Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Upomoc, novi bonsai  (Posjeta: 2888 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Aine

Upomoc, novi bonsai
« : 17-12-2020, 16:38:15 »
Pozdrav svima, nova sam ovdje.
Naime trazim pomoc oko bonsaia.
Kupila sam jedan mali u ikei u 7 mjesecu koji je super, stoji na istom mjestu, zalijem ga jednom u 5-7 dana, nikakve velike brige i super je.
I evo sad pred mjesec dana sam uzela isti takav samo veci, isto u ikei i nesto mu nazalost ne valja. Stoji na istom mjestu i jednako ga zalijeva, ali njemu ocito nesto ne pase. Cini mi se da svo novo lisce koje naraste, odmah otpadne. Kad sma ga uzela odmah sam primijetila na jednom listu kao "crni ugriz"... A svaki dan otpadne bar 20ak listova i to ful zelenih.
Ne znam sta radim krivo. Jedan je super, drugi uzas.
Molim upomoc🤐🤐

Offline Aine

Odg: Upomoc, novi bonsai
« Odgovori #1 : 17-12-2020, 17:15:38 »
Evo slike

Offline alexhor

Odg: Upomoc, novi bonsai
« Odgovori #2 : 17-12-2020, 21:30:26 »
Dobrodošla na forum, čini mi se po lišću koje je malo pjegavo, da mu nešto nedostaje. Ne možeš dva drveta uspoređivati po tome što si ih kupila na istom mjestu i postupaš s njima jednako. Postoje i razlike koje mogu biti značajne, npr. Koliko dugo je drvo prije kupnje ležalo u trgovini, u kakav je supstrat posađeno, u kakvom je stanju bilo pri kupnji... Ovaj drugi ti nije zdrav a s obzirom da se radi o sobnom bonsaiju a sad je gotovo zima, nemaš puno opcija, nije vrijeme za iznijeti ga na zrak, nije vrijeme za presađivanje...Pokušaj pratiti koja je vlažnost supstrata, možda da se malo prosuši prije slijedećeg zalijevanja, i daj mu što više svjetla. Što više, znači MNOGO. Makni ga od radijatora i izvora topline, nek mu bude svježe, ali ne hladno. Uglavnom, veliki broj dućanskog drveća umre u prvih par mjeseci, ako te to tješi. Kad kupuješ takvo drvo, ako baš moraš, onda ga kupuj u proljeće kad ti vanjske temperature daju da gas držiš vani, da ga presadiš u bolji supstrat i da mu omogućiš da kroz godinu ojača i privikne se na boravak kod tebe.

Offline prpa

Odg: Upomoc, novi bonsai
« Odgovori #3 : 09-01-2021, 16:50:25 »
kod mene skoro pa isti slučaj.Presađen u novi substrat, voda pomalo, svijetla fali(zima) pa sam stavio led rasvjetu od akvarija da malo pomogne.Lišće otpada, izbaci nove listiće ali vidim da to nije to.Nadrogirano drveće iz Nizozemske,nema droge ,nema drveta, smeće.Frendovi ga kupili u Slo da me razvesele ali sad vidim kaj je to