Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Uzgoj bonsaija iz reznice  (Posjeta: 29091 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Uzgoj bonsaija iz reznice
« Odgovori #15 : 13-06-2007, 10:06:05 »
a kaj je s tim hormonom za oživljavanje? jučer sam išo u žitnjakovu cvjećarnu di drže i tak neke stvarčice, i kad sam pitao tetu dal imaju, jako me blijedo pogledala :question:

Hormon je za ukorjenjavanje, a ima ga u MBM-u

Offline boborg

Odg: Uzgoj bonsaija iz reznice
« Odgovori #16 : 13-06-2007, 10:16:37 »
ima valjda i drugdje negdje, daleko mi lučko....

a kak je s crnogoricom i reznicama? kak se primaju?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Uzgoj bonsaija iz reznice
« Odgovori #17 : 13-06-2007, 10:25:11 »
ima valjda i drugdje negdje, daleko mi lučko....

a kak je s crnogoricom i reznicama? kak se primaju?

Ako mene pitaš... nemam pojima. Zanimaju me samo yamadoriji i možda pokoja fascinanta biljka iz rasadnika, a da za nju imam love  :smile:

Prije 5g sam u 10mj. vadio borove i stavljao hormon na korijen jer su rasli u šodru pa na korijenju nije bilo puno zemlje, svi su se primili.

Offline Aries

Odg: Uzgoj bonsaija iz reznice
« Odgovori #18 : 13-06-2007, 11:13:14 »
Taj prah za ukorjenjivanje bi se možda moglo naći i u poljoprivrednim ljekarnama. U mojoj lokalnoj u gorici imaju hepu tih teglica sa kojekakvim praškovima i sl.  :yes:

Offline istefano

Odg: Uzgoj bonsaija iz reznice
« Odgovori #19 : 13-06-2007, 12:47:47 »
ima valjda i drugdje negdje, daleko mi lučko....

a kak je s crnogoricom i reznicama? kak se primaju?
imas ga u svakoj poljoapoteci , barem tu kod mene na malesnici i u podsusedu ima

Offline helleborus

Odg: Uzgoj bonsaija iz reznice
« Odgovori #20 : 13-06-2007, 13:55:06 »
Za reznice je najbolje koristiti treset... Dobro drzi vodu i ima ''antisepticko'' dejstvo...  :yes: 

Mare veli humus, ti treset, a ja ni jedno ni drugo. Zašto?
I jedno i drugo drži dosta vlage što se čini da je ok za reznice jer vole puno vlage. Ta ljubav i želja z vlagom odnosi se uglavnom na zračnu vlagu (zato i stavljamo reznice u staklenike s visokim postotkom vlage ili doma prekrivamo najlonom). No morka zemlja i nije baš najbolje rješenje pri želji da se formira novi korijen.
Reznice se 'pikaju' u gotovo 100%tni pijesak. Istina je da neki, a mi ovdje u botaničkom, stavljamo možda 10-tak posto treseta iz ovih gore navedenih 'antiseptičkih' djelovanja. Pijesak i koji se stavljaju reznice mora biti krupan, ne onaj iz pješčanika jer drži previše vlage. Npr. riječki pijesak granulacije oko 2mm je odličan. Reznicama treba vlažno tlo, ali kroz koje prolazi voda, a ne zadržava se. Može se porositi o nekoliko puta dnevno, ako imate vremena.
Reznice se mogu 'pikati' u posudice vrlo blizu, gotovo na samo nekoliko cm razmaka tako da ih možete staviti puno na relativno molom prostoru.
Listovi se skinu to je točno, odnosno bar se skrate.
Kad režete dio grane za reznicu donji pup, koji će se zakopati u pijesak, treba biti relativno nisko jer će se iz njega formirati korijen. Da bi se taj proces ubrzao i bio uspješniji dodajemo hormon za zakorijenjivanje. To se radi tako da se taj donji dio reznice umoći u hormonski prašak.
Crnogorica se isto može tako razmnožavati.

Offline Marija

Odg: Uzgoj bonsaija iz reznice
« Odgovori #21 : 13-06-2007, 14:06:32 »
Mare veli humus, ti treset, a ja ni jedno ni drugo. Zašto?
Kao što sam rekla ne znam sve  :smile:

Halli je to struka, pa je najbolje da nju poslušaš  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline helleborus

Odg: Uzgoj bonsaija iz reznice
« Odgovori #22 : 13-06-2007, 14:08:47 »
Nitko ne zna sve. Zajedno smo jači!!  :yes:

Offline boborg

Odg: Uzgoj bonsaija iz reznice
« Odgovori #23 : 13-06-2007, 14:21:30 »
aha znači hormon se ne stavlja u zemlju?

Offline helleborus

Odg: Uzgoj bonsaija iz reznice
« Odgovori #24 : 13-06-2007, 14:34:14 »
aha znači hormon se ne stavlja u zemlju?

Točno, samo umočiš reznicu u tu posudicu s hormonom i zapikneš u pijesak. Ako je reznica dovoljno čvrsta ne moraš niti raditi rupu u koju ćeš ju gurnuti, jedostavno gurni. (Molim bez prostih komentara o guranju i rupi).

Offline boborg

Odg: Uzgoj bonsaija iz reznice
« Odgovori #25 : 13-06-2007, 14:42:56 »
 :666:

Offline Aries

Odg: Uzgoj bonsaija iz reznice
« Odgovori #26 : 13-06-2007, 15:54:59 »
A da se odreže malo veća grana pa pokuša piknuti u zemlju sa time? Recimo živica, ona ionako lako raste...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Uzgoj bonsaija iz reznice
« Odgovori #27 : 13-06-2007, 15:58:56 »
A da se odreže malo veća grana pa pokuša piknuti u zemlju sa time? Recimo živica, ona ionako lako raste...

Ja sam jednu granu serise piknuo u zemlju, prvo u hormon, držao je pod najlonom i samo tad je bila živa, dok sam maknuo najlon, serisa se osušila. Pod najlonom je bila oko 3mj. No mislim da to nije dobar pokazatelj. Treba probati, hormon je jeftin, a živica ništ ne košta  :smile:

Offline helleborus

Odg: Uzgoj bonsaija iz reznice
« Odgovori #28 : 13-06-2007, 16:08:52 »
Ako si hoćete raditi živicu od Ligustruma npr. to je više nego jednostavno. KAd susjed reže svoju živicu, u bilo koje doba godine, pokupite to kaj je odrezao i zapiknite u čisti pijesak, čak i ako imate neki običan u vrtu od građevinskih radova i ostavite tu do slijedećeg proljeća. 90% će se sigurno primiti i imate cijelu živicu za saditi. Eventualno malo politi ako jako malo pada kiše.
A serissa? Ne znam puno o toj vrsti pa nemam konketan savjet. Vjerojatno joj nije bilo dosta 3 mjeseca. Kod takvih 'tropskih' vrsta treba biti puno strpljiviji i čekati i duplo toliko ako treba. Eventualno jednu išćupati i vidjeti je li korijen razvijen, pa ako nije ostaviti sve pokriveno još neko vrijeme, pa opet provjeriti ....