Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Mali zanimljiv pokus  (Posjeta: 22625 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Libero

Odg: Mali zanimljiv pokus
« Odgovori #15 : 11-06-2007, 11:27:57 »
Citat:
Mjeseceve mjene utjecu na oceane plimom

Ne bih rekao da mjesečeve mijene utječu na mora plimom i osekom. Mjesečeva gravitacija uzrokuje plimu i oseku, a ne mijene (inače bi plima i oseka bile 2 puta mjesečno!).

Offline Andrija Zokić

Odg: Mali zanimljiv pokus
« Odgovori #16 : 11-06-2007, 11:36:51 »
Ne bih rekao da mjesečeve mijene utječu na mora plimom i osekom. Mjesečeva gravitacija uzrokuje plimu i oseku, a ne mijene (inače bi plima i oseka bile 2 puta mjesečno!).

U pravu si.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Aleksa

Odg: Mali zanimljiv pokus
« Odgovori #17 : 11-06-2007, 19:20:10 »
Moguće, uskoro budemo kao srednjevjekovne vještice čekali pun mjesec, solsticije i ekvinocije, pa plesali goli oko biljaka :lol:


I jeli dvopek...  :histerical: ;)

Offline DonQuijote

Odg: Mali zanimljiv pokus
« Odgovori #18 : 13-06-2007, 23:24:44 »
Sada sam napravio još jedan malo zanimljivi pokus za koji sam gotovo siguran da će uspjeti.
 Mala breza koja je nakon orezivanja podivljala i iz dna dbla pustila desetak izbojaka. Kako je nebari koma odlučio sam izbojke pretvoriti u novo korijenje. To mi je proljetos sasvim fino pošlo za rukom sa javorom, poa sam gotovo siguran da će i ovo upaliti.

Offline DonQuijote

Odg: Mali zanimljiv pokus
« Odgovori #19 : 13-06-2007, 23:25:44 »
Donje grane polegnute i pokrivene mješavinom zemlje i šljunka

Offline DonQuijote

Odg: Mali zanimljiv pokus
« Odgovori #20 : 13-06-2007, 23:26:55 »
Preko budućeg korijenja, još nekih pet cm , očekujem sasvim solidno korijenje već iduće proljeće

Offline Mladen

Odg: Mali zanimljiv pokus
« Odgovori #21 : 13-06-2007, 23:42:34 »
Kako je ova breza mlada a već ima bijelu koru? Mislio sam da samo starije breze imaju bijelu koru. Inače želja mi je imati jednu ovakvu brezu šteta što ih nema u Dalmaciji.
I REFUSE TO JOIN ANY CLUB THAT WOULD HAVE ME AS MEMBER

Offline DonQuijote

Odg: Mali zanimljiv pokus
« Odgovori #22 : 13-06-2007, 23:49:38 »
Brezica je mala ali nije baš tako mlada, ima 6 godina, toliko sam godova izbrojaokada sam odrezao deblo. Rasla je na nekom mjestu gdje se istovaruje građevinski otpad, u čistoj šuti. Ima ih još, pa kad dođeš u Zagreb, javi se.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Mali zanimljiv pokus
« Odgovori #23 : 14-06-2007, 08:22:25 »
Preko budućeg korijenja, još nekih pet cm , očekujem sasvim solidno korijenje već iduće proljeće

Na terenima uz Savu ima puno breza i brezica. Vadio sam ih i prije 5g. i isto su imale hrpu izboja odmah iznad zemlje. Svi ti izboji su trajali samo jednu sezonu, već iduće su se osušili i stablo je na tom dijelu bilo samo šire, kao da breza raste iz kugle. Nekoliko sam ih skratio ove godine i ostavio u prirodi, sve su pustile nove izboje i razlistale se po stablu, a i ove uz zemlju obilno. Ako dobro kužim, ti si zatrpao još ne odrvenjene mlade grane, možda si trebao pustiti da odrvene i ostanu žive, iako sam našao jednu brezu koja se savila i jedna starija grana joj je bila pokrivena sa zemljom već dulje vremena. Grana je bila živa, ali nije ni jedan korijenčić pustila u zemlju. Možda to zavisi od tla u kojem raste. Ovo je čisti šoder koji skoro da i nema humusne zemlje. Možda ti uspije, što ti od srca želim !!!  :smile:

Offline keli

Odg: Mali zanimljiv pokus
« Odgovori #24 : 14-06-2007, 08:40:46 »
Kako je ova breza mlada a već ima bijelu koru? Mislio sam da samo starije breze imaju bijelu koru. Inače želja mi je imati jednu ovakvu brezu šteta što ih nema u Dalmaciji.

breza ima jugoisočno od vrha svilaje na visoravni zelovo... radi se o pošumljavanom području...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Mali zanimljiv pokus
« Odgovori #25 : 14-06-2007, 08:46:04 »
...Inače želja mi je imati jednu ovakvu brezu ...

Kakve boje želiš  :smile:
Šalim se!
Ja ću ih vaditi kad dođe vrijeme, ima ih dosta koje mi se dopadaju, no za balkon mi je i jedna dovoljna pa ti ostale ostavljam da biraš  :great:

Offline Marija

Odg: Mali zanimljiv pokus
« Odgovori #26 : 14-06-2007, 08:57:38 »
breza ima jugoisočno od vrha svilaje na visoravni zelovo... radi se o pošumljavanom području...

Keli ne pretjeruj  :gigle:
Evo ispričat ću jednu zgodu iz davnih dana, valjda mi akter neće zamjeriti   :love:

Dakle, Andrija i ja lješkarimo na rivi, kad zazvoni mobitel.
Zove Mladen: "Čuj Mare na brdu sam tražim jamadorije, nego de opiši mi kako izgleda hrast"   :tlab: :histerical:

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Mali zanimljiv pokus
« Odgovori #27 : 14-06-2007, 09:19:43 »
Grana je bila živa, ali nije ni jedan korijenčić pustila u zemlju. Možda to zavisi od tla u kojem raste. Ovo je čisti šoder koji skoro da i nema humusne zemlje. Možda ti uspije, što ti od srca želim !!!  :smile:

Ne znam kako će se ponašati. Pokus je baziran na iskustvu s javorom koji je odlično reagirao na takvo polijeganje i ne samo da se grana za samo nekoliko mjeseci pretvorila u korijen nego je i odebljala.
Spomenuo si kuglu pri dnu, e baš tako nešto se dogodilo i na ovoj brezici. Što se šodera tiče, on je samo na vrhu, ispod ima i nešto zemlje pomješane sa šoderom. Fino je propusno. Vidjeti ćemo, rekli su slijepci :mdr:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Mali zanimljiv pokus
« Odgovori #28 : 14-06-2007, 12:23:16 »
Spomenuo si kuglu pri dnu, e baš tako nešto se dogodilo i na ovoj brezici.

Sve breze koje sam pronašao debljine od cca 2-10 cm imaju tu kuglu. Ove od 10 i deblje je nemaju, ali večina ima mladicu iz korijena udaljenu od 2cm pa na dalje. Ima nekih večih breza kojima se osušilo starije deblo a novo počelo tjerati iz panja (u zemlji) tak da imaju pozamašni panj, oblikovan godinama i mlado zdravo stablo iz njega debljine do 3 cm. Nisam ih htio otkopavati jer ima nešto trave na vrhu, a tlo je porozno i sklono isušivanju pa nisam vidio cijeli oblik panja, to sam ostavio za prolječe. Sve ovo pišem tek tolko da se vidi kak se ponašaju breze izrasle na šoderu i izložene naglim promjenama vlage. Zanimljivo da ni jednu yamadori brezu nisam pronašao na humusnom tlu. Onih ogromnih ima, no ja nemam bager  :smile:

Skoro sam zaboravil zakaj sam uopče krenul pisati. Ta kugla je po mojoj procjeni baš zbog tih "jednogodišnjih" izdanaka koji odumiru svake godine.

Offline Mladen

Odg: Mali zanimljiv pokus
« Odgovori #29 : 14-06-2007, 12:47:46 »
Joooj , hvala na ponudama za yamadori  breze. A ,je ono što je Marija napisla točno je, ma ne ljutim se i danas od tri drveta koje izvadim za dva nemam : pojma koje su vrste a za treće naslučujem o čemu bi se moglo raditi.... :mdr:
I REFUSE TO JOIN ANY CLUB THAT WOULD HAVE ME AS MEMBER