Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Vasa misljenja o ovim materijalima i dodatna pitanja  (Posjeta: 37694 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline mindrust

Prvo pozdrav svima ! Dosta sam citao po  ovom forumu i znam da se tek vadi u 1/pocetkom 3 mjeseca kad pupovi nabubre i i da stablo treba imat muvinga i da substrat treba bit propusan i jednakih granulacija etc.. Da previse ne odugovlacim idem odma na temu: zanima me da li ovi materijali imaju potencijala i da li bi kamencici u kojima se 90 % njih nalaze bio dobar substrat? mislim da su neka drva nekakva vrsta breze i neka vrsta vrbe
ok imam problemcic sa slikicama

Offline alexhor

Odg: Vasa misljenja o ovim materijalima i dodatna pitanja
« Odgovori #1 : 30-09-2018, 21:16:55 »
Mindrust, pogledaj jel ova tema pomaže:

http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=3537.0

Offline mindrust

Odg: Vasa misljenja o ovim materijalima i dodatna pitanja
« Odgovori #2 : 30-09-2018, 21:25:44 »
skuzio sam slike su prevelike  :lol:

Offline mindrust

Odg: Vasa misljenja o ovim materijalima i dodatna pitanja
« Odgovori #3 : 30-09-2018, 21:36:45 »
eh sutra cu  :haaaahaaaaa:

Offline mindrust

Odg: Vasa misljenja o ovim materijalima i dodatna pitanja
« Odgovori #4 : 30-09-2018, 21:49:38 »
Poigro sam se u paintu zapravo

Offline mindrust

Odg: Vasa misljenja o ovim materijalima i dodatna pitanja
« Odgovori #5 : 30-09-2018, 21:53:33 »
ima dosta ovakvih materijala

Offline coki

Odg: Vasa misljenja o ovim materijalima i dodatna pitanja
« Odgovori #6 : 30-09-2018, 22:17:02 »
Pozdrav mindrust. Dodao bi jos da osim moovinga stabla trebao bi obratiti paznju i na nebarij i suzenje debla. Meni ovako na prvu cini se da bi mozda prvo drvo i predzadnje imalo potencijala ali slike ne pokazuju bas puno. Probaj kad trazis materijal za vadit malo skinuti zemlje da vidis nebarij...


Sent from my iPad using Tapatalk

Offline coki

Odg: Vasa misljenja o ovim materijalima i dodatna pitanja
« Odgovori #7 : 30-09-2018, 22:20:38 »
E da zaboravio reci za kamencice - mislim da ti to nije dobar supstrat. Treba ti floreopor, pumice i slicno, ali evo neka i iskusniji od mene kazu svoje... Sretno sa trazenjem yamadorija

Offline alexhor

Odg: Vasa misljenja o ovim materijalima i dodatna pitanja
« Odgovori #8 : 30-09-2018, 22:51:02 »
Prvi i treći, ako su to breza i klen, ali pogledaj kako kaže coki, ima li dobra baza. Ali puno je to posla, za puno godina razvoja. Znam, imaš vremena, ali ipak, svi smo to prošli, u nedostatku boljeg dobro nam je sve, i začas imaš puno dvorište, nedostatak supstrata, nedostatak vremena za njegu, i teška ili nikakva rješenja za brojne probleme koje ovakvi trupci nose. Ovo ostalo, bijele vrbe i te stvari, to možeš imati samo da utažiš žeđ za nekim rezanjem, da vježbaš directional triming, kad te svrbe škare... onda udri po vrbama :)
Kamenčiići tipa kulir, ili ovaj parkovni tucanik ili nedajbože šljunak nisu roba za supstrat. To samo liči na neki granulirani supstrat ali nema potrebna svojstva, prije svega nekakvu mogućnost zadržavanja vlage. Bilo bi dobro da u profilu napišeš i lokaciju, lakše ćemo te usmjeravati prema trgovinama i vrtovima u tvojoj blizini.

Offline mindrust

Odg: Vasa misljenja o ovim materijalima i dodatna pitanja
« Odgovori #9 : 01-10-2018, 16:01:01 »
Hvala svima na odgovorima! Ima dosta materijala i pokusat cu drugi put maknut sloj zemlje da vidim imaju li ikakav nebari   :tlab:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Vasa misljenja o ovim materijalima i dodatna pitanja
« Odgovori #10 : 06-10-2018, 19:48:20 »
Imaš jedan Poljski javor,ostalo su ti sve topole i mica maca.Osim javora ostalo nije za bonsai.Potraži bolje startere,imaš vremena do proljeća.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline mindrust

Odg: Vasa misljenja o ovim materijalima i dodatna pitanja
« Odgovori #11 : 14-12-2018, 18:28:41 »
Drugi pokusaj  :jupije:
Ako moze identifikacija i misljenje  :hvalaaa:
ps... drva  izgledaju puno bolje uzivo nego na ovim fotkama.... :mad3:

Offline alexhor

Odg: Vasa misljenja o ovim materijalima i dodatna pitanja
« Odgovori #12 : 14-12-2018, 19:04:38 »
Prva slika bi mogla biti čak i bazga. Zaboravi.
Ove srednjje dvie bijele, ne vjerujem da su breze, možda bijela topola. Čudno drvo i ne baš početničko. Glede forme, prva tri su skroz bez ikakvih nižih grana, slabog sužavanja, na sve tri slike jedino što vrijedi je onaj S na drugoj, ali ako uzmemo u ubzir da trebaš krošnju, to neće više biti S, nego obični zavijutak bez sužavanja s obzirom da to treba podrezati.
Meni jedino ovo zadnje liči na nešto. Mislim da bi to mogla biti joha (koja se i inače odlikuje prilično lijepim korijenjem na sve strane, ali bit će ti preteška za početak. Jako je žedna i ne oprašta nemar,  uz to ima duge internodije i veliko lišće, nije sretna s rezanjem). No moguće je da je i neki prunus, divlja šljiva, sudeći po kori, divlja, s tim možda bude više sreće.

Na kraju jedan savjet. Kad imaš ovakva otkrića pa želiš mišljenje napravi sljedeće.
1. Uslikaj cijelo drvo kako raste do barem metra visine
2. Raskopaj malo oko baze u probaj otkriti površinske korijene, te da se vidi kako se drvo proširuje u bazi i ima li nebari smisla. Pofotkaj samo tu bazu izbliza
3. Ako trebaš identifikaciju, pomoći će slika pood 1. a osim toga uslikaj izbliza reprezentativni dio kore stabla, uslikaj izbliza sitne grančice da se vide pupovi, uslikaj ostatke lišća, ili cijele listove ljeti, ostatke nekakvih plodova, mlade grane itd, sve što identificira drvo, Tada će ti netko lakše pomoći prepoznati drvo.
4. Dobro je uz drvo na fotografije povremeno staviti neki predmet poznate veličine radi relacije, škare, upaljač, paketić maramica i sl.
5. U svom profilu na forumu dodaj svoju lokaciju (grad, mjesto, ili županiju), i to može pomoći u identifikaciji drva a ko si ih našao u svom kraju.

Offline mindrust

Odg: Vasa misljenja o ovim materijalima i dodatna pitanja
« Odgovori #13 : 14-12-2018, 19:38:42 »
Puuuno hvala na savjetima glupo od mene da se sam nisam tih stvari sjetio  uglystupid
uglavnom pokusat cu sljediti te upute sto bolje mogu
pokusao sam kod nekih doci do nebarija ali  tesko mi je nekako doci do njega tvrda je zemlja jako puno sitnog povsinskog korjenja
da ovo prvo po slikama na netu mislim i ja da je bazga
ovo tamno sto na nesto lici raste blizu drveta koje ima sjeme koje se vrti poput helikoptera/to mu je nadimak mislim(poslikat cu ga drugi put)
ove 2 bijele mislim da nisu topole jer sam vec slikao topole tamo i izgledaju ovako( sve su jako grube hrapave kore)

Offline alexhor

Odg: Vasa misljenja o ovim materijalima i dodatna pitanja
« Odgovori #14 : 14-12-2018, 19:48:47 »
Eto, i to si se sjetio, da pogledaš koje drvo raste u blizini. Dakle "ono s helikopterima" je vjerojatno neki javor, ili jasen ako je jednostruko krilo, pa ovo drvo mislim da nema veze s njim.
Postoji više vrsta topole. Potraži bijela topola na googleu, ona osim toga ima gotovo bijelu donju stranu lista ali to je sad teško utvrditi.