Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Ligustrum 1  (Posjeta: 6999 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Solecar

  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
  • Lokacija: Beograd
Ligustrum 1
« : 01-12-2018, 01:11:08 »
Evo kako izgleda rad na biljci , od vađenja iz prirode 2015. , pa do danas.
Posuda je delo Vlade Nešića iz Beograda , a video je mojih ruku delo.

https://i.postimg.cc/YMpb9HPX/video-ligustrum-1-brick-bg.gif
Ligustrum 1

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
    • Donator foruma
Odg: Ligustrum 1
« Odgovori #1 : 01-12-2018, 17:13:49 »
Malo bode u oći ova donja grana.Sada kad još više zategneš gornju prema dolje još više će doći do izražaja.S obzirom da se radi o mlađoj biljci ja bih ovu maknuo.Ostalo dosta povratno pokratio i ožicao.Ligustrum dosta baca pupove i grane i neće ti biti problem stvoriti ljepu krošnju.Gornja grana treba da ti bude osnova i može da bude s vremenom duža.Kasnije od novih tanjih grana stvoriš iznad nje vrh,također u vjetrenom stilu.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Solecar

  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
  • Lokacija: Beograd
Odg: Ligustrum 1
« Odgovori #2 : 14-12-2018, 03:13:12 »
Na proleće i planiram ozbiljnije da je orežem. Ove godine sam odlučio da to ne radim , jer sam je presađivao na proleće i koren sam baš ozbiljnije orezao. Gotovo cela saksija (15cm x 15cm x 15cm) je bila u korenu , a ja sam uklonio 2/3 istog. Nisam hteo dodatno da stresiram biljku. Nadam se da je sada jasnije. Inače , znam za ovo sa povratnim pupovima kod ligustruma.

Offline alexhor

  • Administrator
  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 979
  • Lokacija: Ludbreg
    • Donator foruma
    • Bonsai Freak
Odg: Ligustrum 1
« Odgovori #3 : 14-12-2018, 19:35:48 »
Ligustrum nije jako zahtjevan tako da imaš prostora i za neke pogreške. Lijepo je da brineš o biljčici, pa je štediš suvišnih stresova. No razmisli o ovome: Kad presađuješ bonsai u razvoju, onda je prilika da u jednom zahvatu napraviš više toga. Konvencionalno razmišljanje je "sad sam orezao korijenje, pa neću rezati i grane". Dakle, ove godine u proljeće je stres bio rezanje korijenja, a iduće proljeće novi stres rezanje grana, to su dva odvojena stresa dvije godine za redom. Osim toga, kad se oreže korijenje u tom obimu, onda je praktično smanjiti i zelene masu krošnje, u protivnom bi ti biljka mogla dehidrirati (respirira i traži više vode no što korijenje može dati) pa je moguć i gubitak grana tamo gdje ne želiš. Ligustrum će vjerojatnoi nekako to podnijeti, ali si ga svakako usporio. Biljke prirodno teže ravnoteži u količini korijenja i lišća, svaka intervencija mijenja taj balans, i onda se gubi vrijeme i energija na uspostavu istog.
Zaključno, s orezivanjem korijenja mogao si slobodno orezati i grane, u jednom zahvatu. Stres bi bio manji jer bi biljka bila u balansu, i sad bi je mogao nesmetano pustiti da raste par godina. uz manje korekcije.
Naravno, ovo je teorija, odnosno princip, i razlikuje se od vrste do vrste, pa čak i do pojedinih primjeraka unutar iste vrste, ovisi o broju godina koliko je drvo u uzgoju, o biološkoj starosti, o uzgojnom statusu (je li u treningu ili je izložbeni primjerak),o prethodnim stresovima, o općem zdravstvenom stanju i kondiciji biljke i drugim faktorima. Rekao si da nisi ozbiljnije orezao jer je nisi želio dodatno stresirati. I to je princip, ali nije uklesan u kamen. Po mojem, mogao si orezati, uštedio bi jednu godinu. Zdrave i jake biljke mogu podnijeti presađivanje s prikraćivanjem korijena i grana, te čak i žicanjem, odmah na početku vegetacije. Bolesne i slabe biljke su ionako stalno pod stresom, njima je sve dodatni stres, i premalo sunca, i previše sunca i prejaki vjetar, i premalo vode i previše vode, a o operativnim zahvatima da ne govorim.

Filmić ti je zgodan jedino mi je malo dugo čekati da se promijene slajdovi, možda bi bilo bolje da je konvencionalni prikaz., posebno u ovoj temi prije/poslije, mnogi vole istovremeno vidjeti što si imao na početku i što si od toga napravio. Ovako se ne može uspoređivati rezultat s početnim stanjem.
Sretno s ligustrumom.  :great: