Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Drastično margotiranje  (Posjeta: 9793 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Drastično margotiranje
« : 26-06-2007, 13:22:35 »
Kad mi je dosadno, onda "razmišljam", pa mi nikad nije dosadno  :smile:

Možda je neko već probao, pa me pokuša razuvjeriti iskustvenim doživljajem, no ja bi ipak probao srezati drvo na dijelu koje ima sve već skoro riješeno i sliči bonsaiu, samo mu fali nebari.
Trenutno nemam uvjete, no stvorit ću si ih pa će ovo biti moguče isprobati.

U okolici ima nebrojeno puno glogova koji imaju fantastične krošnje no visoko od zemlje. Znam kaj Pall veli za glog, pa nemojmo o tome.  :smile: . Ima i svakakvih drugih drva pa nije da mora biti isključivo glog. Znam za margotiranje i navrtanje, a vidio sam i linkove koje je Marija poslala o tome.
Pokušao bi odrezati drvo ispod potencijalne krošnje srazmjerno željenom obliku i visini. Ostavio bi maksimalno krošnje koliko mogu transportirati, kako bi drvo imalo što više zelene mase. Istina ako bi to radio na kraju sezone mirovanja, onda bi ostavio pupove koji će dati zelenu masu, a ako bi to radio na početku sezone mirovanja onda vrijedi ovo s više zelene mase ili žute, ako lišće požuti  :smile:
Vjerojatno ću istu vrstu drva obraditi i u jednom i drugom periodu da vidim rezultate. Trenutno mi se mota da je bolje to napraviti na početku sezone mirovanja i da bi se drvo lakše ukorijenilo dok nema lišća kroz koje bi gubilo vlagu, no opet s druge strane, možda je bolje na kraju sezone mirovanja dok zelena masa može hraniti stablo. Vidjet ću, a vi slobodno iznesite mišljenje. Drvo bi "posadio" u čisti pjesak koji bi obilno i redovito održavao vlažnim, stablo bi omotao nekom tkaninom koja bi dozvoljavala protok zraka ali i zadržavala što dulje vlažnost nakon mistanja. Krošnju bi mistao najmanje 3x dnevno, a cijelo drvo držao u prostoru zaštičenom od vjetra no sa dovoljno svjetla. Vjerujem da će u ovakvim uvjetima drvo pustiti novi korijen i postati sposobno da živi kao i ona izvađena sa korijenom. Sve ovo je tek znatiželja koju želim zadovoljiti. Znam da u prirodi ima dovoljno drva koja su sama po sebi već prebonsai, no htio bi vidjeti koliko mi možemo utjecati na biljku učinivši nešto sasvim neuobičajeno, iako to kod vrbe i bazge nije čudno.... odrezan kolac koji je dulje vremena stajao van zemlje, zabodeš u zemlju i on prolista... uvjerio sam se u to !!!
I sve ovo kaj pišem bi sigurno uspjelo sa vrbom i bazgom, a uz pomoč hormona, možda mi uspije i na nekoj drugoj vrsti  :smile:

Svaka ideja ili bilo kakvo mišljenje je dobro došlo i čekam ga raširenih ruku  :smile:

Offline Aleksa

Odg: Drastično margotiranje
« Odgovori #1 : 26-06-2007, 13:45:44 »
To je u sustini kao razmnozavanje reznicama...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Drastično margotiranje
« Odgovori #2 : 26-06-2007, 13:54:18 »
To je u sustini kao razmnozavanje reznicama...

Tehnika bi bila slična ili ista, dok bi period trajanja bio vjerojatno dulji, a subjekt "nešto veči".

Offline DonQuijote

Odg: Drastično margotiranje
« Odgovori #3 : 26-06-2007, 19:12:02 »
Skoro bi se kladio da je to nemoguće, pogotovo ako je drvo malo starije.  Ti pokušavaš natjerati deblo da pusti korijenje dovoljno brzo da preživi.  Mislim da je to nemoguće.
 Zašto ne pokušaš napraviti margotiranje? Makar i nepotpuno, nedovršeno, da se barem počnu stvarati koriječići, onda bi imao više šansi. Ovako se bojim da će umrijeti prije nogo što uspije stvoriti i jedan jedini korjenčić. Jednostavno neće imati dovoljno vremena.

Offline Marija

Odg: Drastično margotiranje
« Odgovori #4 : 27-06-2007, 08:45:45 »
Slažem se s Donom, nema šanse i nemoj na to ni gubit vrijeme!  :no:
Posebno ne s debljim stablom koje još ima krošnju. To ni maslina ne bi podnijela....
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Drastično margotiranje
« Odgovori #5 : 27-06-2007, 09:51:29 »
Slažem se s Donom, nema šanse i nemoj na to ni gubit vrijeme!  :no:
Posebno ne s debljim stablom koje još ima krošnju. To ni maslina ne bi podnijela....

Naglasak je na..."kad stvorim uvjete"... ne mislim gubiti vrijeme i cijele dane provoditi brinući se. Postoji tajmer za zaljevanje, koji će i zaljevati i mistati, na meni je samo prozračiti prostor (plastenik) jednom dnevno. Vlaga i hormoni nek rade svoje.
Sve mi je usmjereno na pronalaženje i vađenje yamadoria kojima je priroda napravila veči dio posla oko nebaria i debla, krošnja će več nadoči  :smile:
Svjestan sam da u prirodi ima korijenja koje je raslo 10-20 godina i to me zanima, a ovo je tek pokušaj utjecanja nekim čudnim pristupom koji se ne dešava sam od sebe.

Offline Aleksa

Odg: Drastično margotiranje
« Odgovori #6 : 27-06-2007, 17:37:11 »
Tesko da ces na taj nacn dobiti nebari...

Mislm da nema sanse, jer je u prirodi biljke da odaje vodu preko lisca, ma kolika vlaga vazduha bila. A posto nema korijena da joj omoguci vodu biljka ce poceti da vene..