Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Mjesečev sjetveni kalendar i biološko-dinamička poljoprivreda  (Posjeta: 79564 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marija

U jednoj drugoj temi je bilo govora o ovome, pa evo linka za knjigu Marie Thun i Matthiaa K. Thun

http://www.zamirzine.net/spip.php?article4126

Osobno me zanima ova tema, Andrija i ja podižemo jedan maslinik na Mljetu (velike, ne bonsai masline  ;))... pa ako netko nešto zna, bila bih zahvalna da napiše.

Evo nekoliko osnovnih informacija:

"Sva tijela u svemiru se međusobno privlače. Gravitacija ili sila teža zavisi od međusobne udaljenosti i mase tih nebeskih tijela. Mjesec nam je najbliže svemirsko tijelo udaljen približno 384000km. Ovo nebesko tijelo svom silom djeluje kako na oceane, tako i na kopneni dio Zemlje. Kretanje Mjeseca označavamo razlićitim periodima, npr. sidernim i sinodskim. Prvi predstavlja vrijeme opisivanja kruga Mjeseca oko Zemlje i traje 27.3 dan. To je istovremeno i vrijeme koje mu je potrebno da se jadanput okrene oko svoje osi. Sinodski period je vrijeme između dvije uzastopne jednake mijenje i traje 29.53 dana. Ukoliko bi uzeli u obzir ukupni iznos sidernog i sinodskog mjeseca te ga podijelili s dva, dobili bi ciklus emocionalnog bioritma koji iznosi 28.42 dana. Autori bioritmičkih ciklusa su na osnovi perioda emocionalnog bioritma i različitih perioda mjesečevih mijenja odredili i periode ostalih ciklusa bioritma.

Marija Thun uvela je tzv. Mjesečev sjetveni kalendar koji govori o zakonitostima sijanja, njegovanja i pospremanja različitih biljaka, odnosno plodova, u vez s Mjesečevim ritmovima. Ukoliko se u pravo vrijem odlučujemo za te poslove možemo u velikoj mjeri podstaći rast i zdravlje biljaka. Tako se npr.u vrijeme mladog Mjeseca sokovi u biljkama naglo dižu, te ako tada presađujemo biljke, na novom mjestu će brzo pustiti korijenje. U vrijeme punog mjeseca se usmjeravaju prema dolje i tada je pravo vrijeme za rezanje života.

Istraživači izvještavaju da su od 1978 do 1982. proveli kriminološka ispitivanja u tri mjesta, udaljena jedno od drugog nekoliko stotina kilometara. Kkao bi dobili što raznolikiji socijalni sastav mještana izabrali su jedno selo s izrazito seoskom, drugo s industrijskom, a treće s klasičnom strukturom žitelja. Kao rezultat su dobili da u vrijeme punog Mjeseca je u svim tim sredinama kriminalitet porastao približno za isti postotak. Prije sve ga u vrijeme rasta Mjeseca tj.u kritičnim danima povećao se broj provala,ubojstava, agresivnih radnji, ozljeda svih vrsta, a opažene su i neke promjene pri tjelesnoj težini. "
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Prije sve ga u vrijeme rasta Mjeseca tj.u kritičnim danima povećao se broj provala,ubojstava, agresivnih radnji, ozljeda svih vrsta, a opažene su i neke promjene pri tjelesnoj težini. "[/i]
Hvala na linku.
 A što se ostalog tiče, to stoji. Ja primjećujem da me za vrijeme punog mjeseca moj grab gelda jako poprijeko i djeluje prilično agresivno.  Gotovo da me  je strah priči mu :nails:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
U jednoj drugoj temi je bilo govora o ovome, ...
Osobno me zanima ova tema, Andrija i ja podižemo jedan maslinik na Mljetu (velike, ne bonsai masline  ;))... pa ako netko nešto zna, bila bih zahvalna da napiše.

Rado ću sudjelovati i pokušati na jednostavan način prenjeti sve što znam o Biološko-dinamičkoj poljoprivredi. Znam dosta o tome jer sam se 5g. bavio uzgojem povrća prema BD metodi. Dva puta sam bio na Poljoprivrednoj konferenciji u Dornachu (CH) koja traje po 5-6 dana, no puno sam radio i na zemlji pa tek to iskustvo uzimam kao ozbiljno.

Stojim na raspolaganju za sva pitanja!  :smile:

Offline Andrija Zokić

Rado ću sudjelovati i pokušati na jednostavan način prenjeti sve što znam o Biološko-dinamičkoj poljoprivredi. Znam dosta o tome jer sam se 5g. bavio uzgojem povrća prema BD metodi. Dva puta sam bio na Poljoprivrednoj konferenciji u Dornachu (CH) koja traje po 5-6 dana, no puno sam radio i na zemlji pa tek to iskustvo uzimam kao ozbiljno.
Usput bi spomenuo da je u hrvatskoj prihvačen termin "Biološko-dinamička poljoprivreda" , a ne "biodinamička"
Stojim na raspolaganju za sva pitanja!  :smile:

Super! :yupi:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Znam da je za biološko-dinamička poljoprivredu potreban zatvoreni sustav - kao nekakva farma. Ali za to se je potrebno posvetiti samo tome .... što nam nije cilj.

Cilj nam je imati zdravi i nezatrovani maslinik. Npr. gnoj se uvijek može kupiti od nekoga tko ima "zatvoreni sustav"... Posebno me zanima zaštita i održavanje maslinika.

Imaš neke knjige za preporučiti ili čak nekoga za kontakirati - ipak se praktično najbolje uči. Znam za Bernardu Orehovec, ali valjda ima netko osvješten i u Dalmaciji.... ;)


Hvala Mario!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Znam da je za biološko-dinamička poljoprivredu potreban zatvoreni sustav - kao nekakva farma. Ali za to se je potrebno posvetiti samo tome .... što nam nije cilj.

Recimo da je zatvoren sustav, no treba biti opušten u tome  :smile:
Prema mojem mišljenju, bolje se ikako baviti BD nego je isključiti zbog toga što se nema mogučnosti zatvoriti gospodarstvo, što podrazumjeva i puno zemlje i životinje....itd.

Cilj nam je imati zdravi i nezatrovani maslinik. Npr. gnoj se uvijek može kupiti od nekoga tko ima "zatvoreni sustav"... Posebno me zanima zaštita i održavanje maslinika.

Cilj opravdava sredstva  :smile:
Nisam upoznao nikoga tko ima u potpunosti zatvoreno gospodarstvo, a prošao sam cijelu HR i nešto Evrope (D, CH, SI, A).
Gnoj se može kupiti, jedino je bitno da u njemu nema tragova ljekova i kemijskih dodataka prehrani kod goveda. Kravlji gnoj je najpogodniji. Bikovi i telad su isključeni!!! Gnoj je potrebno kompostirati, no to je posebna tema i zahtjeva ozbiljan pristup. Nije dovoljno samo ostaviti hrpu gnoja, već je treba pripremiti kako nalaže BD.

Imaš neke knjige za preporučiti ili čak nekoga za kontakirati - ipak se praktično najbolje uči. Znam za Bernardu Orehovec, ali valjda ima netko osvješten i u Dalmaciji.... ;)

Hvala Mario!

Knjiga ima malo, imam još nekoliko komada knjige od Christiana von Wistinghausena, pa ti mogu poslati. Imam nešto i na stranjskim jezicima (englesk i njemački). Nešto sam i sam pisao, uglavnom objedinjeni skup informacija dopunjen mojim iskustvom i svjetonazorom.
Znam jednog ozbiljnog voćara iz slavonije, Ivo Bašić, u dalmaciji nisam nikog upoznao, pretežno su svi na povrću, nešto i na vinovoj lozi.

Molim
Nema na ćemu!
Samo pitaj !!!

Offline Marija


Knjiga ima malo, imam još nekoliko komada knjige od Christiana von Wistinghausena, pa ti mogu poslati. Imam nešto i na stranjskim jezicima (englesk i njemački). Nešto sam i sam pisao, uglavnom objedinjeni skup informacija dopunjen mojim iskustvom i svjetonazorom.
Znam jednog ozbiljnog voćara iz slavonije, Ivo Bašić, u dalmaciji nisam nikog upoznao, pretežno su svi na povrću, nešto i na vinovoj lozi.


Super, svakako bih je kupila od tebe.  :yes:

Našla sam i nekakvu brošuru - Homeodinamički uzgoj maslina i vinove loze - E. Nastati, kod udruge "Živa zemlja". Jesi se možda susreo s tim?

I od I. Bašića kojeg si spominjao: Ekološki pristup uzgoju voćaka i Biodinamička metoda u voćnjaku i vinogradu...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline keli


. Bikovi i telad su isključeni!!!

znaš li razlog zašto?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Super, svakako bih je kupila od tebe.  :yes:

Nisam stigao jučer pogledati jel mi je ostala koja knjiga doma, al budem danas, pa ti javim.

Našla sam i nekakvu brošuru - Homeodinamički uzgoj maslina i vinove loze - E. Nastati, kod udruge "Živa zemlja". Jesi se možda susreo s tim?

Slušao sam Nastatia i imam neke zabilješke s njegovih predavanja. Njega su protjerali iz biološko-dinamičkih krugova, no protjerala ga je zatupljena i ograničena birokracija. Čovjek je napravio puno u tzv. "duhovnoj genetici" (rasprava o ovom terminu traje godinama i ako nekog zanima o čemu se tu radi nek ne opterečuje ovaj post  :smile:)
Bio sam dopredsjednik ŽZ dvije godine i susreo sam se sa svim što je vezano za udrugu. Homeodinamika je, prema informacijama koje imam, nastala kao plod velikog broja Nastatievih testiranja i pokusa. O svemu tome je teško nešto više reći na brzinu, jer je materija opširna i zahtjeva godine saživljavanja sa njom. Biološko-dinamički pristup sam savladao u nepunih godinu dana jer sam bio pun entuzijazma i volje, svaka kasnija godina je bila nadogradnja i izgradila je moj stav prema BD.
Preporučam ti Nastatia, a ti ćeš sama vidjeti i pronalaziti smisao i primjenu. Želio bi ti reči ako se do sada nisi susrela sa biti BD i HD, sve je bazirano na duhovnom odnosu i pristupu. BD je preporučena od dr. Rudolfa Steinera (1861-1925) začetnika Antropozofije, Waldorfske pedagogije, Antropozofske medicine, Eurtmije i još dosta toga. O njemu ima dosta informacija na netu.

I od I. Bašića kojeg si spominjao: Ekološki pristup uzgoju voćaka i Biodinamička metoda u voćnjaku i vinogradu...

Bašić je ljudina i savjetujem ti da izdvojiš jedan vikend i provedeš ga sa njim na njegovom imanju, mislim da ima smještaj. On je vrlo susretljiv i ispričat će ti sve iz svoje prakse što u knjigu nije stalo  :smile:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
znaš li razlog zašto?

Znam, no i ovo malo što piše u ovom postu se doživljava kao vještičarenje pa ak napišem odgovor na tvoje pitanje, mogel bi na lomaču  :smile:

Ispravak netočnog navoda...
To se pisalo u drugom postu, a ne ovom !!!

Offline keli

Znam, no i ovo malo što piše u ovom postu se doživljava kao vještičarenje pa ak napišem odgovor na tvoje pitanje, mogel bi na lomaču  :smile:


nemaj konta... kiša pada cili tjedani i drva su vlažna :mdr:
a i ukidanje lomače je jedan od uvjeta za ulazak u EU


Offline Marija

Znam, no i ovo malo što piše u ovom postu se doživljava kao vještičarenje pa ak napišem odgovor na tvoje pitanje, mogel bi na lomaču  :smile:

Ne, baš je zanimljivo ....
Ne brini se oko toga .... koga ne zanima neće ni čitat  :smile:

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
nemaj konta... kiša pada cili tjedani i drva su vlažna :mdr:
a i ukidanje lomače je jedan od uvjeta za ulazak u EU

Ajde onda...  :lol:

Kravlji i bikovski rog samo izgledaju isto. Rog kod krave glumi neku vrstu antene i s razlogom je tu gdje je. Za razliku od bikovog roga, kravlji ima deblje stjenke i preko njega utjecaj Kozmosa djeluje na probavu i nešto reprodukciju. Zbog toga se vidi očita razlika kod bikove i kravlje balege, telad i nema razvijene rogove pa ima totalno drukčiji izmet. Svi znamo da je kravlje tijelo horizontalno položeno u odnosu na tlo, dok mi ljudi imamo uspravan stav. No zadržimo se na kravi. Na prednju polovicu krave utjeće Sunce, dok na zadnju polovicu utjecaj ima mjesec. Sve što kroz rog djeluje na probavni trakt u kravi, čini balegu najprihvatljivijom za oživljavanje zemlje i njenu plodnost. Reči će neki da biljke rastu i tam gdi se ne gnoji. No tam se nije umiješao čovjek i priroda vrši svoju genetiku, a svaki utjecaj čovjeka zahtjeva modifikacije i ne postoji prirodna poljoprivreda. Priroda je jedno, a poljoprivreda ma kakva bila je organizam koji zahtjeva određeni pristup.
Kad smo već došli i krećemo u razvoj ove teme, spomenuo bi da je BD duhovna poljoprivreda i kao takvu je  prihvatite!

Offline Marija

Većina na planeti je prihvatila materijalno poimanje stvarnosti i svijeta oko sebe, dok je duhovno pa tako i izvanosjetilno gurnuto ustranu .... a gdje nas to vodi gledamo svaki dan.... :tup:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Većina na planeti je prihvatila materijalno poimanje stvarnosti i svijeta oko sebe, dok je duhovno pa tako i izvanosjetilno gurnuto ustranu .... a gdje nas to vodi gledamo svaki dan.... :tup:

Materiju mozes opipati a duhovno moras osjetit, a onda jos i povjerovat u to. ;)
andbonsai.com ~ andbonsai studio