Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Novi pozdrav od starog amatera :)  (Posjeta: 3318 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline lalek

Novi pozdrav od starog amatera :)
« : 13-04-2021, 20:49:39 »
Bok svima,
Ja sam vec stavljao odavno neke slike yamadoria s kojima sam planirao zapoceti ovaj hobi. U svakom slucaju nista posebno niti pamtljivo :) Zbog nekih usputnih situacija sam nazalost izgubio sve iz tog prvog pokusaja osim jednog. Sada sam si napokon dao truda i sakupio zadovoljavajuci broj yamadori materijala od kojih neki stvarno izgledaju obecavajuce. Rezove koje sam morao napraviti na deblu sam krpao vocarskim voskom, posadio ih u mjesavinu agroperlita i najopcenitije zemlje za cvijece u nasumicnom omjeru (nije 50:50 nego malo vise perlita). Vecina se lijepo budi kod mene, za neke je tesko reci, ne znam niti koja su tocno vrsta zasad, a izvađeni su oko Kleka kod Ogulina. Javljam se malo da se ponovno aktiviram na forumu jer me jako zanima ovaj hobi, osobno imam problem s uploadanjem slika jer ih treba smanjivati i ne stignem to raditi. U Zagrebu sam i molio bih nekoga tko ima volje i puno znanja i spasonosnih savjeta da obidje ova nova drva, a ja kuham tursku kavu i tocim gemist ili rakiju ili sto god drugo te imam i slatkise. Nadam se da to nije nepristojno zamoliti i ponuditi haha. Volio bih da se stvarno netko javi jer mi je stalo do svakog ovog komada koji sam izvadio i dugo sam cekao da se vratim. Hvala puno svima unaprijed i svako dobro.

Bruno

Offline alexhor

Odg: Novi pozdrav od starog amatera :)
« Odgovori #1 : 18-04-2021, 13:12:07 »
A da ipak probaš koju slikicu postaviti, da nekog zainteresiraš :) ?

Offline lalek

Odg: Novi pozdrav od starog amatera :)
« Odgovori #2 : 19-04-2021, 19:36:04 »
evo par slika, ima ih jos, ali su svi slicni tip ko ovi koje cu stavit. Dakle, svi su posadeni u perlit s malo zemlje. Onima, koje sam morao rezati da stanu u auto, rezovi su zatvoreni sa vocarskim voskom. Onima kojima nije bilo potrebno, nisam odstranio nista da im ne pravim stres. Stoje vani ne na suncu i stavljeni su na palete da otice visak vode. Bilo koji savjeti kako da se svi stabiliziraju su dobrodosli. Cini mi se da su svi prezivjeli vadenje i da pupovi ili bubre ili su vec otvoreni. Za grab jedino znam koji su, ostale nisam siguran. Hvala puno svima na savjetima unaprijed :)

Offline lalek

Odg: Novi pozdrav od starog amatera :)
« Odgovori #3 : 19-04-2021, 19:37:49 »
:)

Offline lalek

Odg: Novi pozdrav od starog amatera :)
« Odgovori #4 : 19-04-2021, 19:39:34 »
:)

Offline lalek

Odg: Novi pozdrav od starog amatera :)
« Odgovori #5 : 19-04-2021, 19:41:55 »
:)

Offline alexhor

Odg: Novi pozdrav od starog amatera :)
« Odgovori #6 : 19-04-2021, 20:50:49 »
Zanimljivi su, ima tu još posla, posebno s ovim stršećim korijenjem koje je viška (ali može pozlužiti dok se drvo ne stabilizira). Generalno, mislim da si ostavio previše granja. To što tjeraju pupovi je normalno jer drvce ima energije za to pokrenuti, no to nije znak da se korijen stabilizirao i da je dobar. Ono što može biti problem su preguste krošnje. Sigurno je da si veći dio finog korijena izgubio iskapanjem, pa kad se svo ovo lišće razvije, drvce bi moglo brzo dehidrirati jer će respiracija biti velika, a korijena je premalo da nadoknadi gubitak. Ako tome dodamo da perlit s običnom zemljom nije najbolja kombinacija i da će ti ravnoteža vode i kisika na korijenju ići malo previše u korist vode, korijen će se razvijati sporije ako se ne uguši prije toga. Ovo su biološke neminovnosti i nadam se da sam u krivu, ali ovo što sam naveo stoji. Bit će drugačije jedino ako budeš imao sreće. Ja volim reći "prvo zdravlje, onda ljepota". Već sad bi se trebao riješiti suvišnih grana na svakom od ovih iskopanaca. Ostaviti samo one koje ćeš koristiti, te eventualno još koju da osiguraš dovoljno energije. Kod bjelogorice često počinjemo samo s korijenjem i panjom bez ijedne grane, drvo napreduje koliko ima energije i koliko može te se razvija sukladno razvoju korijenja. A kod ovih visokih nisi računao da ćeš imati još izrasta prema gore znači, previsoko je već sad, osim ako misliš napraviti neki vrlo neobičan literati stil. I tako, ima tu dosta toga za raspravu.
Da skratim ne bi bilo loše da osiguraš malo bolji supstrat, fali ti u ovome još malo nečeg grubog poput floreopora (da zadržiš više prozračnosti). U kišnom travnju to je ključ.

Offline lalek

Odg: Novi pozdrav od starog amatera :)
« Odgovori #7 : 19-04-2021, 23:20:39 »
Hvala puno na lijepom odgovoru. Odabrao sam perlit jer sam ovdje procitao da je dobar za prvu godinu (privremeno), a bio mi je najdostupniji. Onaj prvi puta ikad kada sam vadio drva koristio sam tenisit i makar sam bio u kojecemu nespretan, mogu rec da je bilo uspjesno, ali ga sada nisam mogao nabaviti. Svi su novi posadeni u dosta malo supstrata tako da se nadam da ce imati dovoljno kisika. Porezati svakako mogu puno i drago mi je da mogu odmah jer nisam htio stresirati tek izvadena drva. Izvadeni su na brdovitom i trusnom terenu i cini se da ce imati male listove pa se nadam da respiracija nece biti jako velika da isusuje drvo. Svakako ne zelim racunat na srecu nego zelim da napravim maksimum da prezive. Samo bih konkretno molio za informaciju da li onda mogu samo ovu prvu godinu ostati u perlitu? A vec sutra cu poceti rezati onda. :)

Offline alexhor

Odg: Novi pozdrav od starog amatera :)
« Odgovori #8 : 20-04-2021, 00:11:48 »
U onim danima kad si već jednom bio amater, perlit i tenisit su bili nadomjestak zbog nepostojanja boljih supstrata. I danas su nadomjestak. Kad već imaš to što imaš onda budi oprezan sa zalijevanjem, nadam se da si osigurao velike rupe na dnu, a ovisno o količini obične zemlje ovisit će kako ćeš zalijevati. Bude li sve to mokro cijelo vrijeme neće biti dobro, a što će se konkretno s ti supstratom dogoditi nakon par mjeseci ili kad počnu vrućine, hoće li se to zbetonirati ili ne, tko zna. U svakom slučaju, imaš vrem,ena tražiti bolji supstrat, pa ako nađeš i pripremiš, onda napraviš samo zamjenu posude (Swap pot, ili Flip pot), bez da diraš korijenje, prebaciš u veću i dodaš novi supstrat.
Za veličinu listića ne brini, ako ih je puno površina će biti velika, vidiš i sam veličinu krošnje. Ti si skinuo pretpostavljam preko 50%, ako ne i više, korijena, tanko korijenje (feederi) je ostalo u zemlji skupa s onim velikima koje si presjekao, tako da bi proporcionalno trebao smanjiti i zelenu masu jer korijen neće imati kapacitet vraćati dovoljno vlage u sustav. Da je moje ja bih to orezao drastično, ostavio samo potencijalne primarne grane (možda ostavio koju viška za buduće odluke) koje će potjerati nove izraste. Ako to preživi prvu godinu, iduće godine pustiš nek divlja koliko želi, da se stabilizira, uz eventualne manje korekcije.
Ali kao i uvijek, ovo je forum, govorim što bih ja učinio da je ovo moje. To odlučuješ, što ćeš.