Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Potrebna identifikacija  (Posjeta: 57812 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Potrebna identifikacija
« : 21-06-2007, 11:15:25 »
Zna li netko koje je ovo drvo?

Offline Andrija Zokić

Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #1 : 21-06-2007, 12:45:05 »
Zna li netko koje je ovo drvo?

Meni najvise lici na brijest, mada nisam siguran. Mi ga rijetko srecemo i nemamo velikog iskustva sa njim.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #2 : 21-06-2007, 12:50:57 »
Zna li netko koje je ovo drvo?
Meni najvise lici na brijest, mada nisam siguran. Mi ga rijetko srecemo i nemamo velikog iskustva sa njim.

Listovi upučuju na brijest, no kora je malo neobična. Mene je prvo zavarao i mislio sam da je grab. No Veljko je slikovno dokumentirao da grab ima naizmjenične žile na listu dok ovaj ima paralelne kao brijest, a i neke se račvaju na rubu lista.
Ako u obzir uzmem druge brijestove o kojima je več bilo riječi tu na forumu, ovom je stablo totalno drugačije, a i korijen kod brijesta (poljskog) je kao od gume i savitljiv, dok je kod ovog drveta krut i poprilično zadebljan (kao kod graba)

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #3 : 21-06-2007, 13:49:29 »
Prokrstario sam po netu, no ovo "moje" drvo na brijest liči jedino po listu, no ovakvo stablo i korijen nema ni jedan brijest.

Offline Andrija Zokić

Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #4 : 21-06-2007, 13:55:57 »
Prokrstario sam po netu, no ovo "moje" drvo na brijest liči jedino po listu, no ovakvo stablo i korijen nema ni jedan brijest.

Cini mi se kako je teze naci vrstu kada je kora koju trazis mlada. Skoro uvijek za indetifikaciju je potrebna stara kora.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #5 : 21-06-2007, 14:00:06 »
Prokrstario sam po netu, no ovo "moje" drvo na brijest liči jedino po listu, no ovakvo stablo i korijen nema ni jedan brijest.
Cini mi se kako je teze naci vrstu kada je kora koju trazis mlada. Skoro uvijek za indetifikaciju je potrebna stara kora.

Onda do daljnjega ostaje brijest. Za to ima najviše glasova  :smile:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #6 : 21-06-2007, 14:01:04 »
Jel ima još neko da misli kako ovo drvo ima potencijala postati bonsai ?

Offline DonQuijote

Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #7 : 21-06-2007, 14:15:13 »
Bonsai može postati, ali dobar bonsai ne.

Lijepo korjenje, ali na žalost dosadno deblo. Ako razviješ dobru krošnju, možaš dobiti simpa drvce ali bojim se da nikada neće biti dobar bonsai.
I sam imam jednog sličnog, pa mozgam što i kako napraviti da bude bolji, ali dosadan je  i teško ga je popraviti

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #8 : 21-06-2007, 14:30:22 »
Bonsai može postati, ali dobar bonsai ne.
Lijepo korjenje, ali na žalost dosadno deblo. Ako razviješ dobru krošnju, možaš dobiti simpa drvce ali bojim se da nikada neće biti dobar bonsai.
I sam imam jednog sličnog, pa mozgam što i kako napraviti da bude bolji, ali dosadan je  i teško ga je popraviti

Ima dva debla. Ovo manje na sebi ima i neke deblje grane, Razmišljao sam ovo veliko skroz odstranitijer je ravno od dole do gore, pa bi ostalo ovo manje koje je kolko tolko konusno, pogotovo sa strane da mu je veće deblo iza, dakle rez bi ostao iza manjeg debla.

Offline Andrija Zokić

Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #9 : 21-06-2007, 14:40:00 »
Ima dva debla. Ovo manje na sebi ima i neke deblje grane, Razmišljao sam ovo veliko skroz odstranitijer je ravno od dole do gore, pa bi ostalo ovo manje koje je kolko tolko konusno, pogotovo sa strane da mu je veće deblo iza, dakle rez bi ostao iza manjeg debla.

Tako nekako se i meni cini. Ovo veliko deblo je definitivno predugo a i ne suzava se. Kako ce to izgledati kada odrezes tesko je ovako po slici zakljuciti, ali mi se cini kao najbolja opcija.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline DonQuijote

Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #10 : 21-06-2007, 14:51:40 »


Ima dva debla. Ovo manje na sebi ima i neke deblje grane, Razmišljao sam ovo veliko skroz odstranitijer je ravno od dole do gore, pa bi ostalo ovo manje koje je kolko tolko konusno, pogotovo sa strane da mu je veće deblo iza, dakle rez bi ostao iza manjeg debla.

Hm...ma najbolje da probaš pa ćeš vidjeti što i kako dalje. Taj donji dio je dobar ali će ako odsječeš deblju granu rana biti baš velika i vidljiva.
...a kako bi bilo da napraviš neki sabamiki od te rane?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #11 : 21-06-2007, 14:57:19 »
Ima dva debla. Ovo manje na sebi ima i neke deblje grane, Razmišljao sam ovo veliko skroz odstranitijer je ravno od dole do gore, pa bi ostalo ovo manje koje je kolko tolko konusno, pogotovo sa strane da mu je veće deblo iza, dakle rez bi ostao iza manjeg debla.
Tako nekako se i meni cini. Ovo veliko deblo je definitivno predugo a i ne suzava se. Kako ce to izgledati kada odrezes tesko je ovako po slici zakljuciti, ali mi se cini kao najbolja opcija.

Da slika ne dočarava stvarnost. Vjerojatno ću sjesti kraj drvete i vidjeti gdje rezati. Možda odrezati pa kasnije napraviti shari na tom dijelu, ali nisam siguran jel u tom slučaju treba ostaviti malo više panja ili ga skroz ukloniti od spoja stabala do korijena?!?
Ove tri grane, jedna može postati vrh i ove dvije kao glavne. Na manjem stablu je bacio obilje pupova pri korijenu, to ću poskidati pa možda baci više po stablu, iako ih i sad ima nešto, pa onda nek raste i buja i samo mi veli jel je il nije po mom ukusu  :smile:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #12 : 21-06-2007, 15:00:08 »
Hm...ma najbolje da probaš pa ćeš vidjeti što i kako dalje. Taj donji dio je dobar ali će ako odsječeš deblju granu rana biti baš velika i vidljiva.
...a kako bi bilo da napraviš neki sabamiki od te rane?

Da to nešto, shari ili sabamaki, možda baš to ... taj sabamaki !!!
Super da si to predložio, sad drvo ima više šansi za to da skokne u posudu  :smile:

Offline Goran Cajko

Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #13 : 21-06-2007, 17:03:34 »
pozdrav!

Ja bih išao na ovu varijantu:
Odmah prerezao svo korijenje s oštorm lopatom, tako da do kraja ove sezone rasta napravi dio novog korijena.
U proljeće izvadio drvo iz zemlje i odrezao deblo po crvenoj crti, te jedan cm od odrezanog ruba pa skroz nadolje namotao plastičnu traku (najbolje široku izolir traku) da ga usmjerimo gdje da baci nove izboje i tako napravio klasičan stil metle.
Pusti da nesmetano raste bez rezanja grana ili presađivanja bar dvije godine uz dobro gnojenje.

Offline Goran Cajko

Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #14 : 21-06-2007, 17:05:53 »
zaboravih slike....