Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Vršni pupovi bukve  (Posjeta: 5930 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline gal

Vršni pupovi bukve
« : 02-07-2007, 13:33:45 »
Kako smo već pričali o bukovim pupovima...pa evo stavljam fotke rezultata eksperimenta. Na jednoj bukvi su ostavljeni lanjski vršni popovi, a na drugoj su potpuno uklonjeni, a na trečoj nisu ni dirani. Uglavnom na bukvi gdje je ostavljen vršni pup, puno je više potjeralo spavajućih, dok na bukvi gdje su oni uklonjeni, jedva da je par spavajućih potjeralo.
Na trećoj bukvi nisu dirani pupovi i tu nije došlo do aktivacije spavajućih pupova.

Offline gal

Odg: Vršni popovi bukve
« Odgovori #1 : 02-07-2007, 13:35:10 »
I razlika u lišću….
- na prvoj slici je lišće bukve iz prošlogodišnjih pupova – ujednačeni su veličinom i bojom, glatki su i sjajni…
- na drugoj slici je lišće iz spavajučih pupova – lišće je nejednake veličine i boje, smežurano i "mat" površine..

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vršni pupovi bukve
« Odgovori #2 : 02-07-2007, 15:15:44 »
Vidim da su sve bukve potjerale bez obzira na orezivanje. Sve zavisi kaj se hoće napraviti ako sam dobro razumio tvoj post. Svako jače orezivanje bi trebalo potaknuti nove spavajuće pupove u večoj količini.
Na drvima koja sam orezivao do golog panja, potjerala je gomila spavajučih pupova. Tamo gdje sam ostavio barem malo zelene mase, pupovi su više potjerali u pazušcima listova i mladih grana, a tek tu i tamo koji spavajući i to na dnu debla. Na hrastovima sam otpilio cijelo stablo i ostavio ih bez listića, površinsko korijenje sam im odrezao, no bez obzira na to oni su pustili nove pupove koji su za desetak dana postali grane duge do 30cm i debele oko 5mm (zeljaste naravno) Isto tak i na lipi, no njoj nisam dirao korijen.

Offline DonQuijote

Odg: Vršni pupovi bukve
« Odgovori #3 : 02-07-2007, 15:19:13 »
Vršni pup na bukvi definitivno treba ostaviti jer drvo tako puno bolje napreduje. Gledajući moje bukvice došao  sam do istog zaključka. Može se maknuti sve osim vršnih. Kad potjeraju spavajući, onda se i taj vršni makne ako baš smeta.
Zapravo ... čini se da ima i bolja fora, ali isprobana je na samo jednoj bukvi pa nisam siguran da je pravilo. Kada se  iz vršnog pupa izbije prvi pošteni list i razvije se skoro do kraja, taj list se odreže tako da ostane jedna trečina lista. Tako se drvo učini smiješnim sa samo batrljcima listova, ali onda podivlja i počne šibati pupove  jako gusto pa se iz njih razvijaju jako mali listići. Nešto kao prijevremena i nepotpuna defolijacija.
Moj patent :chinaman:... ali velim, isproban je samo jednom pa nisam siguran da će uvijek uspjeti ista fora.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vršni pupovi bukve
« Odgovori #4 : 02-07-2007, 15:29:08 »
Vršni pup na bukvi definitivno treba ostaviti jer drvo tako puno bolje napreduje. Gledajući moje bukvice došao  sam do istog zaključka. Može se maknuti sve osim vršnih. Kad potjeraju spavajući, onda se i taj vršni makne ako baš smeta.
Zapravo ... čini se da ima i bolja fora, ali isprobana je na samo jednoj bukvi pa nisam siguran da je pravilo. Kada se  iz vršnog pupa izbije prvi pošteni list i razvije se skoro do kraja, taj list se odreže tako da ostane jedna trečina lista. Tako se drvo učini smiješnim sa samo batrljcima listova, ali onda podivlja i počne šibati pupove  jako gusto pa se iz njih razvijaju jako mali listići. Nešto kao prijevremena i nepotpuna defolijacija.
Moj patent :chinaman:... ali velim, isproban je samo jednom pa nisam siguran da će uvijek uspjeti ista fora.

Polako se uvjeravam da je bukva posebno drvo i da s njom treba malo drukčije.  :smile:
Jel su ti mladi izboji i listići potjerali samo iz pazušca starih ili po cijelom deblu?
Ako su samo iz pazušca, onda je to jedan od načina defoliacije i to se radi baš tak kak si ti napravil, sreo sam se s tim prije 5g. Jedino se možda ne radi u vrijeme koje si ti to radio.

Offline DonQuijote

Odg: Vršni pupovi bukve
« Odgovori #5 : 02-07-2007, 16:37:44 »
Ja na to nisam naišao, ... ili jesam pa sam zaboravio, a ostalo mi u podsvjesti.
Izašlo je mnoštvo novih pupova po granama, što znači mnoštvo novih grančica, ali najviše su potjerali oni iz pazuha. Jako su zbijeni pa izgleda kao da  se drvo žurilo nadoknaditi rast i čim prije pustiti novi pup. Interludiji su izuzetno mali pa je i lišće upola manje.
U srijedu to idem fotkati