Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Pregrijavanje posuda na balkonu  (Posjeta: 9263 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Pregrijavanje posuda na balkonu
« : 11-07-2007, 10:07:30 »
Imate li problema sa pretjeranim zagrijavanjem posuda u kojim su drva?
Jasno mi je da sretnici koji imaju vrtove, to riješe smještajem u hladu  :smile:
No mi koji imamo balkone koje sunce prži iza 12 ili 13 h pa sve dok ne zađe...
Nemam mogučnost raditi neku tendu kao zaštitu. Posude mi stoje na vanjskom djelu balkona, najproblematičnije su ove iz rasadnika koje su crne i griju se ko parni kotlovi. Mislio sam si da ih omotam aluminijskom folijom. Ima li neko takva iskustva i mislite li da bi AL folija pomogla?

Offline Goran Cajko

Odg: Pregrijavanje posuda na balkonu
« Odgovori #1 : 11-07-2007, 11:32:52 »
Nikako ne stavljat foliju. Tek će se onda skuhat. Najbolje uzmi komad bijelog platna, nešto kao u traci ili trstiku...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pregrijavanje posuda na balkonu
« Odgovori #2 : 11-07-2007, 12:11:04 »
Nikako ne stavljat foliju. Tek će se onda skuhat. Najbolje uzmi komad bijelog platna, nešto kao u traci ili trstiku...

Mislio sam da će folija reflektirati sunčeve zrake. Ti misliš da bi se folija grijala?
Ako usporedim s pečnicom, da grijala bi se, ali ak usporedim sa zaštitnim folijama za vjetrobransko staklo, ona odbija sunce i auto se ne zagrijava.
No sad kad si spomenul trstiku, sjetil sam se da ima onih kora povezanih žicom za oblaganje tegli vani. Videl sam to u nekom "...max" centru.

Offline hknezovi

Odg: Pregrijavanje posuda na balkonu
« Odgovori #3 : 11-07-2007, 15:06:32 »
Ne zaboravi da određena visina temperature treba postojati kako bi se organski dio zemlje pod utjecajem mikroorganizama mogao pretvoriti u hranu.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pregrijavanje posuda na balkonu
« Odgovori #4 : 11-07-2007, 15:27:17 »
Ne zaboravi da određena visina temperature treba postojati kako bi se organski dio zemlje pod utjecajem mikroorganizama mogao pretvoriti u hranu.

Hrvoje, sad si me štrecnul !  :tup:
Moje znanje o mikroorganizmima i temperaturi potrebnoj da bi se dobila hranjiva tvar, smješteno je u fazu kompostiranja organskog materijala. Tu se temperature penju do pred zapaljenje. Mislim da čak 90 stupnjeva i u toj fazi se kopost dimi. Radio sam komposte i znam da u središtu komposta ne možeš držati ruku zbog topline koja se razvija.
To sigurno nije potrebno mojim drvima u posudi na balkonu jer bi korjen a i drvo sigurno riknuli.
E sad, to da mikroorganizmima treba neka viša temperatura... ne bi znao, no znam da zemlja treba biti puna mikroorganizama i samim tim je hranjiva za biljku. Mikroorganizmi uneseni jednom u zemlju, tu i ostaju, spuštaju li se u dublje slojeve kad se počne smrzavati, ne znam, ali znam da godine nekog biološog uzgoja povečavaju broj mikroorganizama, kao što je upotreba kemikalija tipa insekticida i umjetnih gnojiva, ubija i smanjuje. Ovo sad pišem po sječanju jer več 5g nisam u doticaju sa tom temom. Nek neko ko zna više slobodno napiše, a ja ću kad se prisjetim.

Offline hknezovi

Odg: Pregrijavanje posuda na balkonu
« Odgovori #5 : 11-07-2007, 15:37:14 »
U potpunosti si u pravu ali za sve postoji kompromis. Potrebna je određena temperatura kako bi se razvijali microorganizmi, ali ne tolika da i eskaliraju negativno za okolinu. Sve je samo pitanje ravnoteže.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pregrijavanje posuda na balkonu
« Odgovori #6 : 11-07-2007, 15:38:24 »
Još bi nadodao da je zemlja samo medij, a mikroorganizmi su ti koji hrane biljku, sami po sebi i to je ono što biljka uzima iz zemlje uz vodu, za koju je zemlja opet samo medij.

Offline hknezovi

Odg: Pregrijavanje posuda na balkonu
« Odgovori #7 : 11-07-2007, 15:40:16 »
Da, ali microorganizmi se hrane iz tog medija, a toplina im omogučava brže razmnožavanje.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pregrijavanje posuda na balkonu
« Odgovori #8 : 11-07-2007, 15:41:43 »
U potpunosti si u pravu ali za sve postoji kompromis. Potrebna je određena temperatura kako bi se razvijali microorganizmi, ali ne tolika da i eskaliraju negativno za okolinu. Sve je samo pitanje ravnoteže.

Da!
To sa mikroorganizmima je posebna i potrebna tema. Možemo o njoj u nekom drugom postu. No mikroorganizmi i razna kemija koju upotrebljavamo na drvima, ne idu zajedno!

Offline hknezovi

Odg: Pregrijavanje posuda na balkonu
« Odgovori #9 : 11-07-2007, 15:45:22 »
Za to je i bitna upravo ta ravnoteža koju je naglašavao Pall kad je bio u Kaštelima i kad ga je Veljko pitao za detlje o optimalnoj temperaturi.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pregrijavanje posuda na balkonu
« Odgovori #10 : 11-07-2007, 15:51:36 »
Da, ali microorganizmi se hrane iz tog medija, a toplina im omogučava brže razmnožavanje.

Da hrane se nečim iz tog medija, a to je nešto organsko. Što više organskog unesemo u zemlju, dajemo veču šansu mikroorganizmima da se namnože. Ako imamo nerazgrađenu organsku tvar u zemlji, stvaramo uvjete za dolazak mrava koji pak donose uši i taj krug se vrti u nedogled. To je fakat ozbiljna tema treba se pogledati sa više strana.

Offline Aleksa

Odg: Pregrijavanje posuda na balkonu
« Odgovori #11 : 11-07-2007, 19:40:31 »
Nikako ne stavljat foliju. Tek će se onda skuhat. Najbolje uzmi komad bijelog platna, nešto kao u traci ili trstiku...

 zaštitnim folijama za vjetrobransko staklo, ona odbija sunce i auto se ne zagrijava.


Mislis? Napravi eksperiment pa ces da vidis kako ces da se skuvas u autu! Folija odbija samo svjetlost, ne i toplotu!

Offline Marija

Odg: Pregrijavanje posuda na balkonu
« Odgovori #12 : 11-07-2007, 19:44:51 »
Mislis? Napravi eksperiment pa ces da vidis kako ces da se skuvas u autu! Folija odbija samo svjetlost, ne i toplotu!
Da!


Mario, napravi sjenu na neki način - imaju one rolete od trske za na balkon, pa ih možeš spuštati i dizati po želji. Ili nabavi tendu za balkon...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pregrijavanje posuda na balkonu
« Odgovori #13 : 12-07-2007, 08:24:17 »
Mario, napravi sjenu na neki način - imaju one rolete od trske za na balkon, pa ih možeš spuštati i dizati po želji. Ili nabavi tendu za balkon...

Sve to je već prošlo kroz moja razmišljanja, no jedino je tenda koja se spušta u koso, prihvatljivo i korisno riješenje, a ta investicija mi sad ne ulazi u proračun. Trebam neko jeftio rješenje za prvu silu. Kad velite da AL folija nije to, onda ću instalirati neku ogradicu uz rub balkona, jer su mi posude s vanjske strane ograde na nekom betonskom elementu, predviđenom za cvijeće. Trebam zaštititi nekih 30cm visine da sunce ne grije direktno samu posudu. Prvo mi na pamet pada ona kora koju sam već spominjao u postu. Kad bi s njom omotao posude, dobio bi izolator kao fasadu na kući. Bar si tak mislim.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pregrijavanje posuda na balkonu
« Odgovori #14 : 12-07-2007, 08:26:16 »
Na ovim fotkama se donekle može vidjeti smještaj posuda na vanjskoj strani balkona.
http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=568.msg7216#msg7216