Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Molim savjete za održavanje  (Posjeta: 8508 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Zenica_Blues

Molim savjete za održavanje
« : 21-06-2007, 10:52:34 »
Eh ..pozdrav raja ...ja sam kao sto mozete primjetiti iz Zenice ..nadam se da ste culi za taj grad ....

Dakle ...
Neki dan sam sebi u stvari nije bas ni neki dan ima tome vec nekih dobrih 15 tak dana kupio bonsaia ..oduvijek mi je to bila zelja da imam i eto sad sam stekao uslove da ga imam ...sve sto znam o odrzavanju je sljedece ....

1.da ga trebam svaki dan zaljevati po malo ...recimo kafenu soljicu vode i da mu moram svai dan lisce umivati vodom ( prskati jel )
2.da cvijet tj drvo hoce suncevo svjetlo al ne dirketno
3.da svakih 10 tak dana moram ga njegovu skasiju smocim al ne svu u vodu u koju sam ubacio neku hranu za njega da bi bolje rastao ...

da da znam da je malo od ovog nabrojanog ...iskreno ja i ne znam koje je vrste moje drvo ...

al jedno sigurno znam ..necu mu dati da u mojoj sobi umre ..znam da cu se borit za njega da bude extra extra dobar ...eh zato i jesam ovdje

Dakle pitanja vezana za moje drvo su sljedeca :

1.da znam da ova moja gore nabrojana njega nije bas sve sto mu treba
pitanje je ..sta jos treba

2. u prostoriji imam klima uredjaj posto je soba u suncanoj strani i da nemam klime vjerovtano bih umro :) ..al dakle imam klimu koja je nastimana tako da ne duva u drvo i iskreno radi otprilike oko 4 sata dnevno ne ispod 20 stepni...dakle da li mu klima skodi koliko i gdje je preventiva ....

3.evo slike ...pa vi recite sta jos treba .....negdje sam vidio da je covjeku istu saksiju gdje je drvo stzavio mahovinu ..lijepo izgleda ..a jeli imalo funkcionalna ? i obavezno ...koje je vrste.....i jel zahtijevno puno malo ...koliko

Offline Aleksa

Odg: Molim savjete za održavanje
« Odgovori #1 : 21-06-2007, 11:43:09 »
Dobrodosao! :smile:

Prvo, ne zalivaj ga svaki dan, nego ga pusti da se osusi pa ga onda dobro zalij. Ne drzi ga u kuci, a pogotovo ne u sobi gdje radi klima...

Offline gale

Odg: Molim savjete za održavanje
« Odgovori #2 : 21-06-2007, 22:26:58 »
To je sobni bonsai, ali bi mu bilo bolje napolje ali ne na suncu. Ako može da se izvadi iz
posude, pogledaj kakav mu je korenov sistem, možda bi ga trebao presaditi. Mahovina drži vlagu, ne rasipa se zemlja kod zalivanja i lepo izgleda.

Offline serpeverde

Odg: Molim savjete za održavanje
« Odgovori #3 : 02-07-2007, 23:39:21 »
To bi mogla biti Carmona microphylla. Evo što kaže moja knjiga o zalijevanju te vrste - U sezoni rasta držati zemlju mokrom, a kad rast uspori dosta vlažnom (ali ne natopljenom).

Iz iskustva znam da se biljka pa također i bonsai ne može previše zaliti po ovako velikoj vrućini, višak vode izađe kroz drenažne rupe.

Ja moje bonsajeve zalijevam svaki dan, a po velikim vrućinama i dva puta dnevno i to obilno.