prirode ipak trebaju bit deblje jelda,a onda to treba puštat da raste i tako dalje da se neponavljam.
ja sam to kao i ti rezuckao i sad to treba popravljat jer vizualno neizgleda ok,a to je najbitnije?
mada ja sam na debelom početku i učim,sporo ali učim

Offline jurica

Odg: razvoj listopdane krošnje
« Odgovori #22 : 16-06-2017, 14:36:11 »

Defolijacija je završna metoda finiširanja i održavanja i nema puno smisla dok se grade ekstenzije...produžeci i dosezi grana...jer samo značajno usporava rast i unazađuje biljku te sezone...i naravno radi se druge i treće godine kako je stablo u istoj posudi
Izuzev toga...defolijacija u drugim fazama treninga osim finalne čini mi se opravdana  ne kao sredstvo ramifikacije krošnje nego kao skidanje viška zelene mase kako bi se tehnički moglo napraviti nešto na stablu...požicati grane na primjer...onda si skineš veliko lišće ...napraviš parcijalnu defolijaciju i lakše požicaš što si mislio
Evo...to je samo moje skromno mišljenje
Baš kako kažeš , defolijacija ne radi ramifikacije nego iz razloga žicanja i usmjeravanja grana a da pri tome ne režeš granu i ona nastavi sa debljanjem .
Evo dvije slike od Tomaža Kovšca , di je najbolje prikazano što mislim.