Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Uvenuo BONSAI  (Posjeta: 6871 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline atontada

Uvenuo BONSAI
« : 10-11-2019, 18:39:29 »
Drugari, pozdrav svima. Ljubitelj sam bonsaia ali ne znam bas puno o njima osim onoga sto su mi rekli prilikom kupovine, ne ditektna svetlost, ne mnogo vode, ne hladno....bio je dobar par meseci i uvenuo. Zanimljivo da mu lisce ne opada samo je suvo i zuto...zemlja skroz suva i ako se trudim da zalivam redovno...sta mu je ciniti i ima li mu pomoci. Ne znam koja je vrsta, ostavljam sliku i nadam se da cete mi pomoci. Hvala

Offline alexhor

Odg: Uvenuo BONSAI
« Odgovori #1 : 11-11-2019, 07:33:37 »
Dobrodošla na forum.
Ovo što imaš je tzv. mallsai, ili biljka koju pod bonsai kupiš u nekom shoping centru. Liči mi na kineski brijest. Generalno vrijedi nekoliko istina:
- te su bljke uzgojene komercijalno u tisućama primjeraka, njihova funkcija je profit, što znači da je dorobit biljke na zadnjem mjestu, ona mora preživjeti dovoljno dugo da dođe od rasadnika do krajnjeg kupca
- mallsai najčešće ne pripada našem podneblju, posađen je u supstratu koji podržava prvu točku, to su mu manjkavosati u startu
- prodavači u shoping centrima nemaju pojma o bonsaiju
- kupci često nemaju pojma o bonsaiju, a generalno kupuju u krivo vrijeme
- ovo drveće u pravilu umire u periodu od jednog do tri mjeseca
- mnogi završe ovdje na forumu s pozivom u pomoć, ostali ih bace u smeće

Ovo smo vidjeli stotinama puta. To ti je tako. Moja je poruka, ne odustaj. Ovakve biljke poput tvoje uzrok su da je svijet možda izgubio stotine potencijalnih sjajnih bonsaista koji su počeli ovako ali je razina frustracije zbog neuspjeha i gubitka drva bila prevelika da bi zadržali interes. Nisi ti kriva, i ne znači da nisi sposobna njegovati bonsai, samo nisi bila upućena. Zaboravi na pravila "ovo da, ovo ne", to nije recept za neko fino jelo, ovo je živo biće koje živi po nekim principima, ima svoje želje, afinitete, brige, bolesti, zamore, eksplozije, ima svoje savršene periode i - ima svog vrtlara. Na kraju drvo ti je kućni ljubimac, ali iz biljnog svijeta, ako ga ne razumiješ, ako ne znaš čitati znakove koje ti pokazuje, onda nastaje problem. Za sve to treba vremena, bonsai te uči strpljenju. Za tvoje drvo nema univerzalnog rješenja poput  "razmuti malo mljevenog šišmiševog krila, s tri kapi zmijske suze pa time zalij i bit će kao novo." Daj si vremena naučiti stvari, shvatiti kako je suptilan život drveta u posudi, kako se taj život razlikuje od života drveta u prirodi. Šti više detalja budeš znao, bolje ćeš razumijeti svoje drvo.

I na kraju, tema tvog posta, požutjelo, što sad? Ajmo reći ovako - dogodilo mu se ono što se mallsaiju događa - prirodna smrt.  Pomiri se s tim i zabilježi nekamo kao iskustvo. Prva lekcija glasi - nije sve lišće požutjelo odjednom. Nisi reagirala na vrijeme, već kod prvih par listova. Kašnjenje s reakcijom je nedopustivo i problematično. Možeš pokušati spasiti što se spasiti može, ako u ovom drvetu ima još makar malo života i dovoljno energije da pregrmi zimu. Da je sad proljeće onda bih ti predložio interventno presađivanje u sterilni propusni supstrat (potraži o tome na forumu). No u ovo vrijeme se to baš ne radi. Kažeš da je "zemlja" suha, zvuči mi kao da ne upija vodu već ona prolazi pokraj nje. Ako je to slučaj, da imaš suhu grudu zemlje svakako bi je trebalo natopiti, nešto kao što vidim na slici, uroniti cijelu posudu u vodu na par sati a zatim ostaviti da se ocijedi. Kod bonsaija nema podložaka s vodom ako kod muškatli, osim u specijalnim slučajevima. Ako ti zemlja upija vodu ali se brzo suši i dehidrira, onda moraš paziti da ne bude suha ali da ne bude niti mokra, to je do tebe. Mora biti samo vlažna. Ako ti je ova gruda zemlje u sredini potpuno mokra, to opet nije dobro, ostavi je da se prosuši. Teško je po slici postaviti bilo kakvu dijagnozu, ja ti samo pokazujem smjerove razmišljanja, ne gotova rješenja. Ovo što je lišće žuto ne znači da je biljka umrla, teško je reći iz fotografije, neke biljke mogu ostati zimzelene a mogu i odbaciti lišće ako nešto nije bilo u redu. Ova mi boja ne izgleda baš jesensko žuta, ali nikad se ne zna. Bilo bi dobro znati vidiš li u pazušcima listova ikakve pupove, po mogućnosti zelene boje. Ako ih ima, ja bih to ostavio kako je, uz redovito nježno vlaženje supstrata, na sobnoj temperaturi. Bez aktivnog lišća svjetlost ti nema nikakvu ulogu, no svakako ga drži na svijetlom mjestu. Ako preživi do proljeća, bit će to dobro vrijeme za presađivanje u pravi supstrat, bolje temperature, duži dani, pravo vrijeme za oporavak.
Verzija dva, iako pravila koja ćeš učiti govore da se presađuje u proljeće prije listanja, da napraviš interventnu presadnju, jer je i to bolje nego odumiranje korijenja u neadekvatnopj podlozi. Presadnja bi naravno dodatno uznemirila biljku, no nemaš drugog načina  da provjeriš u kakvom je stanju korijenje, je li vlažno, prevlažno, truli li, ima li zdravih dijelova. Ovo naravno nećeš raditi ako nemaš odgovarajući supstrat koji NIJE zemlja za cvijeće, i često nije supsrat na kojem piše Supstrat za bonsai a koji se kupuje tamo gdje si nabavio i biljku. Da to postoji svi bismo mi kupovali tamo.
Probaj provjeriti ima li tih pupova po biljci, te kakvo je stanje grančica, možeš pokoju odrezati na vrhu da vidiš je li u presjeku zelena ili je potpuno suha. Ako je suha, svaku grančicu možeš probati rezati na niže dok ne dođeš do zelenog, ako dođeš. Ova plastična posuda u kojoj je biljka ti ne treba posebno ne ako je u njoj voda, smisao bonsai posuda je da voda u njima ne smije ostati, korijenje treba vlagu ali i kisik, ali ne močvaru, ne želiš ga ugušiti.
Možda ti netko od kolega da još koji savjet, ako sam nešto propustio. Usmjerio bih te u budućnosti na autohtone vrste drveća koje rastu u tvom kraju, pronađi grab, kalinu, poljski javor, oni će ti oprostiti neke početničke greške. Kad malo stasaš usudi se s bukvom ili lipom. Bude li dobro, možeš se upustiti i s brezom ili igličavcima. ali budu strpljiva i puno uči. Moraš znati principe da bi ih mogla koristiti, moraš znati pravila da bi ih znala savijati i eventualno kršiti. Svako pojedino drvo je drvo za sebe.

Offline atontada

Odg: Uvenuo BONSAI
« Odgovori #2 : 11-11-2019, 11:23:17 »
Veliko hvala na ovako detaljnom odgovoru. Trudim se mesecima da ga vratim u zivot jer mi je drvce bas drago i volela bih da ih kupim jos nekoliko kada savladam kako ih treba cuvati. Probacu ipak verziju dva, da presadim jer voda samo otice i zemlja je uopste ne upija kada drvo podignem uvis ono izadje sa grudvom zemlje iz saksije. Gde se moze nabaviti i kako se zove zemlja za bonsai ili ima li neki magicni dodatak koji ce mozda pomoci u tome(kao sto kazu da orhidejama pomaze zeleni caj)
Nema zelenih pupoljaka, a na vrhovima sam malo zalomila grancice i suve su, probacu sad malo nize da dodjem do zelenih preseka.
Iskreno se nadam i trudicu da ga vratim u zivot.
Jos jednom hvala na odgovoru.

Offline alexhor

Odg: Uvenuo BONSAI
« Odgovori #3 : 11-11-2019, 12:59:27 »
Ispričavam se, nisam pazio pa ti pišem kao da si muško :) Evo svoj sam prethodni odgovor ispravio u ženski rod :)
Dakle verzija 2, presađivanje. Moraš znati da je to moguće zadnje što ćeš na ovoj biljci raditi.  Ako ova središnja gruda uopće ne upija vodu onda je vjerojatno da ti se drvo osušilo, ili ako još nije onda je poprilično dehidrirano. Stoga ti prije drastičnih mjera predlažem da u veću posudu napuniš vodu te da posudu s drvetom uroniš u tu veću posudu tako da ti površina vode prekriva cijelu posudu drveta. Ostavi tako nekoliko sati da daš vremena ovoj grudi na sredini da upije vodu. Ona će samim time omekšati, te će i korijenje doći do vlage. Osjetit ćeš kad se to natopilo, bit će mrvicu teže i vjerojatno neći više biti onog praznog prostora oko rubova. Zatim izvadi iz posude s vodom i nemoj više uranjati već samo održavaj vlagu da ne bude mokro već samo vlažno. Prethodno svakako pusti da se dobro ocijedi.
Brine me što nema pupova. Ako nema pupova nema iz čega izrasti lišće. Svejedno sretno. Prije nabavke novog drveta predlažem da prokrstariš po forumu i da nešto naučiš prije nego se primiš posla. Kako napraviti supstrat potraži na forumu.

Offline atontada

Odg: Uvenuo BONSAI
« Odgovori #4 : 11-11-2019, 13:08:37 »
Korenje je lepo upilo vodu, vlazno je, ali drvce je izgleda skroz suvo, skroz do stabla sam proverila nema zelenog preseka, svuda je suvo :(
Nista me ne kosta da probam i vratim ga u zivot pa cu to i pokusati, svakako cu se za naredno lepo raspitati i kupiti na sigurnijem mestu od lokalne cvecare.

Offline alexhor

Odg: Uvenuo BONSAI
« Odgovori #5 : 11-11-2019, 13:28:03 »
Ako nema zelenog onda je to to.  Kao što sam rekao nađi lijepo drvce u šumi bit ćeš zadovoljnija. U dućanu nema sreće osim ako nemaš višegodišnje iskustvo. U ovoj temi javi kako je prošlo.