Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Pomoc u prepoznavanju vrste drvceta  (Posjeta: 3231 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Gogi

Pomoc u prepoznavanju vrste drvceta
« : 28-10-2019, 23:15:08 »
Lijep pozdrav, prije dva tjedna sam, vozec se na biciklu, uz kontejner za smece primjetio (polumrtvu)biljku u tegli. Sazalio sam se nad njom i odnio je kuci. Nakon malo guglanja utvrdio sam da se radi o bonsai drvcu, te sam u knjiznici posudio prirucnik o uzgoju bonsai drveta da saznam nesto o bonsai tehnici(ili umjetnosti). Nakon toga sam otisao u Buhaus i kupio teglu, supstrat i prihranu za biljku, te sam joj ocistio korijen i promijenio zemlju(i teglu). Drvce sam stavio na mjesto u sobi sa puno svijetla(samo rano ujutro direktno svijetlo)a nakon dva tjedna sam mu dodao prihranu u vodu kojom sam ga zaljevao. Sve kao sto je pisalo u prirucniku. Premda se na drvcetu ne vidi neka promjena, meni se cini da mu je bolje. Moje pitanje je mogu li mu jos ikako pomoci i, najvaznije, mozete li mi napisati koja je vrsta u pitanju? Ja bih rekao da je u pitanju ficus ginseng, ali nisam siguran.

Offline Gogi

Odg: Pomoc u prepoznavanju vrste drvceta
« Odgovori #1 : 29-10-2019, 07:26:26 »
Evo jos jedna slika

Offline alexhor

Odg: Pomoc u prepoznavanju vrste drvceta
« Odgovori #2 : 29-10-2019, 07:45:00 »
Dobrodošao na forum. Ova sličica ti je minijaturna, no iz nje mi se čini da je ipak Ginseng. E sad, gore desno imaš search polje. Ako u njega upišeš Ficus Ginseng dobit ćeš lijepi broj postova na tu temu, a uz naziv često budu riječi pomoć, spas i slično. Kad sve proučiš znat ćeš malo više. Sretno s njim.
Još malo da te ispravim, ne radi se o "bonsai drvcu". Bonsai je malo širi pojam i ne odnosai se na jednu vrstu, svako drvo može postati bonsai drvce, ako ima predispozicije za to.  Nadam se da je priručnik koji si nabavio dobro napisao postupke, te da je tamo navedeno i to da nije isto raditi na zdravom drvetu i na drvetu koje je bačeno pored kontejnera. Kako nisi napisao detalje, pretpostavljam da je tegla u redu (ako ima velike rupe na dnu), za supstrat ne znam jer u Bauhausu nema gotovog supstrata za bonsai, a prihrana je hmmm. Ako si ikad bio ozbiljno u bolnici, onda znaš da si bio na infuziji, pa su te prebacili na jogurte i zafriganu juhu, pa nezačinjene krumpire, otpustili te s dijetom, a tek nakon potpunog oporavka imaš dozvolu za bečku šniclu ili srneći. Malo se šalim, ali tako je, drvo je živo biće, našao si ga bolesnog, oštećenog, ni u čemu ne treba sad pretjerivati. Drvo živi od svjetla i vode.  Osobno ne volim riječ prihrana, ali mnogi je koriste, no to što si dodao u vodu je dvosjekli mač za bolesno drvo, posebno ako ne korištiš sterilni supstrat u potpuno propusnoj posudi, nego si stavio u teglu kao za cvijeće, sa supstratom kao za svijeće koji je sad natopljen vodom i "prihranom". Kako ti biljka nema lišća, respiracija je slaba, protok tvari je slab i korijenje čući u tome i može mu sve to smetati.
Još na kraju da poentiram, početnicima drva umiru iz dva razloga, iz nebrige ili iz pretjerane brige. A oba razloga su posljedica neupućenosti (nemoj ovo shvatiti kao kritiku). Puno je varijabli umješano u život drveta tako da su priručnici uglavnom napisani za zdravo drveće.  S vremenom, ako budeš imao volje i ambicije, naučit ćeš puno više i pronaći svoj način komunikacije s drvećem, prepoznavajući njihove potrebe, ali ih prilagođavajući vremenu, vrsti drveta, godišnjem dobu, zdravlju drveta, njegovoj životnoj dobi, fazi itd. Ne postoji univerzalni postupak. Postoje samo principi, koje onda prepoznaješ, kombiniraš i prakticiraš.
Oko ovog ginsenga, prati da ima vlage u tom supstratu, ne pretjeruj nikako sa zalijevanjem, doziraj taman koliko je potrebno, razlika je između vlažno i mokro. Ne prihranjuj, to mu ne pomaže. Treba mu svjetlo i voda. Da bi od toga nešto bilo treba mu lišće, da bi imao lišća treba imati energije. Pretpostavljam da u drvetu još ima dovoljno energije za izbijanje pupova.  Ako ih primijetiš, na dobrom si putu. S obzirom da je sezona mirovanja ne očekuj bum, moguće je da će ovako kilaviti do proljeća do toplih dana kada mu je najljepše vani na svijetlom zasjenjenom mjestu. A sada dok miruje, pusti ga nek miruje, samo nužna njega.
Još jedna stvar. Supstrat i posuda morali bi biti propusni, mora biti moguće da ga zaliješ kantom vode i da ti cijela kanta procuri kroz sve. Ovdje se ne radi samo o zalijevanju već i o uvlačenju svježeg zraka (s njim i kisika) u supstrat. Korijenje treba kisik taskođer. Dinamika tla u prirodi je takva da je tlo porozno i korijenje je dovoljno ozračeno. No u posudi kad korijenje zatvoriš u natopljenu zemlju onda se ono guši.
Ja se raspisao. Sretno s ginsengom. Stavi neku veću sliku, (ali ispod 200kb), pa na ovom postu povremeno javljaj promjene vezane uz ovo drvo.

Offline Gogi

Odg: Pomoc u prepoznavanju vrste drvceta
« Odgovori #3 : 29-10-2019, 22:23:04 »
Puno ti hvala na dobrodoslici i na ovom iscrpnom odgovoru. Danas sam primjetio dva mala zelena izrasta iz debla tako da se nadam da se drvce oporavlja. U bauhausu sam kupio malo siru plasticnu teglu za cvijece jer mi se cinilo blesavo odma potrositi 150 kuna na jedinu posudu za bonsai koju su imali. Tegla ima cetiri nesto sire rupe na dnu, i jos sam na dno stavio prst krupnog sljunka. Supstrat je bio u plasticnoj vreci na kojoj pise bonsai i u opisu proizvoda je pisalo zemlja za bonsai. Cini mi se da je nesto svjetliji i vise granuliran nego klasicna zemlja za cvijece. Na tzv. dohrani(bocica Substrala) je pisalo da je u pitanju dohrana za kaktuse, ali da je dobra i za bonsai. Prirucnik koji sam posudio je vrlo stur i vise je kao slikovnica, ali s obzirom da nisam imao pojma o bonsaiu kada sam ga posudio sasvim je dobro posluzio kao uvod u problematiku. Cini mi se da sam malo previse zalijevao drvce do sada(jednom tjedno), pa cu zalijevanje malo prorijediti. Uspio sam snimiti i jednu vecu fotografiju drvceta na kojoj se vidi vise detalja. Svaka kritika je dobrodosla jer do prije dva tjedna jedva da sam i cuo za bonsai.

Offline Gogi

Odg: Pomoc u prepoznavanju vrste drvceta
« Odgovori #4 : 29-10-2019, 22:54:57 »
I jos jedna.