Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Carpinus betulus - obični grab  (Posjeta: 93351 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline gal

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #150 : 03-02-2009, 14:59:48 »
Kad mi Gal spomene klade, a kaj je onda ovo? Baci pogled na pozadinsku djelatnicu na štokrlu  :tup:
...a pazi ljevi stol na prvoj fotki.... ili naziv druge fotke, a kod nas se ljudi školuju na ščapekima ...
...ma bog te mazo, pogleć ove 5t okretalice, i ove uokvirene modele po zidovima! "Dragi učenici danas ćemo vježbati model br. 8"  :tup: Sad sam prosvjetljen!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #151 : 03-02-2009, 15:07:36 »
Kad mi Gal spomene klade, a kaj je onda ovo? Baci pogled na pozadinsku djelatnicu na štokrlu  :tup:
...a pazi ljevi stol na prvoj fotki.... ili naziv druge fotke, a kod nas se ljudi školuju na ščapekima ...
...ma bog te mazo, pogleć ove 5t okretalice,

Joj i ja bi jednu takvu okretalicu, još da se može i na daljinski primicati, odmicati okretati i naginjati ... uf, baš bi jednu !!!!

Offline Marija

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #152 : 03-02-2009, 16:50:25 »
kako možete blatiti sveti tajvanski narod .... svi ćete biti baniraniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii  :diablo: :quiet: :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #153 : 03-02-2009, 21:26:18 »
Onaj prvi grab si odradio baš dobro. Samo me malo mući raspored sitnijih grana. Nekako su ni prezgusnute... :dunno:
...treba mi svaki pup na donjem djelu debla za debljanje drva, nakon nekoliko godina povratni rez pa remifikacija narednih godina, paralelno izrast novog vrha, ukratko za 8-10 godina očekujem top formu...

Ovaj drugi mi nekak nije legao. Mislim da bih ga radije srezao. Slika govori tisuću rijeći...
...evo odnos lišća i stabla - slikom na sliku.
PS/ Joj dragi moji ja još ne vadim kladedine poput vaših, ovaj jadničak nije ni punoljetan, a ni deblji od kakvih 5-6 cm

Gal, mislim isto kao i ti. Ni ja ne bih dirao ništa na ovom grabu nego nastavio oblikovanje kako si krenuo. Grab mi izgleda preštrumfastično! :idiot:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline gal

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #154 : 22-05-2009, 10:25:45 »
...šohin grab (dan šohina  :idiot:)...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #155 : 22-05-2009, 10:28:22 »
(dan šohina  :idiot:)...

...sa upečatljivim listovima!

Offline gal

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #156 : 23-10-2009, 08:30:18 »
...sa upečatljivim listovima!
...defolijacija na betulusu smanji list za pola, na sasvim prihvatljivu veličinu (vidi vrh na kojem nije skidano lišće).

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #157 : 23-10-2009, 08:34:09 »
...sa upečatljivim listovima!
...defolijacija na betulusu smanji list za pola, na sasvim prihvatljivu veličinu (vidi vrh na kojem nije skidano lišće).

Ofkors, i ja sam na svojima skidao velike listove, koje su zamjenili duplo pa i do tri puta manji, a ono kaj najviše utjeće na smanjenje listova, je gusta remifikacija, svjestan sam toga, ali te malo cimam  :great:

Offline Marija

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #158 : 23-10-2009, 09:03:07 »
kad vas ovako čitam .... rekao bi da je defolijacija čudotvorno sredstvo smanjivanja listova li baš i nije tako  :lol:
Posebno u kombinaciji sa ovim našim režimom prihrane ....

Mi često koristimo defilijaciju radi postizanja ramifikacije, jer je u ovoj uzgojnoj fazi (još 3-4 godine) nebitno koje je veličine list.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #159 : 23-10-2009, 09:17:54 »
kad vas ovako čitam .... rekao bi da je defolijacija čudotvorno sredstvo smanjivanja listova li baš i nije tako  :lol:
Posebno u kombinaciji sa ovim našim režimom prihrane ....

Mi često koristimo defilijaciju radi postizanja ramifikacije, jer je u ovoj uzgojnoj fazi (još 3-4 godine) nebitno koje je veličine list.

Naravno da ništa ne tvrdim, no vjerojatno nisam usamljen u nekim pristupima. Ja sam u sezoni bujnosti, jako puno među mojim drvima i konstantno ih ćupkam i reckam, sve po redu (listopadne). Uz naravno prihranu, one odgovaraju na različite načine, pa i na istom drvu. Recimo isti zahvati na jednom drvu, rezultiraju drugačije. Uklonim sve velike listove na grabu i dobijem puno manje listove iz novih pupova, no na nekim mjestima dobijem ogromne šlape od listova na istom tom drvetu. Onda pak ona (za mene utopija) famozna izjava da grane treba puštati 2-3 pa i 5 metara kako bi odebljale, kod mene se pokazala vrlo upitnom. To jedino postaje točno kad je u pitanju vrh debla, no sve niže grane će bolje odebljati ako se krate konstantno i dobiva se gušća remifikacija na njima. Ne samo što će odebljati, nego će odebljati konusno, ako se na ispravan način režu sekundarne i tercijarne grane.
I moj pristup uklanjanja velikih listova je upravo kao i kod vas, bolja remifikacija, a ne izgled stabla u ovim ranim fazama, dakle čisto hortikulturalan pristup.  :great:

Prihrana i zaljevanje i aerobnost substrata, definitivno pogoduju i daju nam više prostora za češće manipulacije  :chinaman:

Offline kuchlar

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #160 : 24-10-2009, 11:45:58 »
 predstavljam vam moji skromni "bonsai", pocetci su to nemoj da zamerite  :mdr:

drvo sam uzeo od okolne sume, posle masovnog ubistva nekoliko starijih stabla ( :tuca: ) rekoh da se ne zalecem i otkopao sam mlado drvo KLIK(koje u to vreme btw mi je bilo lepo kakvo jeste, nisam hteo da ga orezujem licilo mi na drvo..ja kako da ne!!  :takoTreba: )

ovo mu je druga sezona kod mene, jadni trpi sve pocetnicke gnjavaze ali vec pocinje da lici na nesto... :dipl:

kao sto vidite oko drveta je pravi botanicki vrt, ima svega od seduma preko festuce i sempervivuma pa do mahovine - tri vrste  :mdr:...to uredjuje klasicni biljkar u meni ne mogu da odolim da ne pokrijem golu zemlju, jace je od mene  :quiet:

http://www.svetbiljaka.com/images/upload/bonsai_352.jpg
Carpinus betulus - obični grab




Offline Goran Cajko

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #161 : 26-10-2009, 12:20:57 »
Predlažem ti da u proljeće drvo presadiš u puno puno manju posudu i dalje nastavi rezuckati i žicati.

Offline gal

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #162 : 15-04-2010, 07:51:37 »
...grab dobio istu, samo duplo manju posudu...

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #163 : 15-04-2010, 09:12:58 »
Ti Gal imaš sličan stil kao i ja što me veseli.Ako budeš kad prolazio kroz Međimurje dofuraj se do mene,bit će mi drago.Adresa ti je na forumu. :bravoPrika:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline gal

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #164 : 15-04-2010, 10:44:41 »
Ti Gal imaš sličan stil kao i ja što me veseli.Ako budeš kad prolazio kroz Međimurje dofuraj se do mene,bit će mi drago.Adresa ti je na forumu. :bravoPrika:
Zahvaljujem na pozivu, vrijedi i obrnuto!  :bravoPrika: