Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Krilasta kurika koja je vjerojatno brijest  (Posjeta: 41545 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marija

Odg: Krilasta kurika koja je vjerojatno brijest
« Odgovori #60 : 20-06-2007, 11:12:00 »
.. samo da nadopunim, poslije ljetnog mirovanja kreće kod četinara rast i regeneracija korjena do zime, tako da njima "jesen" nije sezona mirovanja. Riječani vade borove u siječnju i veljači, a kod nas je to obično kraj veljače, ožujak i početak travnja (ako je zima bila duga i hladna).

Nismo svi u istoj klimatskoj zoni pa  i zato ne  treba spominjati godišnja doba... samo zbunjuje....
Službeno uvodimo termine "sezona mirovanja" i "sezona rasta" ...   :rules:


Citat:
Jedino bih borovice preporučio vaditi  sredinom 9. mj.

Kakve borovice?  :question:  juniperuse?
Koje? Zašto tada?

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Krilasta kurika koja je vjerojatno brijest
« Odgovori #61 : 20-06-2007, 11:22:57 »
Nismo svi u istoj klimatskoj zoni pa  i zato ne  treba spominjati godišnja doba... samo zbunjuje....
Službeno uvodimo termine "sezona mirovanja" i "sezona rasta" ...   :rules:

Nego jel previše tražim ako se malo pobliže definira svaka od sezona. Jasno mi je da padanjem lišća počinje "mirovanje", a pupanjem "rast", no je li to baš uvijek tako i koliko je to mirovanje stvarno mirovanje. Recimo "slučajno" znam da se od 24.12. do 6.1. u zemlji odvijaju jako burni procesi.


Kakve borovice?  :question:  juniperuse?
Koje? Zašto tada?



To sam čuo već sa dosta strana, čak se precizira 15.9.

Offline gal

Odg: Krilasta kurika koja je vjerojatno brijest
« Odgovori #62 : 20-06-2007, 11:55:36 »

Citat:
Jedino bih borovice preporučio vaditi  sredinom 9. mj.

Kakve borovice?  :question:  juniperuse?
Koje? Zašto tada?


juniperus communis - "kontinentalna" borovica, zato jer tih par komada koliko mi se primilo je izvađeno sredinom 9. mj. , a na savjet kolega slovenaca. Nije slučajno, pokušavam ih vaditi već nekoliko godina u različito vrijeme i samo se tada uspiju primiti. Zašto? Nemam pojma! Ove godine u rano proljeće sam izvadio jednu malu sa 100 % korjena odlijepivši je sa stjene, avo je polako umire. Prošle godine u 9 mj. sam izvadio dvije, primila se najstarija, sa najmanje korjena ???? Uglavnom prešle su na moju listu "neomiljenih" vrsta.

Offline Marija

Odg: Krilasta kurika koja je vjerojatno brijest
« Odgovori #63 : 28-06-2007, 10:14:32 »
Uglavnom prešle su na moju listu "neomiljenih" vrsta.
da, i ja ih ignoriram iz tih razloga....
iako sam lani orezala jednu u prirodi (zanimljiva, zdepasta sa puno suhih djelova), a onda se pojavio "glas savjesti" koji je sablažnjeno gledao što radim i rekao - pa nije valjda da to misliš vadit, a znaš da će ti umrijet kad-tad....

Eh,  :love:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Krilasta kurika koja je vjerojatno brijest
« Odgovori #64 : 05-07-2007, 14:16:39 »
Jutros sam lagano počeo razvlačiti usta u smješak kad sam na brijestu spomenutom u ovom postu....
http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=452.msg6746#msg6746
... ugledao pupove koji su počeli zeleniti. Odmah sam poskidao one koje je potjerao po panju i donjem djelu stabala. Ima ih puno u pazušcima grana kao i po samim granama u pazušcima listova. Fotke ću poslati ako stignem još sutra.

Dakle drvo je izvađeno 18.6. i posađeno u brzopropusnu mješavinu zemlje, šodra i lomljene cigle. Mistano je najmanje 3x dnevno, a zaljevano je samo jednom tjedno i to kad sam gnoio sva drva gnoio sam i njega. Nije trebalo više zaljevati jer ga držim u hladu. 20.6. sam ga ožicao, preživjele su sve grane osim dvije koje sam savinuo malo jače i vjerojatno doprinjeo sušenju listova na njima, no možda i one uskoro ponovno potjeraju. Drvo nije neki ljepotan, poslužilo je tek za pokus znatiželje kako možemo utjecati na biljke.

Offline Marija

Odg: Krilasta kurika koja je vjerojatno brijest
« Odgovori #65 : 05-07-2007, 16:18:36 »
Dakle drvo je izvađeno 18.6. i posađeno u brzopropusnu mješavinu zemlje, šodra i lomljene cigle. Mistano je najmanje 3x dnevno, a zaljevano je samo jednom tjedno i to kad sam gnoio sva drva gnoio sam i njega. Nije trebalo više zaljevati jer ga držim u hladu. 20.6. sam ga ožicao, preživjele su sve grane osim dvije koje sam savinuo malo jače i vjerojatno doprinjeo sušenju listova na njima, no možda i one uskoro ponovno potjeraju. Drvo nije neki ljepotan, poslužilo je tek za pokus znatiželje kako možemo utjecati na biljke.

Žilavo je kad je taj cjelokupni tretman preživio  :tlab:
Iako još nije sigurno  ... treba vidjet hoće li moći održavati lisnu masu kada je baci ... :sarcastic:

U svakom slučaju sretno!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Krilasta kurika koja je vjerojatno brijest
« Odgovori #66 : 06-07-2007, 07:51:39 »
Žilavo je kad je taj cjelokupni tretman preživio  :tlab:
Iako još nije sigurno  ... treba vidjet hoće li moći održavati lisnu masu kada je baci ... :sarcastic:

U svakom slučaju sretno!

Naravno da se ne zanosim  :smile:
Samo probam, jel ide i kak ide!
Hvala na dobrim željama !!!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Krilasta kurika koja je vjerojatno brijest
« Odgovori #67 : 09-07-2007, 08:50:21 »
Ovako je brijest izgledao nakon vađenja:
http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=452.msg6746#msg6746
A ovak sada. Malo je ožičen i usmjeren, no to drvo mi više služi za pokus nego što trenutno uživam u njegvom izgledu. Strelice pokazuju jedine dvije grane koje su riknule jer sam ih vjerojatno oštetio kod žicanja.
A druga fotka pokazuje jedan od pupova koje tjera.

Offline Aleksa

Odg: Krilasta kurika koja je vjerojatno brijest
« Odgovori #68 : 09-07-2007, 18:37:20 »
Ova na vrhu ti je otisla jer si prebliyu nje otkinuo onu debelu granu!

Offline DonQuijote

Odg: Krilasta kurika koja je vjerojatno brijest
« Odgovori #69 : 09-07-2007, 21:05:45 »
Ova na vrhu ti je otisla jer si prebliyu nje otkinuo onu debelu granu!

Što se ne smije tako blizu? Znam da kod Javora treba ostaviti koji centimetar pa druge godine osušeno maknuti, ali na svemu ostalom ja radim isto kao na slici, možda čak i bliže. To je pogrešno?

Offline Aleksa

Odg: Krilasta kurika koja je vjerojatno brijest
« Odgovori #70 : 09-07-2007, 22:22:51 »
Moja teorija je da se na tom mjestu rez susi, i, posto listopadno drvece nema smolu koja bi ga zastitila od daljeg susenja, taj rez povuce vodu malo dublje u unutrasnjost i prekine dotok vode toj grancici i ubije je. I Pall je rekao da se u ovakvim slucajevima uvijek ostavi patrljak jer je u pitanju mlada grancica koja treba da raste! Mislim da je to jedan od rezloga zbog koje se ne radi deadwood listopadnom drvecu... I prakticno iskustvo mi je to dokazalo... Jin se susi i susi, i kroz njega isparava voda i iz zivog drveta dok se cijelo drvo ne osusi. Tako mi je jasen uvenuo!

Offline Andrija Zokić

Odg: Krilasta kurika koja je vjerojatno brijest
« Odgovori #71 : 10-07-2007, 09:43:19 »
I meni se ucinilo da je malo preblizu odrezano. Znalo mi se desiti da nekada kada ovako odrezem prezivi a nekada se i znalo osusiti. Sada vise ne riskiram i ostavim mali batrljak dok grana ne odeblja i dobro se primi, pa onda tek kidam ili drilam.

Moja teorija je da se na tom mjestu rez susi, i, posto listopadno drvece nema smolu koja bi ga zastitila od daljeg susenja, taj rez povuce vodu malo dublje u unutrasnjost i prekine dotok vode toj grancici i ubije je.

Primjetio sam kada idem drilati batrljak, da se drvo ne susi samo malo povrsinski nego cesto ide duboko, a ovisi o debljini grane koliko duboko to susenje ide (deblja grana, dublje susenje).
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Krilasta kurika koja je vjerojatno brijest
« Odgovori #72 : 10-07-2007, 12:26:21 »
Mislim da se ipak osušila zbog jakog piganja. Druga dva stabla su isto odrezana uz grančicu pa se vrh nije osušio jer pigan je manje. Na desnom stablu se osušila donja grana koja nema veze sa rezom, a isto od jačeg piganja. Po meni je to dakle greška u piganju, a ne u rezu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Krilasta kurika koja je vjerojatno brijest
« Odgovori #73 : 10-07-2007, 14:51:42 »
Ova na vrhu ti je otisla jer si prebliyu nje otkinuo onu debelu granu!

Što se ne smije tako blizu? Znam da kod Javora treba ostaviti koji centimetar pa druge godine osušeno maknuti, ali na svemu ostalom ja radim isto kao na slici, možda čak i bliže. To je pogrešno?

Mislim da ta blizina reza najviše ovisi o razvijenosti grane i debljini kore drveta. Ja sam na primjer kod dva hrasta odrezao deblo tik do grane od koje namjeravam dobiti vrh i te grane su danas nakon 2mj žive i zdrave. Hrast ima debelu koru koja se nije ni milimetar odvojila od debla koje se lagano suši. To nije slučaj kod nekih drva koje imaju tanju koru. Recimo lipa je koru odvojila od debla više od 3mm no ni to nije utjecalo na sušenje grana, sve su ostale žive. Sve u svemu, kora reagira drugačije kod svakog drva i mislim da nije bitno kaj se drvo suši, već da kora ima snage provoditi sokove.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Krilasta kurika koja je vjerojatno brijest
« Odgovori #74 : 20-07-2007, 12:12:45 »
Evo kak je duplić prolistal  :yupi:

prije
http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=452.msg6750#msg6750

sada