Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Breza iz sume  (Posjeta: 2833 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sokolica

Breza iz sume
« : 03-08-2020, 12:08:21 »
Pozdrav svima!
Novi sam clan i totalni bonsai pocetnik, i kako nisam uspjela naci odgovore koji mi trebaju, otvaram novu temu.
Naime, juce sam u sumi iskopala brezu i posadila je u posudu sa zemljom. Sad mi trebaju savjeti, kako da to mlado drvo posijecem a da prezivi  :smile: Da li ga smijem posjeci nekih 20-30 cm od korjena ili da odsijecem gornji dio drveta i pokusam dobiti korijenje. Od juce su vec listovi poceli da se suse, pa moram brzo uraditi nesto sa njim.

Offline alexhor

Odg: Breza iz sume
« Odgovori #1 : 03-08-2020, 12:51:01 »
Sokolice. dobrodošla na naš forum.
Pitanje ti je zanimljivo i otprilike je slično situaciji da si skočila iz aviona bez padobrana, i sad imaš pitanja, a odgovore trebaš brzo jer ti se Zemlja približava. Prije nego ti kažem svoje mišljenje o brezici moram ti reći jednu važnu stvar. Nemoj nakon ovog odustati, ako te zanima bonsai. Početnici često krenu s ranim razočaranjem koje uzrokuje da odustanu. Što se tiče breze u ovom konkretnom slučaju ne vidim pozitivne stvari, samo negativne. Evo redom:

- premlada je za bonsai (i uz to previsoka)
- uzeta je iz šume u potpuno krivo vrjeme (sad vegetacija staje i radi na prikupljanju energije)
- vjerojatno je (pretpostavljam) iskopana s premalo korijenja (ne može zadovoljiti potrebe biljke)
- posađena je u običnu zemlju (istrunut će joj korijenje)
- ima previše lišća (dehidrirat će)
- breza je osjetljivija od ostalog i nije za početnika

Na tvoje pitanje je teško dati odgovor jer se bojim da nema recepta za preživljavanje. Čak i dobro iskopane breze, u pravo vrijeme, od strane iskusnijih bonsaista imaju problem s preživljavanjem, a kamoli ovo.

Ako baš mora biti nešto da se ne dignu ruke:

- zaboravi bilo kakva orezivanja
- vrati je u šumu, ili u vrt u hladovinu, bez posude, možda (ali samo možda) preživi. makni joj dio lišća da se smanji respiracija i time dehidracija ostavi svega par listova na vrhu svake grančice te pokrij nakim najlonom da zadržiš razinu vlage (to pomaže kod npr. gloga, ili nekih drugih primjeraka, breza će i s tim imati problem.
Sory. Da si prije pitala pa tek onda išla u šumu, ova breza bi te tamo čekala do neke bolje situacije.

Offline sokolica

Odg: Breza iz sume
« Odgovori #2 : 03-08-2020, 14:27:38 »
alexhor, hvala puno na odgovoru, i bojala sam se da ce biti ovakav. da, reagovala sam impulsivno i bez prethodnog informisanja kad mi se ukazala prlika da je uzmem.

Offline alexhor

Odg: Breza iz sume
« Odgovori #3 : 03-08-2020, 14:58:04 »
I još nešto važno, brezu ne možeš imati u kući, jedino vani...