Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Prerano u bonsai posudu  (Posjeta: 11862 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline marinko beg

Prerano u bonsai posudu
« : 29-01-2007, 16:50:36 »
Primjetio sam da u Hrvatskoj vecina ljudi prerano posade svoje drvo u bonsai posudu.Smatrate li da je to dobro i zasto,ili je to kod nekih zbog nestrpljenja?
M

BonsaiZG

  • Gost
Odg: Prerano u bonsai posudu
« Odgovori #1 : 29-01-2007, 17:11:16 »
Uglavnom je to zbog nestrpljenja i nedostatnog prostora. A većina nas i zbog neznanja. To sigurno nije dobro.
Recimo ja, nema šanse postaviti jedan pravi 100-ljetni yamadori na balkon, kada na njegovom mjestu mogu imati 10 mame Bonsaia. Koji opet nisu Bonsai jer ih nemam strpljenja ostaviti u školi nekoliko godina. Ali što ti kažeš biće za unuke.
Primjećuje se koliko ovdje nedostaje barem jedan pravi majstor, međunarodne klase, a koji bi bio spreman učiti nas ostale. Svi smo samouki. Glavni izvori su nam knjige, video materijali i internet. Međutim kad imaš nekoga u živo to je, mislim, nešto sasvim drugo.
Zato je pohvalno što dolazi Pall, ali dva dana nisu dovoljno i ne možemo svi u Split samo tako. Bez konstantne edukacije i treninga nema nekog velikog napretka. Svaka čast pojedincima kao što su Marija, Andrija, Sebastijan ili Pero Vrgoč. Ali oni nisu dovoljni da bi nas ostale poveli pravim putem.

BonsaiZG

  • Gost
Odg: Prerano u bonsai posudu
« Odgovori #2 : 29-01-2007, 17:28:02 »
Umalo zaboravih, a to je najvjerojatnije i najveći problem
Ovdje Bonsai nije komercijaliziran, a dok se to ne desi, ništa od nekog značajnijeg napretka. Osim, naravno časnih pojedinaca.
Ovako oni koji i znaju nemaju uvijek ni vremena ni živaca pojašnjavati početnicima, a i ostalima razne teme.
A kad dođe netko koji će imati financijske koristi, bit će i tečajeva i kompeticije i napretka i klubova, za većinu.

Baš me zanima što misle ostali.

Offline Marija

Odg: Prerano u bonsai posudu
« Odgovori #3 : 29-01-2007, 18:23:44 »
Bez konstantne edukacije i treninga nema nekog velikog napretka. Svaka čast pojedincima kao što su Marija, Andrija, Sebastijan ili Pero Vrgoč. Ali oni nisu dovoljni da bi nas ostale poveli pravim putem.

Napredak dolazi polako i stvari se miču prema boljem...  :yes:
Majstor je bitan, ali u ovom momentu je najgore žalit što ga nema ... zamislite kako je bilo prije 10-ak godina kada nije bilo Interneta.

Čitala sam intervju s  talijanskim majstorom Alfierom Suardijem (čiju sam česvinu postala ovdje na forumu), koji je u 80-tima započeo s uzgojem bonsaija i 10-ak godina nije poznavao nikoga tko se time bavi ... učio je samo iz nekoliko knjiga. Sigurno je još takvih majstora na taj način izraslo u Europi.

Internet je definitivno ubrzao stvari i informacije i ljude učinio bližima. I nas dvoje Zorane, smo se upoznali preko interneta prije nekih 10 godina!  ;)
Prije 3 godine su se počeli pojavljivati klubovi ... a evo nam i foruma ... Pall dolazi u svibnju i stvarno ne vidim razloga za tugu  :whistle: treba gledat pozitivno….
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

BonsaiZG

  • Gost
Odg: Prerano u bonsai posudu
« Odgovori #4 : 29-01-2007, 18:40:26 »
Tko plače. Iznio sam svoje mišljenje.
Sigurno da komercijalizacija nije presudna hoće li netko postati majstor ili ne. Zato i kažem svaka čast pojedincima. Ali jedna lasta ne čini proljeće. Što misliš koliko bi više uzgajivača bilo da je recimo samo jedan specijalizirani rasadnik u Hrvata. A ne ovako, kad uvozna drva prodaju cvjećari koji znaju kako rezano cvijeće održati što duže lijepim da bi ga prodali, a kad nekog od njih pitaš koja je vrsta to Bonsai drvo ili kako se održava, oni vele pa to je Bonsai piše na deklaraciji.
Ili kad bi barem u jednom gradu u Hrvata postojao netko tko se profesionalno bavi uzgojem, pa održava tečajeve, pa svašta nešto. I čovjek je 24 sata samo sa i uz Bonsai. Pa je malo u Zagrebu, malo u Splitu, malo u Rijeci, Osjeku i uči ljude a oni to znanje plate.
Što misliš jel bi u tom slučaju Bonsai kvalitetnije živio u Hrvata ili ne. Ja mislim da da.
Onaj koji će težiti višem i boljem, taj će uvijek sam nekako doći do znanja. Ali u pitanju je većina.
I ovaj forum je pokrenut s tim ciljem, da se educira što više ljudi. Iako se ne naplačuje, tako i treba.
Pojedinci će uvijek iskakati. Sigurno da mnogima ni 10 tečaja neće biti dostatno da shvate što je to Bonsai.



Offline Marija

Odg: Prerano u bonsai posudu
« Odgovori #5 : 29-01-2007, 19:16:12 »
Tko plače. Iznio sam svoje mišljenje.
Sigurno da komercijalizacija nije presudna hoće li netko postati majstor ili ne. Zato i kažem svaka čast pojedincima. Ali jedna lasta ne čini proljeće. Što misliš koliko bi više uzgajivača bilo da je recimo samo jedan specijalizirani rasadnik u Hrvata. A ne ovako, kad uvozna drva prodaju cvjećari koji znaju kako rezano cvijeće održati što duže lijepim da bi ga prodali, a kad nekog od njih pitaš koja je vrsta to Bonsai drvo ili kako se održava, oni vele pa to je Bonsai piše na deklaraciji.
Ili kad bi barem u jednom gradu u Hrvata postojao netko tko se profesionalno bavi uzgojem, pa održava tečajeve, pa svašta nešto. I čovjek je 24 sata samo sa i uz Bonsai. Pa je malo u Zagrebu, malo u Splitu, malo u Rijeci, Osjeku i uči ljude a oni to znanje plate.
Što misliš jel bi u tom slučaju Bonsai kvalitetnije živio u Hrvata ili ne. Ja mislim da da.
Onaj koji će težiti višem i boljem, taj će uvijek sam nekako doći do znanja. Ali u pitanju je većina.
I ovaj forum je pokrenut s tim ciljem, da se educira što više ljudi. Iako se ne naplačuje, tako i treba.
Pojedinci će uvijek iskakati. Sigurno da mnogima ni 10 tečaja neće biti dostatno da shvate što je to Bonsai.
Slažem se  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Aleksa

Odg: Prerano u bonsai posudu
« Odgovori #6 : 29-01-2007, 21:31:44 »
Ja sam primjer covjeka koji se sa bonsaijem susreo preko Interneta... Odatle i iz knjiga (zahvaljujuci Mariji  :love:) potice sve sto do sada znam... Bonsaistu jos nisam uzivo sreo... Mada nadam se da cu sresti nekog u maju... :smile:

U Crnoj Gori bonsaija NEMA! Kome god pomenem bonsai i objasnim sta je to, najcesce ili ne shvati ili me gleda kao bjegunca iz dusevne bolnice.  :frown: Zbog toga cutim. Da mi je da bar nekog nadjem a da ga to interesuje... Cak ni roditelji nisu bas odusevljeni bonsaijem (mada je otac vec poceo da "trza" kad vidi neko zakrzljalo drvo  :rofl:)... Tako da ste mi jedino drustvo VI  :yipi:!

Uprkos svom tom, ponekad veoma intezivnom, neodobravanju okoline ja jos uvijek trazim i ucim jer bonsai stvarno volim...

Offline DonQuijote

Odg: Prerano u bonsai posudu
« Odgovori #7 : 29-01-2007, 22:02:07 »
 Uzmi to kao nešto zabavno i nedaj se omesti.  Ako te već gledaju kao čudaka daj im taj gušt, neka gledaju, ali im još nadodaj nešto da ih zbuniš. To tek može biti zabavno.
 Prošli vikend sam na jednoj strmini blizu puta kojim prolaze planinari, pronašao krasan Javor... zapravo drvo je katastrofa, tanko i visoko...ali ima fantastičan nebari. Korijenje se račva na nekoliko strana i potpuno je golo jer je ispod valjda bio neki truli panj koji je nestao.
  Odlučim dakle otpiliti cijelo drvce skoro do korijena i nadati se da će pustiti nove izbojke na proljeće.
 Strmina velika, priđem mu s gornje strane i pilim tako, pilim. Kad ono planinari. Neki klipančići.
-Gospon kaj to pilite?
Taman sam zaustio da im počnem objašnjavati...jer fakat sam glupavo izgledao, kad jedan provali da si
sigurno pilim drva za zimu ali da bi trebao malo deblja potražiti. A svi ostali u smijeh.
 -Onda sam im objasnio da tražim crve za pecanje. Vrlo ozbiljnim tonom sam ih podučio da kao što na moru postoji onaj morski crv kojemu ribe ne mogu odoliti,  tako u Javoru živi zimski crv na kojega se Somovi hvataju ko ludi.
 Panika...nisu bili sigurni jel sam lud ili možda ipak nešto ima u tome :mdr:
Otišli su prepirući se, jedan je čuo za morske crve ali je odlučno ntvrdio da ih zajebavam jer zimski crvi ne postoje, drugi baš nisu bili sigurni u to...
 I tako, vidiš da može biti zabavno :mdr:

Offline marinko beg

Odg: Prerano u bonsai posudu
« Odgovori #8 : 30-01-2007, 00:03:32 »
Decki sad ste me stvarno nasmijali sa tim vasim pustolovinama. :rofl: :rofl:Ha,ha,ha,svaka cast.Joj Aleksa,stvarno mi je zao sto si sam,a tako pun volje. :frown:
Sta se ostaloga tice,moram da kazem da je Zoran sasvim lijepo objasnio situaciju u Hrvatskoj,koju ja nisam u potpunosti znao.
Potpuno se slazem s njim!

M

Offline marinko beg

Odg: Prerano u bonsai posudu
« Odgovori #9 : 30-01-2007, 00:05:27 »
Ali što ti kažeš biće za unuke.
Nisam to ja rekao nego Braco! :glasses: :mdr:

M

Offline Zlatko

Odg: Prerano u bonsai posudu
« Odgovori #10 : 30-01-2007, 07:31:59 »
Slažem se s konstatacijom da gotovo svi u Hrvatskoj biljke prerano stavljamo u bonsai posude iako to često još nisu niti pre-bonsai, a ne drva kojima bi bile primjerene bonsai posude.

Ali učimo. Ja se prikupljanjem biljaka bavim dvije godine i shvatio sam da taj trend nije dobar, te sam dio biljaka, a u proljeće ću u tom smislu i nastaviti, vratio ne samo u privremene posude, nego i u vrt. Neke od tih biljaka će biti objektivno "pogledati" tek za 10-ak godina i onda vidjeti ima li u njima bilo kakvog potencijala. Dakako, do tada ih ne mislim posve zapustiti, već o njima voditi dužnu pažnju.
Ja samo skupljam stabla za svoje unuke.

Offline marinko beg

Odg: Prerano u bonsai posudu
« Odgovori #11 : 30-01-2007, 16:13:57 »
Kako da se u Hrvatskoj "probije led"?Jedini nacin je da se netko "zrtvuje"i ode u Italiju na specijalizaciju!!!Recimo u sjevernoj Italiji u bonsai skoli "Progetto Futuro".Takav jedan se vrati u hrvatsku i svoje steceno znanje daje drugima putem placenih tecajeva.E onda bi Hrvatska bonsai scena krenula uzbrdo brzinom vjetra.
M