Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Portulaca bonsai  (Posjeta: 21531 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Portulaca

Portulaca bonsai
« : 30-01-2007, 02:04:17 »
Dobio san danas bonsai na dar i ne znam ništa o njemu,imate li kakav savjet za održavanje,kako često ga zalijevati,kad podrezivati,gdje ga u sobi (25 stupnjeva) staviti... :neutral:
evo slika...
http://img413.imageshack.us/img413/9239/dsc00617pt1.jpg
Portulaca bonsai

http://img179.imageshack.us/img179/7092/dsc00616sf1.jpg
Portulaca bonsai


Offline Portulaca

Odg: Portulaca bonsai
« Odgovori #1 : 30-01-2007, 02:21:22 »
E da i kako ću prepoznati ako mu ne odgovara sobna temperatura, da li ova vrsta podnosi temperaturne oscilacije, kako ću prepoznat da li mu fali vode,kako ga zalijevati,oko debla ili jednostavno natopiti cijelu zemlju , da li da bacam vodu koja se skuplja u tanjuriću ispod posude, koliko često ga tuširati po listovima ...?Znam da pitam puno al ne bih volio da mi propadne jer je dar  :frown:
P.S premjestio sam ga kraj otvorenog prozora,da li niža temperatura godi bonsaiu ili ne?

Offline Marija

Odg: Portulaca bonsai
« Odgovori #2 : 30-01-2007, 08:48:12 »
Dobrodošao na forum!

To je rajsko drvo ili crassula... ubraja se u suKulente, tako da bi ga trebao držati vani!  :smile:
Reci nam ili popuni u svom profilu lokaciju, tako da ti možemo dati podrobniji savjet, jer nije isto jesi li npr. u Dalmaciji ili u Slavoniji  ;)
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Portulaca

Odg: Portulaca bonsai
« Odgovori #3 : 30-01-2007, 19:07:30 »
U Zagrebu sam ,u maloj studentskoj sobici koja se brzo zagrije i brzo ohladi, zato sam pitao za oscilacije u temperaturi.A što je s održavanjem?

Offline Marija

Odg: Portulaca bonsai
« Odgovori #4 : 31-01-2007, 20:52:53 »
Mislim da bi ga trebaio držati vani na suncu, jedino najhladniji dio zime zaštiti od mraza u negrijanoj prostoriji...

To bi bilo idealno, ali kako to ne može - drži ga na prozoru, što dalje od izvora topline ...  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Portulaca

Odg: Portulaca bonsai
« Odgovori #5 : 31-01-2007, 23:42:55 »
Hvala na odgovoru  :happy: A što je s zalijevanjem,da li da natopim cijelu zemlju ili samo dio oko bonsaia,svako koliko da ga podrezujem...?

Offline marinko beg

Odg: Portulaca bonsai
« Odgovori #6 : 01-02-2007, 00:00:15 »
A što je s zalijevanjem,da li da natopim cijelu zemlju ili samo dio oko bonsaia,svako koliko da ga podrezujem...?
Vec sam to negdje napisao,OBAVEZNO NATOPITI CIJELU ZEMLJU!!!Neka odispod slobodno toci.
M

Offline Portulaca

Odg: Portulaca bonsai
« Odgovori #7 : 01-02-2007, 00:48:19 »
A podrezivanje?Da li mijenjam zemlju ikako,mislim znam da je bonsai naviknut na loše uvjete ali da li treba zemlja nekakve nutrijente,dodatke?

BonsaiZG

  • Gost
Odg: Portulaca bonsai
« Odgovori #8 : 01-02-2007, 01:48:11 »
Dobrodošao na forum!

To je rajsko drvo ili crassula... ubraja se u suKulente, tako da bi ga trebao držati vani!  :smile:
Reci nam ili popuni u svom profilu lokaciju, tako da ti možemo dati podrobniji savjet, jer nije isto jesi li npr. u Dalmaciji ili u Slavoniji  ;)

To nije crassula već portulucaria afra. Sukulent je, što znači da srodan kaktusima ali nije kaktus. Ona ne stvara drvenu stabljiku, već mu je stablo mesnato poput kaktusa radi boljeg skladištenja vode. Portulucaria voli topliju klimu i puno svjetla. Tako da od proljeća do sredine jeseni mora biti vani na sunčanom mjestu. Živjeti će i u sjeni ali neće imati lijepe izboje, sa kratkim internodijima, i neće imati sitne listiće. Zimi se unosi u prostoriju na svjetlo mjesto. Ja, pošto nemam mjesta u stanu, držim ih u negrijanom hodniku, gdje zimi ako je dugo vremena niska temperatura opadnu listići, ali se čim dobiju sunčeve zrake brzo regenerira.

Pošto je srodnik kaktusa znači da je sposobna upiti velike količine vode u svoje listiće i stabljiku. Stoga nije toliko zahtijevna za zalijevanje. Kada je vani na suncu potrebno je zalijevati češće, obzirom na temperaturu, ali nikako svaki dan. Zemlja bi trebala biti potpuno suha, i ljeti i zimi, prije zaljevanja. A zaliti tako da zemlja bude potpuno vlažna. Najbolje da staviš u veću posudu, lončić, vodu i potopiš drvo sa posudom u tu vodu. Kada mjehurići prestanu izlaziti izvadi biljku sa posudom i pusti da se voda kroz rupu na posudi ocijedi. U slučaju dužeg ne zalijevanja biljka će reagirati tako da će koristiti vodu uskladištenu u listićima, koji će postepeno smežurati i počet će padati. Ni u kom slučaju biljka nije ugrožena jer, kao što ime kaže, stiže iz Afrike i tamo je to normalna pojava. Prije će nastradati od previše vode nego od suše.

Portulucarija ne zahtijeva nikakvu prihranu, tako da sa time nemaš brige. Možeš jednom mjesečno prihraniti sa nekim slabijim gnojivom. Pažljivo gledaj što piše na pakiranju, koji je omjer N-P-K. ( Dušik, Fosfor, Kalij ) Neka bude što manji broj N, ne više od 5, A P i K može biti do 10. Bolje ti je da ga ne prihranjuješ nego da ga zezneš sa prihranom.

Presdađivati svake dvije do tri godine. Korijenje raste relativno sporo u odnosu na druge biljke.

Supstrat u koji bi trebalo saditi Portulucariju bi trebao biti sastavljen od većeg dijela pijeska, ili sitnog finog šljunka, malo ilovače i malo obične kupovne zemlje za cvijeće. Mora biti vrlo propusan za vodu kako se voda ne bi dugo zadržavala u posudi.

Orezivati trebaš tek toliko da održiš željenu formu biljke. Ja bih tvoju biljčicu presadio u veći kontejner i pustio da raste.

Ramnožavanje je krajnje lako. Grančice koje si odrezao ostaviš na neko tamno mjesto dan, dva da se rana posuši. Može i više dana. Nakon toga ju posadiš u teglicu sa zemljom i dobro zaliješ. Nakon kratkog vremena biljka će pustiti korijenje, i imaš novu biljku.


Evo i nekoliko slika mojih portulucaria.

Offline Portulaca

Odg: Portulaca bonsai
« Odgovori #9 : 01-02-2007, 05:10:33 »
 :mdr: :smile: :happy: :glasses: :yes: 8) Hvala puno na opširnom odgovoru

Offline drigi

Odg: Portulaca bonsai
« Odgovori #10 : 01-02-2007, 17:46:31 »
Evo da ti pokažem moje Rajsko drvce staro oko 30 godina.Pošto su ti prethodni forumaši dali podrobne informacije o odgoju ja učestvujem samo sa slikama.Pozdrav

Offline Portulaca

Odg: Portulaca bonsai
« Odgovori #11 : 01-02-2007, 23:25:25 »
E predobro ti drvce izgleda  :great: ako ikad budem ima kakvih problema,javit ću se tebe, može?Vidi se da imaš iskustva s dotičnom vrstom

Offline drigi

Odg: Portulaca bonsai
« Odgovori #12 : 02-02-2007, 20:17:12 »
 Biće mi milo da pomognem 8)

Bonsai ZG

  • Gost
Odg: Portulaca bonsai
« Odgovori #13 : 02-02-2007, 21:40:34 »
To su dvije različite vrste.
Prva je portulucarija a druga je crassula.
Pogledajte razliku u listićima i boji stabljike.

Offline marinko beg

Odg: Portulaca bonsai
« Odgovori #14 : 03-02-2007, 01:09:32 »
Ja mogu da kazem da se u te vrste svakako ne razumjem,ali znam jedno;ovakve biljke,koje nisu drvolike ni u Japanu ni u Europi,nitko tko se ozbiljno bavi ovim hobijem ne svrstava pod termin Bonsai.Ja licno ni jedan Ginkgo ne smatram bonsai,iz razloga sta istreniranom drvu grane rastu stalno u vis.
To ne znaci da se ove biljke ruzne,ali nisu BON-DRVO.

M