Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: maslina  (Posjeta: 6955 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline tomo

maslina
« : 15-08-2011, 18:40:11 »
Kak vam se ovo sviđa i ima li potecijala za bonsai.

Offline Marija

Odg: maslina
« Odgovori #1 : 16-08-2011, 11:31:29 »
Za uzgoj bonsaija (DA BI STABLO ODRŽAO ŽIVIM) treba poznavati osnovna hortikulturna pravila, a tek kada imaš zdravu i fino ukorijenjenu biljku može se na noj nešto raditi da bi je oblikovao u bonsai.

Kod ove masline su pogriješio jer si je izvadio iz zemlje usred sezone vegetacije umjesto u sezoni mirovanja ... samo nekim čudom može može preživjeti ...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline tomo

Odg: maslina
« Odgovori #2 : 16-08-2011, 15:41:15 »
Lako je tebi kad si iz Dalmacije. Neke masline  su već preživjele i gore uvjete od ove. Bila su transportinrana po dva dana u autu bez zemlje, samo korijen.
Kopali smo svoj maslinik pa me zasvrbjela motika. Da ju presadim u mješavinu za bonsai ili da ju ostavim u originalnoj dalmatinskoj zemlji.
Hvala.

Offline Andrija Zokić

Odg: maslina
« Odgovori #3 : 16-08-2011, 16:26:46 »
Presadi je u Floreopor sa malo treseta.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline tomo

Odg: maslina
« Odgovori #4 : 21-08-2011, 07:06:44 »
Treset sam kupio u MBM-u, al su Floreopor u Gramatu prodali dva dana prije mog dolaska. :frown:
Ak mi neko može reć gdje u Zagrebu ili okolici ima Floreopora za kupit.

Offline gal

Odg: maslina
« Odgovori #5 : 22-08-2011, 07:20:38 »
Ak mi neko može reć gdje u Zagrebu ili okolici ima Floreopora za kupit.
AGRO HOBLAJ, Kelekova, 4 Sesvete

Offline tomo

Odg: maslina
« Odgovori #6 : 22-08-2011, 17:21:51 »
Hvala. :happy:
Baš sutra idem u Sesvete.

Offline tomo

Odg: maslina
« Odgovori #7 : 12-12-2012, 17:29:49 »
Da li je normalno da u ovo doba godne lišće sa masline malo jače pada ili da počnem paničarit?

Offline Marija

Odg: maslina
« Odgovori #8 : 12-12-2012, 17:42:49 »
Maslina je zimzeleno stablo i lišće ne bi trebalo otpadati.

Da se nije smrzla? U kakvim je uvjetima smještena, kad je stablo izvađeno?
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: maslina
« Odgovori #9 : 12-12-2012, 18:01:05 »
u zatvorenim prostorijma gdje je zrak suši, po zimi maslina zna odbacit starije listove al nikako mlađe. To se desilo i na mojoj prvoj najmanjoj. Ako je u pitanju ova maslina sa slika ja bi ju skreso i čeko nove grane za oblikovnje.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline jurica

Odg: maslina
« Odgovori #10 : 12-12-2012, 18:05:28 »
Da li je normalno da u ovo doba godne lišće sa masline malo jače pada ili da počnem paničarit?

Ja živim u Istri ali u Pazinu , to Pazinu posebno napominjem jer kod mene je jutros bilo -11oC
Dakle ja Masline , Zelenike , Planike ,Crnike i ostale priobalne vrste obavezno spremam u zatvoreni negrijani prostor. Meni se isto tako dešava da mi Masline odbace i do 50% lišća ali to nije nikakva mana već po meni prednost jer mi poslije na mjestima odbačenog lista potjera novi pup i grančica. Ista stvar se dešava i sa Zelenikama. Ja na te dvije vrste još k tome običavam polovicom 1 mj. napraviti i parcijalnu defolijaciju što isto za sada super funkcionira. Dakle po meni ako ti je maslina u zatvorenome po meni nema problema , samo pripaz sa zalijevanjem da ga nebi bilo previše.
Kako Masline reagiraju na zimu u Dalmaciji na otvorenome stvarno neznam jer ovo ti je samo iz mog iskustva  :idiot:

Offline Marija

Odg: maslina
« Odgovori #11 : 12-12-2012, 19:37:54 »
Kako Masline reagiraju na zimu u Dalmaciji na otvorenome stvarno neznam jer ovo ti je samo iz mog iskustva  :idiot:
Kod nas nema mrazova i temperatura ispod nule, u pravilu. Ako ipak stisne par dana ...  unosimo ih u plastenik, s ostalim mediteranskim biljkama.

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Adrian

Odg: maslina
« Odgovori #12 : 12-12-2012, 20:02:59 »
Imam jednu minijaturnu koju mi je poklonio kolega iz rasadnika u Rovinju. Sve isto kao kod Jurice, no napomenuo bi da sam primijetio kako mi odbaci više listova ako ju pred zimu orežem i unesem, nego ako ju unesem i orežem u proljeće. Na kraju to je i normalno kad fiziološki razmisliš.

Offline tomo

Odg: maslina
« Odgovori #13 : 14-12-2012, 15:02:25 »
Vjerovatno je zbog toga što je unesena u kuću. Smrzla se sigurno nije.
Prema maslinarskim knjigama maslina promijeni svo lišće kroz 4-5 godina. Naravno radi se o maslinama u maslinicima.
Hvala vam.

Offline Marija

Odg: maslina
« Odgovori #14 : 15-12-2012, 10:49:15 »
Prema maslinarskim knjigama maslina promijeni svo lišće kroz 4-5 godina. Naravno radi se o maslinama u maslinicima.
Hvala vam.

Naravno, ali ne mijenja ih sve odjednom, nego na način da se to ne primjeti  :mdr:
Svejedno je li u posudi ili zemlji.

Jako je bitno, kao što ti je i Jurica rekao,  da ti je prostor u koji si ih unio negrijan.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai