Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Zakopavanje bora  (Posjeta: 1816 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline franc2804

Zakopavanje bora
« : 23-08-2020, 09:31:19 »
Pozdrav,

imamo bor visine cca 15m koji se nalazi na padini.
Htjeli bi ga zadrzati a zelimo poravnati taj dio parcele na nacin da bi trebalo nasuti cca 1.5m zemlje.
Pitanja:
1. Smijemo li odrzati cca 70cm donjih grana?
2. Smijeli se deblo zakopati do visine 1.5m od sadasnjeg tla?

Ako su odgovori "da", pod kojim uvijetima?

Neka alternativa je da za deblo improviziram neko okno ali bi opet trebao rezati donje grane.

Molim Vas za savjet.

Hvala

Offline alexhor

Odg: Zakopavanje bora
« Odgovori #1 : 23-08-2020, 10:59:15 »
Dobrodošao na forum.

Ovdje baš i nemamo puno arborističkih savjeta s "normalnim" drvećem ali neki principi funkcioniraju jednako kod minijaturnog kao i kod velikog drveća. Prvo pitanje, nisam siguran jesi oli mislio odrezati ili održati... Ako je odrezati, da, donje grane se smiju odrezati, to se često radi kad donje grane zauzimaju previše prostora. Što se tiče zakopavanja debla, mislim da to nije dobra ideja, posebno ne ako se radi o boru (i drugim crnogoricama). Iako ima mnogo razloga zašto to nije dobra ideja, dva najjača su da korijenje treba kisik  kojeg će biti u deficitu na metar i pol dubine. I drugo, kora ukopanog debla bi mogla biti podložna različitim bakterijskim ili gljivičnim bolestima. Ovo je samo moj stav, pa slobodno potražiš i drugo mišljenje. Ovakav zahvat po meni bi možda preživjela vrba koja je spremna uvijek pustiti novo korijenje, makar iz debla, i možda još koje drvo poput močvarnog čempresa koji je navikao na slične čudne uvjete.